Хиперактивно дете.

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Хиперактивно дете.

Post by Peperutka » 03 Feb 2015, 00:21

Kako se spravuvate so hiperaktivno dete?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Хиперактивно дете.

Post by kit-kat » 11 Apr 2015, 07:31

Пеперутка сега го гледам ова (scared)
Има разлика меѓу активно и хиперактивно(ADHD ) дете.
Синко беше активен ( јас велев супер хипер активен) но психологот ме поправи дека нема ронка од ADHD синдромот, па се поправив во изговорот.
Беше ранобуден( од 4 стануваше) и сеуште е. Но меѓу него на 2-3 год и сег има оооогромнааа разлика.
Исто беше љубопитен, инстинктивен, премногу импулсивен. Мислев дека е на батерии по цел ден наваму- натаму. Да ти се слоши од пратење.
Но тоаго смиривме со многу трпение. (smile)
Го научив да гледа ТВ, да реди коцки од малечко( сеуште знае со часови да реди лего коцки)
А мислам дека најголем успех имавме со книгата. Почнав од 2 год да му читам. Кога ќе видев дека е "збеснат" земавме книга и читавме. Потоа го терав да ми кажува што запомнил. Така најмногу ми се смируваше
Тоа му влезе под кожа. Сеуште премногу чита.
Сега ја чита 4 Том од Хари Потер. И тоа за кратко време.
До скоро јас му читав, а сега пред секое легнување тој ми чита. И сеуште ми раскажува.
Има многу убав речник за прераскажување.
Мислам дека( за мене барем) не е добар избор тоа што некои родители велат оставете года се излудира ќе му помине.
Тоа мислам поминува во навика и ќе остане немирно. Дете треба да се истрча , но цел ден да биде пуштено да прави што сака според мене не е во ред.
Но сепак многу зависи и од детето. Синко лесно прифаќа и според мене е послушен. Имаме авторитет врз него и не слуша за се.
Мислам дека помогнав.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Хиперактивно дете.

Post by Vesela » 11 Apr 2015, 17:18

Isto kako kitkat i jas mislam deka Hipetaktivno dete (ADHD) nema vrska so tenperamentno dete. Sinko kako pomal bese mnogu temperamenten, ama koga rerna vo skolo se poskoro (se uste e ljubopiten I se go intetesira) , ama ne e tolku "besen". Mislam deka momcinjata se po aktivni od devojcinjata.
Isto smtam deka dete ne treba da se prepusti da mu pomine fazata. Energijata treba pozitivno da se kanalizira, dali sport, jreatvna rabota ili slicno.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хиперактивно дете.

Post by happiness » 11 Apr 2015, 19:38

S e mn aktiven neznae da lezi nikako otkako e roden samo mrda, se bori, mafta i sl.
Ednostavno takvo mu e rastenjeto, a i jas do nekade sakam da si go osoznava svetot okolu nego utre e veligdena toj veke ima jajca iskrsheno gi gleda shareni i mi e bezvezada ne gi fati.. Takva sum so se. Na oneshto pomalku od 5meseci na sovetuvalishte klocashe epten si beshe najaden, naspan i si se zabavuvashe doktorkata pretpostavi deka e hiperaktiven oti mu bile nodzinata silni (ner) mi prashuva kako seponasha doma i kazav vo krevetceto se vrti za 360 stepeni i vo se shto mozi udira so nozete.. Ne razbrav ni togash ni sega zosto mi rece hiper (unsure)
Znaci go stavam vo jumper skoka ama ne so saati ke skokni ke odmori ke se zaigra so kuklinata i koga ke me vidi pusta zvuci da go krenam.. Isto sega i so dubakot ke napravi kekolku cekori i se zaigruva so pedreto...
E sega toa sto e kako crvce i vrace dodeka go drzam si go razbiram deka taka ke si rasti po aktivnoama ne veruvam deka e hiper.. Plus si pomisluvam deka beshe cela zima doma mozi i dosadno miu beshe sega e miren koga ke go setam v kolicka...
I pak bevme kaj istata doktorka sleden pat i za cudo ne spomna pak deka e hiper

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Хиперактивно дете.

Post by Mari G » 04 Jul 2016, 23:00

Според тоа што имам пребарувано по нет јас мислам дека го имам овој проблем...
Моето синче, поголемото е 5 ипол год.
Кога беше помал беше палав, итар,љубопитен...Можам да речам дека од сите, поблиски што не опкружуваа па дури и од татко му мене најмногу ме слушаше.
Со текот на времето како растеше стануваше по палав, сега во последно време и лош, многу.
Многу ретко се заигрува, многу зборува, нетрпелив е, дури и кога јаде мрда и зборува, агресивен е на моменти, кога му зборувам не слуша, морам повеќе пати да повторувам, кога му кажам нешто да ми донесе тој донесува друг предмет, исти прашања ми поставува...знам дека малку е љубоморен со доаѓањето на свет на неговото братче но мислам дека тоа не е пресудно за то што го напишав погоре. ..
Ваше мислење и совет ?

Одговори

Return to “Разно за децата”