Мононуклеоза

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Мононуклеоза

Post by ripcence » 30 Sep 2013, 20:22

Бидејќи ние со М ја прележавме а малку се тие што знаат што значи оваа болест, страшна е...
Забележавме најпрвин отечени лимфни жлезди, следеше висока температура, затнато носе и скроз затворено грло. Лек нема треба да се прележи, а најлошо е што и несмее парацетамол.

"Мононуклеозата, која се нарекува и "болест на бакнувањето", е заразна болест најчесто предизвикана од Епштајн-Баровиот вирус во околу 90% случаи, или од цитомегаловирусот во 10% случаи. Кај заразените деца, инфекцијата често минува без симптоми.
Преносливост на болеста
Епштајн-Баров вирус (ЕБВ)
ЕБВ првенствено се пренесува преку плунката, а поретко преку трансфузија на крвта. Обично се пренесува со бакнеж и допирање на делови на телото со предмети натопени со заразена плунка, на пример: чаша, прибор за јадење, играчки.
Симптоми
Четири до осум недели после инфекцијата се јавуваат првите симптоми: малаксалост, губење апетит и треска, а неколку дена по овие симптом се јавуваат и воспаление на грло, повишена температура и зголемени лимфни јазли.
Тежок облик на воспалено грло го тера пациентот да побара медицинска помош. Понекогаш пациентот ќе забележи само повишена температура и зголемени лимфни жлезди или пак ќе биде присатна само една од компликациите. Повеќето пациенти се жалат на главоболка и малаксаност.
Тек на болеста
Инфекциската мононуклеоза во најчест случај е болест со ограничено траење. Воспаление на грлото е интензивно 5-7 дена, а во наредните 7-10 дена спласнува. Повишена температура трае 7-14 денови, но некогаш може и подолго. Лимфните жлезди се смалуваат најчесто во тек на третата недела од болеста. Заморот и малаксаноста се најдолготрајните симптоми. Повеќето пациенти за 3-4 недели се чувствуваат доволно добро за враќање на секојдневните обврски, но некои пациенти со месеци се чувствуваат исцрпени, се жалат на смалена концентрација и се неподготвени за вршење на секојдневните активности. Обично такви се пациентите кои имале благ почеток на болеста, без тешки воспаленија на грлото и без повисока температура.
Компликации
Компликациите се ретки но можат да бидат и драматични па дури и доминантни симптоми на болеста:

автоимуна хемолитичка анемија која престанува за 1-2 месеци
блага тромбоцитопенија - смален број на тромбоцити, во 50% случаи престанува за 3-6 недели,
тешка тромбоцитопенија - многу ретко се јавува,
блага гранулоцитопенија - смален број на гранулоцитните леукоцити - обично спласнува за 3-6 недели,
тешка гранулоцитопенија - изузетно ретка, поврзана со тешки инфекции или смрт,
прскање на слезината - ретка компликација која се јавува во втората-третата недела од болеста; симптомите се тапа или нагла болка во стомакот, забрзана работа на срцето, низок крвен притисок, ладна пот,
невролошки компликации - парализа на мозочните нерви, воспаление на мозокот и на мозочните обвивки (менингоенцефалитис), Гилејн-Баров синдром, церебрални напади, воспаление на рбетниот мозок, психоза,
хепатитисот - е вообичаена пропратна појава на инфективната мононуклеозе; речиси 90 % пациенти има благо повишени ензими на црниот дроб, но тешки или трајни пореметувања на црниот дроб се исклучително ретки.
срцеви аномалии - ретке се воспаленија на срцев мускул, грчеви на срцевите артерии, промени во ЕКГ.
опструкција на дишните патишта предизвикани од зголемување на лимфните жлезди.
Дали се умира од инфективната мононуклеоза?

Преку 90% од случаите имаат мирна завршница без компликации. Оваа болест е ретко смртоносна. Најчести причини за смртност кај пациентите кои предходно биле здрави се невролошките болести, опструкција на дишните патишта и оштетувања на слезината.Ризичната состојба наречена Полово (-{x}-) врзани лимфопролиферациски синдром (XLP) или Данканов синдром се јавува кај машки пациенти. 40% мажи зафатени со оваа состојба умира после ЕБВ инфекцијата. Оваа болест, за која сѐ уште не се знае доволно, се одликува со енормно умножување на лимфото ткиво со можни тешки имунолошки или хематолошки последици како што се агамаглобулинемија, апластична анемија или лимфоцитен лимфом.
Дијагноза
Атипични лимфоцити

Освен споменатите симптоми, дијагнозата се потврдува со следнива лабораториски наоди:

зголемен број на леукоцити,
зголемен број атипични лимфоцити (кај 75 % болни). Лимфоцитите се вид бели крвни клетки, кои кај оваа болест се разликуваат од нормалните - зголемени се и имаат изменето јадро.
присуство на хетерофилни антитела (кај 50% деца и до 95 % возрасни). Тоа се антитела на овчи еритроцити кои се докажуваат преку тн. моноспот тест,
блага гранулоцитопенија (смален број на гранулоцитни леукоцити),
блага тромбоцитопенија (смален број на тромбоцити),
баго покачување на имуноглобулинот IgM, IgG i IgA,
благо покачување на црнодробните ензими,
присуство на ЕБВ-специфични антитела - овие серолошки тестови со сигурност дијагностицираат ЕБВ инфекцију, а могу се урадити одмах или ако су горе наведени налази противречни.
ЦМВ и ЕБВ , Различни мононуклеози

Болните со мононуклеоза предизвикана од цитомегаловирус (ЦМВ) се главно повозрасни и болеста обично се карактеризира со воспаление на грло и температура. Воспаление на грло и зголемени лимфни жлезди настануваат поретко. Болеста се развива побавно и поподмолно отколку болеста предизвикана од Епштајн-Баровиот вирус (ЕБВ). Дијагнозата се поставува со изолација на вирусот во крвта или со антитела специфични на ЦМВ
Лечење

Лечењето е симптоматско бидејќи нема лек против причинителот. Се препорачува:

мирување т.е. одбегнување на физички напори, построгиот одмор го подобрува закрепнувањето.
земање поголеми количества течности се` дури е покачена телесната температура
по потреба и по препорака од лекар да се употребуваат и лекови за повишена температура, но кај деца под 12 години да се одбегнува употреба на ацетилсалицилна киселина (аспирин, ацетисал, андол...) поради опасност од компликации (Рејов синдром)
пастили или тврди бомбони при болки во грлото, бидејќи со нивно користење се подобрува лачење на плунката и голтање на насобраните секрети
одбегнивање на физички напори дури и по завршување на симптомите (6-8 недели од почеток на болеста) поради споменатите ретки компликации - прскање на слезената
кортикостероидите можат да ги олеснат симптомите на воспаление на грло, но поради нуспојавите се даваат исклучиво ако има компликации - опструкции на дишните патишта и хематолошки пореметувања (анемија, гранулоцитопенија, тромбоцитопенија)
алфа-интерферонот има антивирусно дејство и може да го смали ширењето на ЕБВ но поради високата цена на чинење се применува кај лица со пореметување на имуниот систем
Превенција

За спречување на ширењето на мононуклеоза се препорачува одбегнување на контакти со плунка од лица кое неодамна прележале мононуклеоза и одржување на висок степен на хигиена, особено на детските играчки и предмети кои децата ги ставаат во уста."

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Мононуклеоза

Post by Mili » 01 Sep 2014, 11:16

Zdravo, gledam deka nema nikoj komentirano vo temava, dali retko ima iskustvo, no eve jas imam prasanje, bi bila blagodarna ako moze da spodelite iskustvo so mene.

Pred 5 dena ni otekoa limfnite zlezdi, bevme na doktor, napravivme klasicna krvna slika i imase samo pokaceni limfociti, a drugite vrednosti - leukociti i monociti mirni, krajnici mnogu oteceni grloto zatvoreno, glasot skros izmutiran.
Ni dadoa terapija ospen poradi krajnicite, no so somnez deka mozebi se raboti za mononukleoza.
Posle 2 dena povtorno ispituvame, ovojpat podetalna krvna analiza, limfociti pokaceni, leukociti pokaceni, monociti na gorna granica, Bilirubini - mirni, AST i ALT vo granici na normala, testot za EBV seuste ne e gotov, tek za 1 nedela ke bide gotov.

Vo megjuvreme pieme ospen i otocite se namaluvaat, posle 3-4 dena veke se namaleni dosta, i me interesira vase mislenje dali sepak ima sansi da se raboti za mononukleoza koga otocite veke se namaluvaat za tolku brzo vreme i AST i ALT se mirni odnosno vo granici na normala.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Мононуклеоза

Post by kit-kat » 01 Sep 2014, 21:48

Мили ние оваа мононуклеоза ја поминавме кога синко имаше 5 и пол години( сега е 9 год) .
Одеше во градинка и непрекинато цел месец имаше температура која и после два испиени антибиотици не паѓаше.
Испитавме буквално се и освен покачени леукоцити се беше ОК.
Се додека една стара докторка не се посомнева во мононуклеоза па испита вме АЛТ И АСТ кои беа до небо покачени.
По една недела и тестот ЕБВ беше позитивен.
во меѓувреме се нафрла во устата со ситни мозолчиња , но лимфните жлезди не беа потечени.
Примавме една недела инфузии , а потоа цел месец беше на строго мирување и јака исхрана. Пиеше и капсули за црниот дроб нешто како livercare. Од тогаш се поправи.
Три години ги контролиравме АЛТ И АСТ посебно пред да одиме на одмор.
Мислам дека ако има мирни резултати се работи за некој вирус. А и да е мононуклеоза со правилно придржување до потребното се ќе биде во ред.
Се најдобро и не се грижи.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Мононуклеоза

Post by ripcence » 02 Sep 2014, 00:44

Ќе ти го кажам нашето искуство.
Најпрвин и потекоа жлездите, на лекар ни дадоа само Оспен и ни рекоа дека за 2-3 дена ќе се повлечат, но наместо подобро кај неа стана полошо жлездите отекоа колку јајце, цело време беше со висока температура, грлото и се затвори а преку нос воопшто неможеше да диши. Тестот излезе негативен(незнам зошто се чека толку, нашиот беше готов за еден ден), па продолживме со оспенот, подобрување никакво па ја однесовме на клиника, таму докторката ја прегледа и направија крвна слика и размаска (која не ја видовме) и рече ова е мононуклеоза без разлика што тестот бил негативен (пред мене го фрли тестот во ѓубре (ner) ) да си продолжиме со оспенот, тт да ја симнуваме само со ладење, строго мирување и многу течности. Детето веќе недела и повеќе во кревет без ни трошка подобрување, дење ноќе на секој пет минути ја кревавме да се напие по една голтка течност. Во меѓувреме крајниците се направија целите со гној, носот никако не се отпушуваше.
Ја однесовме кај др.Мери цел живот ќе ја благословувам, првин механички и ги исчисти крајниците, потоа и носот, ни препиша капки за нос кој ни ги правеа во Зегин, терапијата и ја смени (и даде инекции на кој неможам да се сетам, не се даваат мускулно туку само со инфузија) ,обавезно Септолете на секои 4часа и една црвена течност да и ги премачкувам крајниците, по примање на првата инфузија тт се симна, почна да диши без да крчи, носот полека се отпушуваше, отоците почнаа да се смалуваат после третата инфузија, прими седум и веќе отоци немаше се оправи детето, продолживме со Оспен, Б комплекс и капсулите за црниот дроб, со препорака да нема физички активности.
Ова беше буквално борба со болеста.

Ако е кај вас мононуклеоза и јас како Кит кет сметам дека не е, среќна сум што ја минувате далеку помирно, нека минува побрзо и со лесно (bu) (big-hug)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Мононуклеоза

Post by Mili » 02 Sep 2014, 08:58

Вчера бевме на контрола, отоците се многу повлечени (после неколку дневна терапија со Оспен) вака општата состојба ни е цело време супер, дури не се ни приметува дека е болен, се надеваме на негативни резултати за ЕБВ, па ќе ви пишам.

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Мононуклеоза

Post by Mili » 13 Sep 2014, 18:28

Konecno posle 14 dena ni gi napravija rezultatite za EBV i se pozitivni. Ne ocekuvav ama toa e, me cudi sto taka lesno i brzo ni pimina, a i trgnavme vo gradinka. Malce se rascitav po internet i citav deka period na inkubacija e 30 do 50 dena, pa se plasam nekoj od nas da ne prefatil, a i deka ke go izkacuva virusot vo plunkata do 18 nedeli ???? A i deka posle 3 meseci ne treba da odi na fizicko. Ajde sovet posle kako se vrativte u normala, veke 18 dena ima pominato od prvite simptomi, 10 dena piese antibiotik, veke 1 nedela pomina od antibiotikot, eve pak so rastecen nos, izgleda i imunitetot ni e padnat.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Мононуклеоза

Post by ripcence » 14 Sep 2014, 15:29

Паднат е имунитетот сигурно, М веднаш после антибиотикот закачи стомачен вирус (sad1) па и со него се расправавме уште една недела (unsure)
Инаку кај неа, мононуклеозата ја прележа во Јули почетокот и првото полугодие од школска година беше ослободена од физичко со потврда од педијатар.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Мононуклеоза

Post by Filigran » 14 Sep 2014, 15:46

Со помин нека е кај сите. Едно внуче судејчи по симоптомиве кои ги опишавте имал мононуклеоза. Ама никој не знаел што му е. Ама сите симптоми што ги кажавте ги имаше.
Само да биде со лесно кај сите и брзо да поминува без последици (kup)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Мононуклеоза

Post by Mili » 15 Sep 2014, 10:58

Eve bevme na pedijatar, pak nekoj nov virus sme zakacile, moze izbrzavme vo gradinka sto pojdovme, pokaceni leukociti, granulociti i limfociti, pa sega napravivme brisevi, ako e dobar do sreda da vidime kako ke bide pa ako treba, pak antibiotik, lele edvaj 10 dena pominaa od prosliot antibiotik....
Inaku mononukleozata lesno se podnesuva kaj deca, kaj vozrasni potesko, duri vika nekoi deca ja prelezuvaat, a ne ni znaat, ama site trojca doktori sto go vidoa odma konstatiraa deka moze da e toa, bez rezultati, i za zal se potvrdi, sreka sto jetrata bese dobra.

Celo leto pauziravme od gradinka, sega pak, pfffff sto nezni ke bevmeeeee...

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Мононуклеоза

Post by kit-kat » 15 Sep 2014, 22:10

Мили рано сте тргнале во градинка.
Ние еден месец баравме дијагноза со синко. А уште еден месец после позитивниот ЕБВ беше на мирување дома. Со активности почна подоцна.
Цело време го држев седнат и читавме многу.
Сега пазете се бидејки имунитетот е паднат поради мононуклеозата.
Покрај терапијата терај со јака калорична и витаминска исхрана.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”