Опоравување после царски рез

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Опоравување после царски рез

Post by Nespretna » 30 Jan 2013, 16:33

Мамички, ај пишете искуства како поминавте после царски рез. Јас се осеќам супер и раната супер заздравува. Туку имам едно друго прашање... Нели после пораѓај некои мамички носат мидер за стомакот да им биде рамен подоцна. Дали и кога може да се носи мидер после царски рез?

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by happy cumulus » 30 Jan 2013, 18:29

Nespretna, jas ne nosev mider, nekako ne mi bese prijaten. Majka mi bese tuka toj period i mi vikase stomakot pobrgu ke mi se soberel ako nosam mider. Dali e tocno neznam, oti ne ja poslusav, eve drugi mamicki neka kazat. A inaku sega stomakot mi e vraten vo prvobitna sostojba. So isklucok na striite, mada i tie se poblagi veke.
Inaku moeto oporavuvanje bese brzo. Pa i 6 nedeli posle carskiot se imav vrateno i na vezbanje.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by davidkjara » 10 Feb 2013, 21:09

Da ve prasam kolku boli prvoto stanuvanje i mozam nekako da si pomognam da koga ke stanam pomalce da boli (confus)i gledav pojasi kako mider ne se so gakicki koga ke moze da se oblaka

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by milicka9283 » 15 Feb 2013, 17:18

jas ne nosam mider...i sto znam stomakot ne mi e nesto golem imam onaka malo mese...ranata me boli po malku obicno koga se menuva vremeto (taka mi vikaat,ama se trpi toa).
inaku prvoto stanuvanje posle carsi e (scared) jas viknav koga me stanaa i ke se onesvestev poso cel den predhodno lezev i sega odednas stanuvam i site organi se spustaat naglo...sestrata me drzese i mi vikase da ne gledam nadole..me odnese do toalet me sredi (me izmi) go izvadija kateterot i me teraa da setam malku nekolku minuti...mn bavno se dvizev..ama kako za carsi se zezaa so mene deka ustvari i se dvizam tolku cesto...edinstveno sto mi falese bese bebeto poso ne mi go dadoa odma da spie so mene poso imav kateter pa cel den ne go vidov..mislam go donesoa i mi go zemaa odma...za sekoj slucaj da ne mu se prenesat bakterii
inaku jas kako se gledam nemam strii...pa se puknav od mackanje so kremi...so bekutan i pavloviceva i eve imalo rezultat..

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by davidkjara » 15 Feb 2013, 18:07

Milicka kade se porodi

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by kukli4ka » 15 Feb 2013, 23:49

jas so carskiot nemav nikakva maka mislam i deka imam pisuvano negde stanav odma istiot den posle 12 saat dojde majkami i dr.me prasa dali sakam da me stanat i taka e sega boli da ne se lazeme ama ako ti davaat analgin nisto nema da osekas ,a drugite se zalea od infuziite neznam jas ne gi osekav tie bolki ama kao mn bolelo,i za 4 dena trcav kako da ne bev pravena operacija,mider nosev poubavo se osekav stomakot stegnat,i den denes ne ja osekam ranata ne mi se ni poznava,ama iskreno ftoro bi ragala prirodno da vidam kako e zdravje koga ke dojde vreme vikaat cuvstvoto bilo neopislivo,ama jas morav carski a ic nesakav ama pomina bitno bez maki

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by davidkjara » 16 Feb 2013, 06:17

Kukli4ka daj boze kako tebe da pominam fala ti navistina me opusti (l2)

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by milicka9283 » 16 Feb 2013, 11:11

se porodiv vo drzavna...carski mi napravi Aleksiovska i stvarno me sredi kako sto treba,rezot e epten mal i kaj i da e nema ni da se poznava..iskreno i jas sakav ona da me porodi,mi ja falea dosta luge.a bas i dr.Dimitrov mi ja preporaca a on e bas vrven ginekolog

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by Nespretna » 18 Feb 2013, 03:38

ДавидКјара, првото станување боли, ама не е толку страшно. Па операција е, како може да не боли... Ама ќе си бараш нешто против болки. Мене ми даваа цело време и се издржуваа така... А јас станав по 8 саати и не беше страшно и тоа. Не се секирај ДавидКјара, се ќе биде во ред...

А бебето цело време беше со мене. Среќа што беше мирна тие денови и што имав помош цело време.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Опоравување после царски рез

Post by davidkjara » 19 Feb 2013, 08:24

Fala Nespretna pa pomini na kafence vo tkm (a2)

Одговори

Return to “После породувањето”