Опоравување после царски рез

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by ripcence » 03 May 2014, 13:53

Еве ме пак со прашања (unsure)
Од страните на резот има конец, кај мене од десната страна паднал, и гледам имам мало дупче од одприлика 5мм, ама оди и во длабочина, ме пече и тоа место и по должината на целиот рез.
Незнам дали дека многу рано ја затворив (гаќи, па мидер и тренерки)па го спурив местото, или па дека се осетив добра па не се штедам се правам јас, и стојам и кревам...
Премачкувам само со Бетадине, треба ли и нешто друго?
Инаку станувањето од кревет и качување по скали уште ми се проблем (sad1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by Радост » 03 May 2014, 14:05

Јас би те советувала да го исфрлиш мидерот. Мене ми рекоа до 3 месеци не требало, па шо знам ...

Инаку и кај мене имаше нешто слично, на средина на раната имав дупче длабоко и излегуваше бела течност цела недела. Ефремов ми рече дека тоа се внатрешни кончиња и некогаш организмот не ги скапува туку ги исфрла. После се среди и се повлече, сега не се ни познава дека имало дупче. Е мене не ме печеше туку чешаше ваљда дека зараснуваше. Јас цела неделанврз раната ставав стерилна газа за да не се влажни од потењето и мачкав рибино масло, така ме советуваше сестра ми. Не знам дали тоа имаше ефект или кончето се исфрли и помина.

Се надевам брзо ќе помине и кај тебе. А за болките ... скоро до два месеци ми беше така.


(big-hug) (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by ripcence » 03 May 2014, 14:10

(big-hug) Фала ти, сега сум помирна, инаку да, излегува некоја бела течност и кај мене (unsure)
Вадам мидерот одма, знаев дека ми е рано а треба да диши резот.
(l2) За тебе и тортичето

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by Радост » 03 May 2014, 14:14

Не се грижи ќе помине. (big-hug) Јас сама стискав за да излезе побрзо течноста, тешко мене. :)

А еве и по 4 месеци тој дел од стомакот не си го осеќам и боли на допир. Знам дека не е некоја утеха ама за да не се плашиш.

И ти гушни го другарчето убаво. (love5) (big-hug)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by b bebe » 03 May 2014, 14:26

ripcence jas imav edno konce ama samo od ednata strana i otkako me pustija od bolnica za 3 dena bev povtorno za da mi go izvadat, a pak eve jatrva mi i ona bese so carski ona sama si go izvlece konceto cekase da skape, ama malku rece deka i zagnoi pa isto go mackala so nesto i posle se povleklo, mene za ranata mi trebase 2 meseci celi da se oporavam, navistina e tesko so carski, pa duri i placev od sto se nervirav deka me bolese, treba vreme da pomine i ke ti bide dobro, nema vrska toa sto krevas i jas se plasev ama ne e do toa, bas i sestrata ja prasav vo bolniva dali ke ima vrska krevanjeto i mi rece pa kako si go nosela bebeto vo stomakot isto e, vsusnost samata operacijata boli eve mene seuste mi trne mestoto,ama so tekot na vreme ke pomine, " ama carski vo bestraga e"

Одговори

Return to “После породувањето”