Чипс,смоки и други грицки

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Чипс,смоки и други грицки

Post by mihaela » 15 May 2011, 16:13

Во основа не се многу корисни за децата чипсовите и на нив сличните производи,но за жал не можеме да ги избегнеме.Ние најчесто користиме соленки и смоки,а чипсот гледам да го сведам на минимум,ако е ептен неизбежно му купувам.Се случува да побара сам,па ако неможам да го убедам,ќе купиме (laugh1) .Дали вашите деца ги конзумираат и колку често?Кое е вашето мислење за овие производи?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Petra » 15 May 2011, 16:33

Грицките си ги сакаме повеќе од благото. (smile) Штетни се и како да ги избегнеме целосно. Најмногу сака да јаде чипс и кубети. Гледам да заборавам да купам, ако не инсистира или да предложам пуканки да пукаме. Колку што можам ги избегнувам.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Nadja » 11 Feb 2013, 17:18

Na maliot mu davam smoki Stobi flips. Obozava da gi jade. Solenki i cipsovi ne sum mu dala do sega. Ne mu davam zatoa sto se stetni.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by happy cumulus » 11 Feb 2013, 17:35

Nadja, smokite se se postetni od solenkite i cipsovite. Pogledni gi sostojkite. Kolku poprerabotena hranata, tolku e postetna.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 11:28

happy cumulus wrote:Nadja, smokite se se postetni od solenkite i cipsovite. Pogledni gi sostojkite. Kolku poprerabotena hranata, tolku e postetna.
Не сакам да му ги давам смоките, ама кога малиот ќе види како други деца јадат смоки и тој бара. Ако не му купам плаче и не можам да го смирам.

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Fiona » 11 Mar 2015, 08:24

Не давам. Ретко соленка некја или од оние оризови галети, што пак ги сметам за поздрава вријанта.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Peperutka » 11 Mar 2015, 23:47

Му давам само соленки(многу ретко чипс или смоки) кога му е досадно и кога збеснува,за занимација и залажување.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Sashka » 23 Sep 2015, 15:44

Нема пробано ништо, не и нудам и се нервирам кога на улица некоја мајка ќе и запне на мојава да си земе од смоките на нејзиното дете, па кога ќе речам не јаде ме гледаат чудно. Нема пробано ни чоколадо. Единствено што касна од нејзината роденденска торта, а и здравје по други родендени ако сака ќе лапне од стрвост (smile)
Инаку за занимација а и од што сака и давам леблебија, бадем и сл.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Радост » 23 Sep 2015, 15:54

Мојата благодарение на батковците ги откри брускети марети со спанаќ и бејк ролс со пица вкус. :( Има јадено по неколку кругчиња после оброк.

Благо уште нема пробано, ниту чоколадо ниту било каква форма на шеќер.
А луѓето се без осет! Во Пеко кога и земав кондурките имаше стаклено со мали чоколадца и она како и секое дете, збесна додека угодивме модел и бројче. А продавачката за да ја залаже демек еве земи си, и го носи целото стаклето и ова ѕверчето мое само ја погледна бледо и продолжи да брмчи како ја малтретирам со пробување. (rolll)
Еј вика, зошто не сака??? Нема викам пробано, не знае што е тоа.
Ме изгледа бледо и отиде кај колешката за да и раскаже колкав фрик сум.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Чипс,смоки и други грицки

Post by Sashka » 23 Sep 2015, 16:03

Абе сироти деца (rolll) , јас и на познати и блиски кога ќе кажам дека нема пробано ме гледаат баш така,како фрик да сум, а и којзнае колку муабети има, сирото дете не му даваат да јаде (tongue) . Купуваме животинско заради сликичките, а чоколадото го фрламе ( или тато го јаде кога не гледа дете), а јајца заради играчките, ептен им се радува кога ги отвара (smile)

Одговори

Return to “Разно за децата”