Менструален циклус после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by malenaD » 04 Jun 2012, 12:41

Ајде и овде да пишам,ги прочитав сите постов и како мене не најдов т.с само пепелашка и анаИ се тука некаде. Значи јас се породив пред 39 дена,а добив на 36 ден по породувањето. Пошто бев со царски крвавев првите десттина дена,а потоа само по нешто и на 36 ден добив веднаш се јавив кај матичниот и ми рече дека е можно и ова, но претежно на жените после пораѓ. не им доаѓа толку брзо. Ете колку да се знае можеби и на некоја идна мамичка може да и се случи ова па да не паничи (thumbup)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Nadja » 12 Nov 2012, 00:58

Jas dobiv posle 3 meseci.

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by DemetraD » 16 Dec 2012, 23:08

Девојки мене денес ми е 41 ден од пораѓај и добив кој се шансите да го изгубам млекото ?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by carina » 17 Dec 2012, 13:38

demetra ne se plasi, nema sansi da go izgubis mlekoto,samo mozes da zabremenis sega pak (smile) .
jas so kerka mi dobiv posle 9 meseci,a ja odbiv od cicanje na 1,5 godini

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by sunshine_2012 » 17 Dec 2012, 15:36

jas dobiv 3 meseci posle poroduvanjeto, i si imam super mleko i uste go dojam maliot, a ima 15 meseci . Taka da nemaj gajle Demetra.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 21:01

JAS TUKA PRVPAT CITAM DEKA KE SE PREKINE DOENJETO OTKAKO KE DOBIES...BAS ME ZACUDIVTE.NEZNAEV ZA OVA.JAS DOBIV POSLE 5 MESECI .GO DOEV NORMALNO AMLEKO SI IMASE ISTO.GO DOEV DO 8MESECI DENO-NOKNO.
POSLE NA RAB TRGNAV I DO GODINA CAT-PAT DENSKI GO DOEV,A NOKNIOT PODOJ SI TRAESE NORMALNO DO 1GOD.SREKA SAM SE ODBI OD DENSKIOT PODOJ A JAS MU GO SKRATIV I NOKNIOT (AH...KOGA KE MI TEKNE DEKA SE IZMOLZUVAV NA RAB VO LAVABO DUSA ME BOLESE IMAV KVALITETNO MLEKO A GO FRLAV)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Nespretna » 06 Mar 2013, 22:17

Јас еве, 2 месеца после породување, немам добиено. А, не знам кој ми кажа, дека додека се дои, не се добива циклус. Ама еве читам дека не е така. И, МНОГУ БИТНО, и во овој период, МОЖЕ да се остане бремена иако го нема циклусот. Пазете мамички, да не добиете уште едно (пријатно) изненадување.

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ninag » 09 Mar 2013, 10:41

jas si velev aj ke odmoram malku od vloski ama nisto ni 40 dena nemase pominato mislam 38 bea koga prestanav so "cistenjeto" odmor 2 dena i mi dojde a doev i mojata svekrva mi rece deka slabo mi bilo mlekoto????
a inaku da napomenam bidejki imav problem malku so doenjeto mi bea zapuseni kanalite i mlekoto tesko istekuvse mu davav i ad mleko i okolu 4 mesec samo lmi prestana mlekoto pravev napori da sme samo na majcino ama nemozese da vleci mnogu a isto taka i se izmolzuvav taka da nisto od odmaranjeto od vloski (smile) (smile) (smile) (smile) i eve veke 8 meseci mi doaga normalno sekoj mesec (sad1) (sad1) (sad1)

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ninag » 09 Mar 2013, 10:42

DemetraD wrote:Девојки мене денес ми е 41 ден од пораѓај и добив кој се шансите да го изгубам млекото ?



ova sto go pisav e za tebe pa ne znam sega kako ke e kaj tebe

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Bambina » 09 Mar 2013, 21:16

Јас еве веќе 9 месеци ја дојам и уште не ми се вратил циклусот. Од она што сум го чула, велат дека ако ти се врати циклусот, во тие неколку дена додека се намалува количината на млеко, меѓутоа отккао ќе заврши, си се враќа на старо.

Одговори

Return to “После породувањето”