Чевлички за нашите најмили

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Чевлички за нашите најмили

Post by imambebe » 04 May 2014, 16:05

Ме замисли Пеперутка.
Ние пред некој ден му земавме од Frodo, убавки се, ортопедски, на попуст од 2400, на 1900. Гледав и во Пеко, Кеги, Чико, ама овие најдобри беа, за понатаму ќе видиме.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Чевлички за нашите најмили

Post by Радост » 22 Sep 2015, 00:38

На контролата после проодување, од Видоевски истото го разбрав. Никако ама никако ортопетски обувки. Прв причинител за искривени стапала биле.

За да ми е мирна главата и купувам Цицибан, а и кога гледам како лесно одеше и со сандалите и сега со кондурки, ич не ми е криво.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Чевлички за нашите најмили

Post by Sashka » 22 Sep 2015, 15:21

Радост, Цицибан не се ортопедски?
И кај мене беше со Цицибан сандали, топлинки, чевли кај и да е ќе купуваме, а сега носи Адидас патики.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Чевлички за нашите најмили

Post by Радост » 22 Sep 2015, 15:36

Патики на Конверс и зимав со лепенка, има висок рис и тие ни се погодија.

Не се ортопетски Сашка на цицибан, анатомски се и баш во тоа е разликата. Анатомските калапи се орентирале според детското стапало за да му даваат поддршка, а ортопетските се со калап кој не трпи измени и го формира стапалото според тој калап, па така после три години кај децата се приметувале промените. Неприродно ги држи стапалата во тој калап, најпросто кажано.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Чевлички за нашите најмили

Post by sunshine_2012 » 22 Sep 2015, 18:23

Јас за Даниел и за Калеб сум користела а обични патичиња, рибук и сл. А заДавид зашто имавме проблеми со стапалата, палците ги вртеше навнатре, и ортопедот тука во Те. ми даде рецепт за да земеме ортопедски кондурчиња, тие се со калап и искрено му помогна на давид да ја исправи ногата, ама одот не му беше добар, ступкаше како да е војник. не а виткаше ногата, кондурите му беа како зацементирани. и кога го правевме операција на палецот хирургот што го правеше операција ми реченикако повеке да не му ги облакам тие кондурчиња само цици бан за него и 2 години само цици бан носе и многу е подобро. фала му на Бог. Скапи се ама ете за него јас морам да му зимам такви.

Одговори

Return to “Разно за децата”