Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Petra » 07 Nov 2012, 17:43

Телото кога се лади се поти, а апокрината пот содржи органски соединанијана на кои лесно се населуваат бактерии, на површината на кожа. Ваквата бактериска активностја произведува миризбата под пазувите. Дезедорансите го неутрализираат мирисот на потта, а антиперспирантите го минимизираат мирисот со тоа што ја блокираат потта да излезе на површината на кожата. Повеќето од нив се поврзани со сериозни здравсвени ефекти. Направени се во нашите тела да останат со часови, а тоа им овозможува на штетните хемикалии полесно да бидат апсорбирани преку кожата.
Антиперспирантите функционираат така што ги блокираат порите со алуминиумски јони, со што престанува лачењето на потта. Но покрај алуминиум содржат и други штетни состојки кои можат да доведат и до хормонални пореметувања, рак...
Антиперспирантите содржат јаки соли кои содржат метали кои причинуваат грануломи-мали топчиња на кожата под пазувите кои тераат на чешање. ( кај мене не се пропратени со чашање)
Размислувам колку хемикалии на себе нанесувам секојдневно. Сета среќа што подолго време не нанесувам шминка па имам значително намалено. (laugh1)
Жлездите кои ми се зголемија под пазувите мислам дека се предизвикани од дезедорансите, стиковите што ги нанесувам, не сум сигурна во тоа но сосема е можно.
Значи под пазувите имам како отечени жлезди. Не се линфни зошто тие подлабоко биле сместени, туку или лојни или потни жлезди. Прво ми се појави една под левата пазува и си реков ќе ми помине сама од себа, зошто и порано ми се имаше случено да се појави и ќе се повлече. Но овој пат не беше така. Се зголеми повеќе и се појави уште една донеа. Потоа се вцрвија а се појави и на десната пазува. Потоа и на ципите. Предизвикуваат болка така што понекогаш раката не можев убаво да ја движам. Е сега примам Алицеф антибиотик и ациди борици облоги ставам.
Најдов некои природни препарати што можам сама да ги направам, па во најскоро време ќе гледам да испробам.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Debora » 07 Nov 2012, 18:19

Петра јас одамна читав за тоа дека алуминумот може да ги затне жлездите и да направи сериозни проблеми и пак ги користам антиперспирантите на Нивеа. Не дека нема друго решение, сигурно има .. ама ете немукает да се заангражирам за да најдам нешто друго.
Се надевам дека тебе наскоро ќе ти се реши проблемот, а знаејки те сигурно дека ќе најдеш и некоја природна замена, па ќе читаме тука. (smile)
Е баш за шминките сега ме потсети пред некој ден читав дека содржат и супстанции што ги нарушуваат хормоните, колку повеќе шминка - толку поголем ризик. (tumbdown) И јас не се шминкам веќе некое време, ама сепак штетните хемикалии тешко се избегнуваат.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Nespretna » 07 Nov 2012, 19:03

Баш поради овие работи, јас многу ретко користам антиперспиранти. Проблемот го решавам со туширање.

Сепак, со се треба да се има усул. Се што е претерано е многу. Па така и со антиперспирантите. Ако веќе гледаме црно на работите, ќе сфатиме дека колку повеќе воздух дишеме, се убиваме самите себе.

НО, сепак, не треба да се занемарат и овие работи. Треба се' да се земе во предвид и да се знае. Ама некои работи можеби не можеме да ги промениме, ама барем да превенираме по совреме.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by happy cumulus » 07 Nov 2012, 19:28

Jas veke nekolku godini ne upotrebuvam nitu parfemi nitu antiperspiranti nitu dezodoransi. Koristam samo eden vid stick za pod miski sto ne sodrzi nitu aluminium, nitu parabin,... ama i toa gledam da izbegnuvam. Znam deka nemoze da ziveeme vo stakleno zvono, ne ni se trudam, ama neznam zosto e nesvatlivo deka bez parfem se moze! Ne samo sto se moze, tuku parfemot moj moze da preci na mnogu luge okolu mene. I jas ne podnesuvam mnogu parfemi. Si se tusiram sekoj den, pa dosega nemam primeteno da zamirisam. Kakvi se hemikalii se stavaat vo tie ubavo mirizlivite kremi, sminki, dezodoransi, ... Pa i samponite i kupkite gledam da se so sto pomalku hemikalii.
Petra, ti posakuvam sto poskoro da ti pomine problemot, od sto i da bil predizvikan. Mozam da zamislam kolku si se uplasila koga si gi primetila zlezdite oteceni! Fala Bogu sto ne e nisto mnogu seriozno.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Petra » 07 Nov 2012, 23:42

И јас се надевам дека за брзо ќе мине, еве трета капсула испив а не гледам подобрување. Ајде утре како нова ќе си бидам. (thumbsup)
Инаку Хепи кумулус мислам дека првпат не испаничив, а кога се работи за мене тоа не е карактеристично, тоа беше чудо.
За жал не можеме да ги избегнеме хемикалиите.
Еве и за парабенс , антимикробни агенси кои потекнуваат од toluen-токсичен петрохемиски дериват. Некои докази сугерираат дека постојаната изложеност на toluen може да предизвика хормонално пореметување. Некои истражувања покажале деа разновидни типови на парабенс делуваат како естроген во живо тиво. Естрогенот е познат и по тоа што ја поттикнува големината на клетките на ракот. Некои луѓе со осетлива кожа имаат алергична реакција на парабенс што резултира како контактен дерматит.
За мене не беше сфатливо особено порано да се биде без дезедоранс, а сега само антиперспирант купувам како посигурен. Навика и несигурност да излезам без да нанесам пред секое излегување. Значи колку пати да излезам од дома јас обавезно нанесував. Ептен по хигиената. (fr) Се плашев да не замирисам на пот, големо чудо па на крај краева. Во последно време малку ја запоставив таквата хигиена можеби некој пат пропуштам во денот да се изнашприцам со антиперспирант.
Е сега сфаќам дека може. (thumbsup) (joy)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Nespretna » 08 Nov 2012, 00:10

Кога сме веќе кај штетноста, и јас се изначитав за штетните својства на парабенот и последиците. Почнав да барам производи paraben free, ама немаше многу. Посебно козметиката. Па така се соочив со фактот дека мора така, но, доколку можам да најдам производи без парабен, им давам предност, се разбира.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by happy cumulus » 08 Nov 2012, 00:58

Nespretna, ti moze i da mozes da go najdes ovoj deodorant vo Canada. Jas go naogam vo obicnen grocery store.
http://www.pharmapacks.com/product_imag ... 9_zoom.jpg
E za sminki pojma nemam. Nitu se sminkam, nitu nisto...

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Nespretna » 08 Nov 2012, 05:24

Хепикумулус, баш ќе проверам...
А не се работи само за шминка, туку и, на пример, млеко за тело, креми за лице, и најжално детските креми и козметика за деца... Во сите нив има парабен.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by happy cumulus » 09 Nov 2012, 23:51

Ima nekoi i bez paraben, ama se posolenki. Moeto dete ne e skoro ic mackano ni so mleka mirizlivi ni so nisto. Nasata detska kozmetika se sveduva na krema od calendula, a i nea retko retko ja koristime. California Baby e dobar brend i mislam deka ne sodrzi paraben. Vo pocetokot nekako mi bese maka, zasto nema da mi mirisa na nesto vo stilot na Kosili na primer, ama se naviknav. Poveke mi bese sube da mu stavam nesto so nepotrebni hemikalii. A ima alternativi. Neznam dali Marina ili koj kazuvase, deka go mackala bebusot so maslinovo maslo.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Штетното влијание на антиперспирантите и дезедорансите

Post by Nespretna » 10 Nov 2012, 02:59

Леле и јас станав зависна од кремата од невен... За се ја користам.. И убаво правиш што не го мачкаш многу. Не мора да мириса на некој детски крем, доволно е да си го гледаш и да си уживкаш со него...

Одговори

Return to “Здравје - општо”