Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Peperutka » 11 Sep 2012, 11:26

Мат.гинеколог првиот гин.преглед ми го направи дваипол месеца по породувањето,т.е.кога ми заврши првата менструација по породувањето.
Незнам зошто несакаше по 40 дена,но бидејќи се породив природно и немав никакви компликации па затоа.
Мамички пишете го вашето искуство.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Mamino_srce » 11 Sep 2012, 11:34

Јас отидов на контрола некаде после месец и пол, два, и тогаш ме само прегледа на ехо да види да ли се матка враќа на место. (smile)
Ми кажаа да откако ќе добијам два месечни циклуса да дојдам да направиме пап тест. Јас малку , само малку закаснив, па отидов за пап тест после десет месеци од пороѓај. (smile)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 21:53

LELEEE....A JAS SO CARSKI MU OTIDOV NA KONTROLA POSLE 8MESECI ISTO I NA ZABAR PRED DA TRGNAM NA RAB. I GINEKOLOGOT UBAVO ME ISKARA AMA SE SI BESE VO RED

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by imambebe » 12 Nov 2013, 22:28

Јас денес бев на гинеколог, 3 месеци по породување. Си бев кај Ивановски. Ми зема материјал за pap и после наиде на пречка при вадење на спекулумот. Леле ама се исплашив, вели- има проблем, јас од памет се извадив. Ми се направиле грануломи кај епизиотомиите и тоа неколку, па др ми ги стругаше, т.е. киретираше, сето тоа ради неубаво сошиено. Сега сум на антибиотик и кантарионови вагиналети.
Затоа девојки на контрола да си одите најбрзо што можете по породување.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by anabejbi » 13 Nov 2013, 06:27

Имамбебе, се надевам дека за брзо време ќе се среди овој проблем. А дали имаше некакви болки или од докторот разбра за проблемот?

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by imambebe » 13 Nov 2013, 08:46

Фала анабејби, се надевам ќе се среди се.
Јас онака си отидов на контрола и кога др вика оп проблем. Немав ни болки, ништо. Др рече добро што не сме имале односи, ќе се раскрвалеле а може и инфицирале и после од ништо нешто. Ама алал да му е ме среди, па за 3 недели ќе видиме како ќе е.

p.s. (пишувам од моб., ако треба да е ова во друга тема, ве молам префрлете го и извинете)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by ripcence » 06 Jun 2014, 02:06

Во Неделата ноќта многу ме болеа јајниците, додуша уште ме болат ама не така, во Понеделникот имав закажано преглед, ме прегледа и вагинално(коолку само бев напната) и ме виде на ехо, додека ме гледаше на ехо направи некоја фаца па рече-матката е вратена, јајниците се мирни, неможам да знам зошто те болело, неможам да видам кога и дали ќе добиеш за брзо време. (unsure) Па ајде рече според ова што го видов на ехо да направиме една крвна слика и CRP па ќе се видиме тогаш. (ner)
Денес направив CRP-то е 3. (scratch)
Како само почна да ме нервира женава, не се доискажува, а башка што живци искинав додека закажав, прашав за HPV (бидејќи бараше папот во бременост) требало да добијам па после 5-6 месеци да правиме пак пап па хпв (ner)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Радост » 06 Jun 2014, 02:18

И јас бев на неполни два месеци по породувањето и се беше супер. Имам само еднаш добиено од како се породив ама кај мене други причини се за тоа, може некој ден ќе се средам и јас.
Туку, Ефремов ми рече на година од последниот ПАП, пак да направам. Ми се фаќа сега јуни-јули ама не ми поврза со породувањето дека треба да се чека. Ме зачуди твојава. (confus)

CRP-то ти е добро, мислам дека до 6 е границата иваљда според него се орентирала за ХПВ-то. Човек да не знае кој крај да го фати ...

Нека поминат побрзо болките. (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by ripcence » 06 Jun 2014, 02:32

(big-hug) и тебе и на тортичето (love5)
И јас сум целата во прашалници, тогаш рече типизација ќе правиме 3месеци по породувањето, сега друг муабет ми врти, црп правев во авицена границата е да е помало од 3 (unsure) , а и железото ми е на долна граница. (unsure) Следната недела ќе и го однесам резултатот па да видиме.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Радост » 06 Jun 2014, 02:35

Ме загрижи сега ... Побарај си сама за типизацијата, кажи и дека не си мирна. Нека не си игра руски рулет. (rp) Приватно е 2.600, затоа досаѓај и ти.


Ќе те чекам со убави вести. И гушни го и ти јуначето. (big-hug)


П.С Сабајле ќе месечареме по дома. (rolll)

Одговори

Return to “После породувањето”