Потење кај деца

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Потење кај деца

Post by kit-kat » 23 Sep 2014, 09:53

Не знам дали го погодив насловот но мислам ме разбравте. (smile)
Синко има 9 год. и за возраста е и повисок и покрупен. Има 42 кг. висок е над 1.40 и носи чевли бр. 37.
Оди на ракомет и играорна и тоа што го приметувам последниве месеци е што после секој тренинг доаѓа потен( нормално) но замирисан на пот(re).
Знам дека не е чудно но што да преземам. За антиперспирант мислам дека е мал. Што ми предлагате?
Верувајте вчера 3 пати го туширав. Еднаш после физичко од школо, еднаш после ракомет и после играорна (scared)
Не е проблем тоа ама не може на школо да се тушира, но и тој забележува и тоа му смета.
А инаку секојдневно и навечер воспиењене поти немаме проблем со тоа никогаш (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Потење кај деца

Post by ripcence » 25 Sep 2014, 00:40

Лудите години Кит кет (unsure) Исто е и кај синко, се нервира и он и јас, после секое туширање млеко за тело се мачка целиот, за под пазуви му давам од бебешката пудра на А (павлодерм, многу убаво мириса) малце парфемче на блузонот и се спасуваме. Забележав дека и нозете почнаа да му мирисаат па во патиките обавезно fresh step пудра, не на нога туку во патика.
(big-hug) за дечкото

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Потење кај деца

Post by Mili » 26 Sep 2014, 22:51

Nie uste ne mirisame do tolku, ama mnogu se potime, navecer nekogas po nekolku pati go presoblekuvam, a potenki pizami i prekriva od nas ima, neznam na sto se dolzi toa, edno vreme me ubeduvaa nedostatok na vitamin d i slicno, no kolku sto gledam site maski deca se skletdzii, nie ne iskacame od doma bez dve rezervni bluzi, a i lesno se razboluvame, aj idi pa ne go presoblakaj.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Потење кај деца

Post by kit-kat » 29 Sep 2014, 21:55

Фала Рипченце.
И јас се сетив за бебешка пудра, но ми беше страв да не се зачепат порите под пазуви. Баш ќе пробам. (laugh1)
Смешен ми е како се душка под пазуви на секои2-3 часа.
Мили за потењето нормално е за таа воздраст плус ако е темпераментен.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Потење кај деца

Post by Vesela » 01 Oct 2014, 10:57

Hahahahhahha me nasmea kit ket so toa deka se duska pod miska. Ista maka imame. I sinko koga ke se vrati od fizicko ili od igraorna epten mirisa. Mene mi e strav da mu dadam pudra, ili dezodorans. Pred nekoja godina na mm tolku mu se zatnaa porite pod miska so antiperspriant, sto morass antibiotici da pie. Nie toa go resavame so cesto tusiranje, cista majcka I malku detski parfem na bluzickata sto ja nosi. Toa kit ketko rastat nasite junaci (lovet)

Одговори

Return to “Разно за децата”