Килажата после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Mamino_srce » 01 Nov 2011, 19:59

Јас се поправив многу во бременоста. Имав 60, а ден на породување имав 78 (scared)
Дури и не изгледав дека сум толка колку што вагата покажуваше. Сега последниот пат кога се мерев имав 68, сега не знам... се надевам дека ќе ги вратам моите килограми. Не јадам многу и немам многу апетит па затоа се надевам дека ќе се симнам бргу. Али мене многу повеќе ми сметат тие црвени линии (стрии) кои се уште ми стојат така црвени, не сакам да се погледнам во огледало. А ги имам по задница и бутовите. Откога почнав да дојам ми се појавија и на градите, во бременоста ги немав по градите. Стомакот ми беше огромен во бременоста, а на него немам ниедна стрија (scared) Чудно.
Само се уште ја имам таа линеа негра и многу ми е ружна. Кога ли ќе се повлече?
Ете детален опис на моето постпородилно тело (ner) Се има цена изгледа. (laugh1)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by happy cumulus » 01 Nov 2011, 21:12

Mamino_srce,
Jas pa strii nemam nikade na drugo mesto, samo na stomakot. I toa mi se pojavija tocno na 39 nedeli bremenost! Ama stomakot mi bese ogrooomen! Stvarno mi se grdi striite, ama nema so da pravam. I toa da ti kazam deka mi se povlece stomakot veke, ama tie liniite (za sreka ne se crveni veke) si stojat i ne ocekuvam deka ke gi snema.
Inaku eve denes se merev, oficijalno sum si vratena na starata tezina i sum srekna za toa. Ama do idealna tezina, ke treba da simnam uste 3 kg. Ama ne se brzam, a i dieti ne smeam dodeka dojam.

Annet
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 13 Feb 2011, 22:08

Re: Килажата после породувањето

Post by Annet » 20 Nov 2011, 18:56

Pred da ostanam bremena bev 63-64 kg. Nekolku meseci pred bramenosta se popraviv na 68. Znaci bremenosta oficijalo na pocnav so 68 a na denot na poroduvanje imav 89 kg ( ogromana bev). Denata koga si dojdov doma od bilnica bev 79 kg, znaci 10 kg odma bev oslebena. Momentalno, 2 nedeli po poroduvanje sum 76 kg, no imam uste mnogu za da se vratam do kilazata sto ja sakam... makar sto iako dojam nemama za sega nekoj apetit jadam mnogu pomalku od koga bev bremana, pa ke vidime kako ke odi moeto slabeenje (rad) (rad)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by zizel » 24 Nov 2011, 21:25

uf teska mi e temava kolku sto sum jas teska (smile) jas se popraviv 16 kg vo ovaa bremenost. I sea imam 10 kg pomalce. ama ne kazuvam kolku posto nekam ni da ja napisam brojkata. So vtoroto koga resiv da bidam na dieta simnav 20 kg za edna godina. znaci sporo idese ama posle ne se kacuva odma so e dobro. ustvari samo go smeniv nacinot na ishrana i imase uspeh. 4 meseci nemav staveno nisto cokoladno vo usta a posle ednas do dva pati nedelno znaev da potkasnam po eden red cokoladce. inace do 12h bev na ovosje, posle jadev toa so imam za rucek so bilo samo prepoloveno od toa so go jadev dotogas, navecer jadev salata so dvopek najkasno do 7 vecer. i ako mi se prijadese u meguvreme ropkav morkov a posle vecerata ke se napiev vo krizniot moment edna casa jogurt ili ke si svarev tvrdo vareno jajce i ke go izedev bez sol. i dzvakav pooooooleka. uf pisuvam za da sidadam elan pak taka da si se stavam na red ama breee ne mi se otkazuva blagceto. :-?
p.s. ne mi go prefrlajte postov vo dieti posto si davav elan za simnuvanje a koga ke simnam togas ke vi kazam kolku sum bila (tongue)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Marina » 26 Nov 2011, 00:03

ја значи најбетер (fr) слично како анет,со 67 почнав со 89 завршив бременост,самошто ја изгубив ‘цели‘ 4 кила после пораѓај (ner) и 18 имав вишок.за овие 3 месеци симнав 10,сега побрзо слабеам од ун диетата,одамна не сум пишала на таа тема,како и да е уште една недела ке ја држам,па после нешто друго,морам разновидност да имам,тоа многу ми помага,од една диета никогаш не сум ослабела повеќе од 5 кила.жизел ти само 6 кила имаш вишок,алал да ти е (w1) планирам до нова година да ослабам 5,нема да ми биде тешко,па после на пролет останатите (thumbup)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Mamino_srce » 06 Dec 2011, 13:47

јас се угојив 18-20 кила во бременоста, значи многууу.
Се уште имам 6-7 кила вишок и баш еве размислувам како да ги симнам . Со диета ли или вежбање? (smile)

MaVeBo
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 10 Nov 2011, 16:11

Re: Килажата после породувањето

Post by MaVeBo » 22 Dec 2011, 14:27

Jas pred da ostanam bremena imav 70 kg., a se porodiv so 93kg. (ner) i dodeka doev mislam deka uste malku nakaciv (smile). No zatoa koga prestanav so doenje osekjav deka malku po malku pocnaa da se namaluvaat kilogramite, no ne bea dovolno. Dieta nikogas ne sum drzela i mislam deka nema ni da uspeam, zatoa sto uste tolku ke mi se prijaduva nesto drugo. Pa zatoa resiv da se zapisam na zumba i odam vekje dva meseci i sum simnala 5 kg bez dieta (rad) (rad)
Pa, mamicki vi preoporacuvam stom kje stanete dovolno silni da pocnete so aerobik, zumba, se vo koe se vkluceni kardiovaskularni vezbi i vi tvrdam deka e TOP, a najmnogu od se e sto posle toa imate sila i energija za slednite 24 saata so bebusot, srekjni i nasmeani (smile)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Trena » 24 Mar 2012, 17:32

Ехххх, јас пред да почнам деца да раѓам си имав околу 55 кг.
Со Јаков почнав некаде кај 58 кг и се здребелив 10 кг.
Тешко ми одеше , зошто имав после породувањето некој хормонален дисбаланс па наместо да губам кг јас добивав. (ner) (ner) (ner)
Откако наполни Јаков 1 год организмот сам почна да губи , а јас му ја удрив протеинската диета и намалив 7, па после уште 8 кг.
Пред да го добујам Огнен пак по старо.Пак хормонален дисбаланс ( имам полицистични јајници) и пак кревање на тежина.
Кога останав трудна мерев 75 кг (ner) (ner) (ner) а бременоста ј азавршив со 79 кг.
Сега 2 недели сум на протеинската и имам 70 кг.
Уште 10 до 15 планирам да скимнам.
Во целава приказна позитивно е што имам многуууууу јака мускулатура па секогаш изгледам за 5 кг послаба од шо мерам. (rad)
Одиме понатаму со слабеењето.Сега кај емне е комбинациј аод протеинската и Зумба.

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Milly » 02 May 2012, 16:32

Епа мили мои, се качив вчера на вага конечно првпат после породувањето! (smile)
Пред да останам бремена имав 49кг (костурче (rolll) ). Во породилиште ме измерија имав 64кг а сега имам 55!!! (rad) (rad) (rad) Не планирам да слабеам многу, можеби 2-3кг, повеќе со вежбање отколку со диета затоа што само мешето и спојлерчињата над колковите ми останаа (laugh1)

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Beluvce » 08 May 2012, 11:10

jas pred da zabremenam bev 62kg, a na posledniot pregled pred poragaj 84kg, se merev posle poragaj posle 7-8dena bev 74,5, denes se merev bas 3 nedeli posle poragaj i imam 72kg.....sakam da namalam uste 6-7kg, ama poleka ke bidi, makar sto i sega so 72kg ne izgledam ic debelo :)

Одговори

Return to “После породувањето”