Чувањето и воспитувањето на децата од бабите и дедовците

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Чувањето и воспитувањето на децата од бабите и дедовците

Post by Peperutka » 07 Nov 2014, 12:50

Колку мислите дека бабите и дедовците помагаат/одмагаат околу чувањето и воспитувањето на децата?
Дали баба-сервисот вреди да се има и колку тој помага?

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Чувањето и воспитувањето на децата од бабите и дедовците

Post by Vesela » 07 Nov 2014, 13:51

Pomaga mnogu. Iako baba/dedo servis ima nedostatoci (mesanje vo vospituvanje sto strasno ide na zivci) benefitot e golem. Trebalo da se pricuva, da se zeme od skolo/gradinka, da se odnese na kurs, trening......a nie zafateni po rabota epten pomaga. E sega koga ke stavis na kantar pomos I nervoza od mesanje, mislam deka prevagnuva pomosta.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Чувањето и воспитувањето на децата од бабите и дедовците

Post by ripcence » 07 Nov 2014, 20:32

Бидејќи С и М ги израснав сама тврдев дека градинка е најдоброто нешто за правилна социјализација на детето, имаше еден мал период кога С беше со баби-се научи на сите можни серии и бапчарски муабети (unsure) настрана мешањето како не го гледаме најдобро.
Сега кога треба А да го оставам во градинка на неполни 8мес во сред зима си викам како немаме баба да го причува барем до пролет, барем до годинка (sad1)
И пак верувам дека подобро е за дете во градинка но да се има и баба сервис за:додека пркне малку, се разболело, викенди, втора смена.

draga^^
Член
Член
Мислења: 119
Придружен: 18 Oct 2014, 14:00
Му се допанале: 29 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Чувањето и воспитувањето на децата од бабите и дедовците

Post by draga^^ » 08 Nov 2014, 08:30

баба и дедо за чување cекогаш cе наоѓаат во било кое време од денот и тоа е добро.но не е добро оти cе мешаат во воcпитувањето и имаат голем удел во тоа оcобено ако живеете во иcта куќа.но cе cложувам cо веcела ако cе измерат и двете помошта вреди повеќе.

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Чувањето и воспитувањето на децата од бабите и дедовците

Post by Emilija85 » 21 Nov 2014, 11:31

Мојата до 15ч е во градинка после тоа додека ние со мм се прибериме од работа дома се баба и дедо, да и пружат многу љубов, која ми е многу важна да ја осети, поинакво е сакањето на родителите и на бабите и дедовците, и тие и тие сакаат многу но малку поинаку, додека ние родителите сме преокупирани со многу други проблеми, малку нервозни од работа, после тоа сме секако малку посторги, бабите и дедовците се насочени само на тоа да ги сакаат малите душички, за тоа нека ги галат секој ден но не по цел ден (smile) вака градинка- баба, дедо -мама, тато (thumbsup) ќе имаат од се по малку и социјализација и строгост во градинка, разгалување со баба и дедо и најдоброто за на крај нели (smile) Многу сум среќна кога стариве се со неа и кога има кој да ја разгалува и да ја игра и да ја смее и тогаш не ми прачи малку чоколада и некоја смокичка, бидејќи засега сме многу умни си јадеме и се друго што треба.

Одговори

Return to “Разно за децата”