Шлајм кај деца

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Шлајм кај деца

Post by mamamama » 31 May 2015, 21:33

Здраво на сите имам ќерка од 1год и 11 месеци има шлајм подолго време и никако да го искашла да го поврати па ми кажаја еден лек со локуми бонбони ментол и вода да се свари и да и давам 3 пати на ден по една лажица дали има некој некое искуство како моево , до сега немам ништо давано вака дома да направам и се плашам да не е штетно позз

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Шлајм кај деца

Post by Peperutka » 31 May 2015, 23:25

Sum slusnala deka na Klinika za Pulmologija bezbolno vadat slajm so cevche,osven ova neznam druga informacija,pr. nekoj sto bil.
Kakvi i se kakite?Dokolku i se po malku ligavi,taa go golta i si go isfrla slajmot preku kakite.
Nabavete si inhalator,toj go omeknuva slajmot i sekretot I toj polesno se cisti (smile) Se inhalira tri pari na den so fizioloskI rastvor kupen od apteka.
Se nadevam deka pomognav. (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Шлајм кај деца

Post by happiness » 03 Jun 2015, 01:55

koga ke kashla malku navednigo nadolu so glavceto i nezno tapkaja po grpceto polesno ke go izvadi taka mi ima spomanato patronaznata :)

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Шлајм кај деца

Post by mamamama » 05 Jun 2015, 21:21

I ete stasa brisot moraxela cataralis ima bakterija vo noseto i nikako da pomini 5 meseci ja imame :( jas se si mislev stavivme kraj ama pak istoto na bris pokaza od toa e kashlicata i se sleva sekretot od nosot i kashla :( a trebase da se vakcinira na 18m. a sega e 23m ako ne se vakcinira do 2god ja ponistuvale taja vakcina jas i taka nekam da se vakcinira nema nisto korisno od vakcina ama problemot ke bidi za vo gradinka nema da mi dadat potvrda i sega kaj da odime sto da pravime fizioloski i amp.garamicin od 20 ni dadoja tarapija ama ova ne e prv pat ne i pominuva dali nekoj imate noseno vo sistina na pedijatar sakam nekoj da ja pregleda i da mi kazat nesto da mi objasnat oti um nemam poke vo glata :'( izvinete na dolgiot post

Одговори

Return to “Здравје кај деца”