Околу крштевката :)

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Околу крштевката :)

Post by Happy_Mommy » 20 May 2011, 22:25

Mamicki,sigurno veke si ja zamisluvate i prvata veselba vo cest na najnoviot clen vo semejstvoto, pa ajde pisuvajte dali imate zelba da e nesto golemo i sveceno ili onaka poradi tradicija :) (thumbsup) (thumbsup) (joy) (joy)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by mihaela » 08 Jun 2011, 15:26

Ние ја направивме крштевката кога син ми имаше седум месеци.Ја правевме во ресторан,имавме музика но не со озвучување туку тоа беше тивка музика со жичани инструменти.Убаво беше,игравме пеевме,се веселевме dance dance dance dance dance (joy) (joy) (joy) (joy) dance dance Значи не беше ништо нападно,поскромно и со најблиските роднини и пријатели (jmp)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Крштевка !!!

Post by malenaD » 12 Mar 2013, 14:30

Бидејќи до сега не наидов на ваква тема,јас си земав за слобода па отворив една ваква тема каде што ке можеме да си кажеме што сме спремале,кави обичаи имаме и како сме го поминале тој ден и ние и нашите дечиња .

Ете јас да ви кажам дека во неделата го крстивме С. Значи станвме на кај 9ч,јадевме и само што се спремивме ни дојдоа кумоите па си се сликавме дома и покрај поклонот што му го донесоа на С. кумата донесе и мн убава торта. Од тука отидовме во црква и првите 10 мин.С. беше како бубалка но потоа кога рече плачам до крај само си плачеше,не врескаше но константо си држеше едно исто тивко темпо на плачење (laugh1) срце цело беше улипено,не го интересираше ни тоа што беше голо,ни што го бања само ме бараше со погледот каде сум и ке ја пружи раката демек земиме мама (sad1) Но бидна и тоа и од црква повторно дојдовме дома малку замезивме(некое ордеверче,кифлички,кафенце) им го дадовме и ние поклонот на кумовите(си се договоривме предходно и им купивме правосмукалка на вода со триста др. чуда од топ шоп)а тие на С. му донесоа занчи од облека се од глава до пети и од памперс до бундиче(и тоа се марка (thumbup) ) и уште една постелнина за кревет,ќебенце,пижамчиња,играчки итн... После тоа отидовме во ресторан и мн убаво си поминавме јадење,пиење се како што е редот (laugh1) Ете така ние го поминавме овој убав ден!!! (love5)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Крштевка !!!

Post by Peperutka » 12 Mar 2013, 15:15

Нека му е вечно името на малиот Стефан (love5) (love5)
Имаме тема за крштевка,мислењата може на оваа тема да продолжат
topic845.html?hilit=%D0%BE%D0%BA%D0%BE% ... %B0#p18373

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Крштевка !!!

Post by kit-kat » 12 Mar 2013, 15:18

Еве и тука да ти честам за Стефан баш убаво сте поминале.Голем да расне и благословен да биде.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Крштевка !!!

Post by Debora » 12 Mar 2013, 15:21

Малена честитки за Стефан. (con) Да биде жив и здрав, вистински верник. (love5)

Пеперутче јас ја барав темата и не ја најдов, а ти ОП... еве ја. (smile) Ја преместив во разно за децата, оти била во Бременост.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Крштевка !!!

Post by Petra » 12 Mar 2013, 16:40

Малена Д, честитки за Стефан! (con) (con) (con) Да има цврста вера , да има мир во срцето. Нека биде здрав и жив исполнет со милостивост. (love5) (lovet)

cicama
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 10 May 2013, 10:15
Им се допаднал: 5 пати

Re: Крштевка !!!

Post by cicama » 28 May 2013, 12:56

Cestito za Stefan :)
Nie naskoro na nasata bebuska treba da i pravime krstevka,a bidejki ke bide vo sred juli ke bide mng zesko i se nerviram :S Ona ke ima 6 meseci togas,ama ne znam kako ke se izvede toa.Bebe e,ke i smeta i na nas golemite ni smeta,a tek bebe.. Sakame da slavime vo nekoj restoran ubav vo Skopje,ne kafana stil,ama da ne bide vo centar vo guzvi koga bukvalno gori asvaltot.Zatoa sakame nesto malku poodvoeno da bide so senka.Dali znaate nekoe ubavo kulturno vakvo mesto?

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Крштевка !!!

Post by Vesela » 28 May 2013, 15:13

Цицама, ние сме бил на крштевка во Ореов лад во Сарај во лето и е многу убаво, свежо е и им зеленило. Можете да правите и на Матка таму е свежичко или на Св. Пнтелејмон во Нерези. Ова ти спомнувам "поладни" места во пеколниот скопски Јули (laugh1) (laugh1) (laugh1)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Happy^_^ » 29 Jun 2013, 11:48

Мамички, ми трева помош од вас. На роденден и крштевка сме кај внук, од на мм сестра дете. Ми треба идеја за поклон. Сакавме кола со акумулатор ама не знаеме колку ќе биде функционално. Совет? Ви благодарам.

Одговори

Return to “Разно за децата”