Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Mamino_srce » 12 Jan 2013, 20:57

Син ми се уште спие во монтажно креветче. Гледаме дека веќе пред лето би било убаво да му купиме/направиме креветче поголемо со соодветен душек, бидејќи веќе му станува мал и душекот не е соодветен, земавме преносен душек од причина да може да го носиме со нас и сега како станува потежок ми изгледа дека е премногу мек. Башка на лето ќе му биде претопло во тако мало креветче.

Тогаш ќе има околу година и пол и би сакали да земеме кревет кои ќе може да го користи неколку години.
Исто така е прашање за душек, колкава димензија би била совршена и пред се каков е препорачлив да се земе за дете? Со жици, без жици ? Потврд, помек? Која димензија?

Идеи, мислења, искуства?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Mamino_srce » 14 Jan 2013, 11:02

Никој? (unsure)

Еве едно креветче што го најдов на нет, и мноооогу ми се бендиса, ово може и повеќе години да го користи. А и одедно е со душек, мм и јас имаме оваква спална кај свекор и свекрва и многу е удобро за спиење, преудобно. Башка што може да се ставам работите испод.

Ако некој е видел нешто слично да ми каже каде може да барам?
http://i50.tinypic.com/2lksg7s.jpg

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Raphaella » 15 Jan 2013, 12:11

Мамино срце нешто слично имам видено во Фатина ама за квалитетот стварно не знам. А за големина јас мислам дека најпаметно е да си купиш стандардна големина за единечен кревет така и кога ќе порасне ќе си го користи креветчето, а и полесно ќе ти биде да си најдеш постелнина. Знам дека многумина кои купиле кревет вон стандард маки мачат со постелнини. Ќе треба да шиеш што е губење време. А каков да биде душекот, па добро е да разгледате и да се распрашате во зависност од парите кои планирате да ги потрошите што се нуди. Знам дека кажуваа дека оние со јадра со федери биле многу добри. Само пак самите разгледајте. (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Mamino_srce » 15 Jan 2013, 19:31

Рафаела, а каде се наоѓа точно тоа Фатина? (smile)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by happy cumulus » 15 Jan 2013, 23:42

Mamino srce duri sega ti ja gledam temava. Ne deka jas ke ti pomognam, neznam kaj nas sto kaj ima, ama ke komentiram na goleminata. Kako sto rece Raphaella, zemi si pogolemko, zasto kaj i da e ke go izrasne. Gledaj da najdes krevet vo koj ke spie i koga ke trgne vo zabaviste. Nie naseto krevetce drveno se konvertira vo krevet za todleri, ama da ti kazam nekako mi se cini malecko za takvo nesto. A veke gledam deka Ian ke treba da go transferirame vo krevet, oti e visocok i gledam probuva da se prekaci preku ogradata. Koski mi se tresat.

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Raphaella » 17 Jan 2013, 16:07

Еве најдов на сајтот на Фатина слики на кои се гледа моделчето кое е слично со она што го имаш ставено. Еве го линкот: http://www.fatina.com.mk/index.php?opti ... Itemid=239
салони има на Битпазар и кај Треска. Еве линк и од салоните:
http://www.fatina.com.mk/index.php?opti ... Itemid=198

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Mamino_srce » 17 Jan 2013, 16:51

Фала Рафаела за линкови и понудената помош.
И тука има такви како количка, ама јас сакав баш оваков како што постирав на сликата, плишан.
И мислам дека големината е таа за да може дете дури и до 10 годинки да спие во него.
Така би сакала да биде да може до 7-8 години да го користи , ако не и повеќе.
Ќе видам уште, сепак фала, гледам и тука и секаде, па можеби ќе испадне скроз нешто трето. (smile)

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Raphaella » 21 Jan 2013, 16:52

Мамино срце можеш да прашаш во Фатина сепак пошто тие изработуваат самите дел од мебелот кој го продаваат, па можда можат да ви изработат такво какво што сакате. Само најверојатно цената ќе биде различна од таа која е на моделчето кое го имаат.

Moniche80
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 02 Nov 2013, 21:35
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Каков кревет и душек да се одбере за дете?

Post by Moniche80 » 09 Dec 2013, 12:18

за нашите деца купивме дормео душеци, сметам дека за дете во развој многу е битно на каков душек ќе спие. ние секогаш го одбираме најдоброто за нашите деца. препорачувам ова и другите мајки да го земат предвид дека здравјето на нашите сонца е најбитно. (smile)

malenaa
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 14 Jan 2014, 15:00
Им се допаднал: 15 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by malenaa » 10 Apr 2014, 12:45

mamicki, neznam dali prasanjevo mi e za tuka, sakam na sin mi (20meseci) da mu kupam krevete, detsko..da e nekoja kola ili slicno sakam da e interesna i ubava, za da go oslobodime bebeskoto krevete za batko mu koga ke ni dojde (smile) (smile) (smile)
Kade nis Skopjevo, vo koj saloni mozam da najdam tako krevetce?

Одговори

Return to “Разно за децата”