Менструален циклус после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Crnokosaa » 09 Aug 2014, 22:04

Кога се породив крварев до шест недели точно а после месец и 20 дена ми дојде , од тогаш дури на 17 јули втор пат добив и мноооогу крварев , вториот и третиот ден дома носев. останати помали памперси од Г .. Стомакот и половината една недела пред да ми дојди ме болеа ужасно од ко ми заврши прекина болката .. Да се надеваме дека ке ми иди сега редовно и аман помалку и нека не ме боли :))

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by happiness » 14 Nov 2014, 23:45

Pred bremenosta imav kratki i bez bolka menstuacii najcesto 3 dena posle poroduvanje dobiv tocno koga S pravese dva meseci ama beshe mnoguu obilno krvarenje noke stanuvav na sekoi dva saati da se sredam morav i da se tushiram vo niedno vreme od nokta sepak traeshe kratko ne celi 5 dena a i prv pat custvuvav bolka vo polovinata a poizrazena beshe vo desnata strana
Bash sum razocarana deka dojde tolku brzo se nadevav deka ke odmoram barem pola godina ako ne i do godina (rolll)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Filigran » 13 Dec 2014, 18:34

Сеуште немам добиено, а не дојам. После породувањето крварев скоро 40 дена. Поминаа 2 и пол месеци, сеуште намам добиено и незнам дали е нормално тоа, бидејќи читам дека некои од вас немале долго време ама доеле. Дали некоја од вас има искуство како мене? А треба да одам и на гинеколог, ама ова тука би бил совет во меѓувреме. Фала (big-hug)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Peperutka » 09 Jan 2015, 12:20

Бидејќи доев само два месеци,циклусот ми дојде на два месеца и неколку дена,значи брзо откако Д.ми се одби од цицање.
То беше многу обилен циклус со многу крварења.
Добив уште еднаш точно на денот кога требаше да добијам,значи менс. ми е редовна (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by happiness » 09 Jan 2015, 12:38

peperutka sega citam deka imalo vrska doenjeto i menstruacijata (scared)
i jas isto go doev S i mlekceto sekna piev toj den se i seshto do vecerta nemashe ni trag od mleko (cry1)
sledniot den dobiv mozno e da e povrzano (agr)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Filigran » 09 Jan 2015, 21:16

Јас конечно добив пред една недела. Крварењето беше обилно, никогаш така не ми било. Ама кога прочитав тука видов нормално било (scared)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by saska075 » 14 Jan 2015, 16:33

Jas seuste nemam dobieno-pominaa skoro 8 meseci.
DOev skoro do 5 mesec, ( se izmolzuvav so pumpa) i seuste nemam dobieno. Stomakov poduen kako balon mi e. Treba da odam kon krajov na mesecov kaj maticnata da me vidi dali treba da pijam nesto ili ne. Jas i taka nemam redoven ciklus, ama pakneka me zirne

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Bube » 03 Apr 2015, 13:54

dobiv dva i pol meseci po poroduvanjeto. bevme na ekskluzivno doenje do mesec i pol . sega se macime da se upraime i doenje i ad, i bas pred nekoj den mnogu se potresov . treba da ja pobaram i taa tema. mi rekoa deka imam cisti na gradite i nedefinirano fibrozno tkiv koe naknadno ke go ispitame (scared) i osetiv kako bebe voopsto da ne cicnuva veke i moze i skros da sopre mlekoto taka da doenjeto i dobivanjeto na menzis po poroduvanjeto e povrzano. Mada ima i isklucoci, site zeni razlicno
by the way i jas imam doooosta poobilen menzis otkolku pred bremenosta .

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by maried » 03 Apr 2015, 14:24

Добив после 17 месеца од породување, добив кратко траеше, нареден месец добив два пати по малку. Малата ми е 19 месеца и уште цица, заради тоа и неможе да се среди циклусот.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Bilence 123 » 23 May 2015, 18:34

Zenski edno prasanje, koga da ocekuvam ciklus da dobijam, ja dojam maleckata, za nekoj den ke napravime mesec ipol.

Одговори

Return to “После породувањето”