Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Fiona » 02 Feb 2013, 20:16

оо еве ми ја темата што ја барав (smile)
а за какви мидери се мисли? има некои посебни после породување или оние обичните (confus)
од каде си ги зимавте?? гледам има и некои мидери или појаси сто ги носат и во бременост. Појасите под стомак, а мидер памучен за полесно да ти биде/// незнам (confus) (confus) (confus)
споделете молим (smile)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Nespretna » 03 Feb 2013, 02:41

Ооо па имало и ваква тема, а јас не сум ја видела...

Ај ОК е за прслуциве за доење. Мене ме интересира за мидерот. Дали после царски рез носевте мидер. Нели раната треба да диши и да заздравува, а не да се стега. Јас еве некој ден носам, 3 недели посл породување. Мислам дека е доцна, ама ми беше страв порано да се стегнам.

Фиона, мислам дека се работи за обичен мидер, што го носиме и инаку кога сакаме да се стегнеме, нема некој посебен за после породување.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by SIMONA » 03 Feb 2013, 16:27

Прслуците за доење се закон работа!Господ да го благослови оној што ги измислил (smile)
Мене другарки ми викаа носи прслуци со корпа да не ти се измлитават градите (scared) и јас неможев да ги носам мислам дека не е нормално,ме болеа градите многу и и порачав на свекрвами да ми купи памучни за доење и...ааааааааа........милина се препородив (laugh1)
А за мидери,Неспретна јас прв пат облеков кога направивме 40 дена за шетање ,а откако ми паднаа тие кончињата после 1ипол носев појас памучен,за една година се вратив во нормала а бев 30+ така да не се секирај се е во свое време сега најважно е бебулето

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Fiona » 03 Feb 2013, 21:17

Симона, каков е тој памучен појас?? може објаснување, сакам таков (smile) (smile) (smile)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by SIMONA » 04 Feb 2013, 19:21

Од битпазар го купив (изгледа муслиманите си носат такви,имаше и ѕиври на тезгата)
Бел е памучен со ластик не стега многу се си е прибрано,незнам како да ти објаснам... (sad1)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Nadja » 05 Mar 2013, 01:38

Prslucite za doenje se navistina dobra rabota. Jas imam 3 takvi prsluci. Mnogu se prakticni. Steta sto gi koristev kratok period. Mider nemam koristeno.

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by ninag » 06 Mar 2013, 19:53

mene prslukot za doenje ne mi se pogodi bas nekako neznam ne mi bese udoben a mider si zemav bidejki mi bese mlitavo meseto i pocnav da nosam okolu 7 miot mesec a sega koga pocnav da odam na rab. mislam deka ke go nosam sekoj den bidejki za ppo doma ne mi bese bas udobno inaku posle 9 meseci si se vrativ na starata kilaza 55-56 ama meskoto so da mu praime (smile) mora da go stegame so miderce ama mislam deka za edna godina ke si dojde se na svoe mesto
site mi velat deka ic nemam stomace ama ne ja znaat mojata tajna (tongue)
neka im e maka.
preporaka i za onie koi ne rodile a imaat mesko neka si nosat mider super e

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by iva-iva » 27 Mar 2014, 23:22

уфф мешко си имав уште пред да останам трудна ама сега некако ми е голем како 4 месец да сум трудна додуша скоро сум породена (еден месец).. ја прасав др. кристинка за мидер ми рече носи нема проблем ама некако сум склетчија носам од што морам...не по кеф .. а за прслукот за доење ептен ми се погодени си купив два од лиска и ептен сум задоволна (thumbsup) (thumbsup)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by ripcence » 30 Apr 2014, 16:57

Јас си купив од Стружанка прслуци за доење на Бебето и презадоволна сум од нив, ептен практични.
И мидер на NBB за после породување, мислев дека нема да можам да го носам ама сум можела (smile) полесно ми е и помалку ме боли кога сум со мидерот.

Одговори

Return to “После породувањето”