КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by ani4ka » 10 Feb 2014, 10:02

auuu so dobra tema imalo tuka.. vo bremenosta se popraviv 16kg mi ostanaa uste 6 za simnuvanje. stomakot mi e premnogu mek i mora da vezbam. no bidejki seuste dojam mislam deka ke pocekam za vezbanje (iako veke mozam). ajde pisuvajte koja kako napreduva pa moze i jas ke se motiviram malku (sonic) vo sekoj slucaj mora da prekinam da go pravam toa sto go napraviv sinoka-pred da si legneme vo 10 ipol blago jadev (sad1)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by anabejbi » 10 Feb 2014, 10:09

И јас ви се приклучувам на клубот, но бидејќи дојам ќе почнам со нешто умерено на пример со исфрлање на благото кој во бременоста си го дозволив повеќе од што требаше и резултатот од тоа е +17 килограми кои моментално ги имам и планирам во наредните 6-7 месеци да се решам со нив.
И јас како Весела ќе си правам список кој планирам од среда да почнам да го почитувам
1. Исфрала на благо од исхраната
2. Леб умерено, интегрален до 2 кришки на ден
3. Пешачење секојдневно, засега несмејам друга физичка активност
4. За доручек и вечера овезни снегулки
5. Многу овошје до 12 часот
6. За ручек обавезно супа, салата и балансиран оброк
7. Нема бурек, пита, палачинки, крофни и сл (е ова незнам како ќе ми успее, си ги дозволив во бременоста и уште неможам да се отргнам од нив)
Ќе видиме колку ќе ми успее ова

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Crnokosaa » 18 Feb 2014, 15:07

I jas se priklucuvam tuka. Ostanav bremena so 64 kg mislam deka stasav do 74 i posle poragjaj pak dojdov do 64. No namesto da slabeam jas poveke se debeleam. Jadam mnogu blago iako dosega vo zivotov mi se losese od blago. Mnogu sum strvna neznam sho mi e, se dvoumam dali da drzam dieta bidejki dojam, no sho e mozno pobrzo sakam da oslabam 5-6 kg. Stomakot mnogu mi e zgolemen, se smeam kako 5 mesec trudna sum .. :))
Mislev samo dietata so kompiri i jogurt da ja drzam na tri cetiri pati.
Tri dena se drzi , sekako se oslabuva 2 kila.
Pojadok: 1 varen kompir, 1 casa jogurt i kafe bez seker.
Rucek: 2 vareni kompiri i 1 casa jogurt
Vecera: 1 varen kompir , 2 casi jogurt i kafe bez seker.
Neznam sho da pravam. Ili kazete nekoja druga dieta da ne bide stroga bidejki go dojam G.
Da ja zamolam Martinka ako saka da mi ja kazi podetalno taa Dukanovata dieta me interesira odma bidejki veke ja imas drzeno i si zadovolna od rezultatot, a mene posebno mi treba za stomakot i nozete da mi se nalat i toa mnoooogu (rolll) (rolll) (rolll)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Crnokosaa » 18 Feb 2014, 15:14

I uste nesto, kakvi ovesni jadite ???? Jas dosega nemam konzumirano i neznam kakvi da kupam, posocete od koja firma da zemam. Jas samo musli jadam od vitalia so banana i cokolado najubavi mi se, blagicki mh mh mh si polnam edno pogolemo vagance si zemam edno lajce i si djvakam celo vreme (drool) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Vesela » 12 Mar 2014, 10:46

Темава гледам фатила прашина. Да ја размрдаме малку. Иде пролет, лето.
Денес за доручек: 2 јаболки, 2 портокала, кафе, неколку суви смокви
Ручек : Леќа без леб со марула салата
Вечера: Туна конзерва со марула салата ( без леб)
ВОДА многуууууу

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Vesela » 13 Mar 2014, 11:21

Денес на мени
Доручек: една шоља варен пченица со 50 гр. немасно сирење
Ужина; Банана, Портокал,кафе
Ручек: Компир манџа ( посна без месо), салата марула
Ужина Чај ( ако западнам во криза за благи, 2-3урми или суви сливи)
Вечера: Туна со марула салата
МНОГУУУУУУ ВОДА

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by SMESKO » 13 Mar 2014, 11:45

И јас ќе се приклучам на овој клуб,и тоа заедно со мојот сопруг.Јас планирам едно 10 кг да ги намалам и ќе пробам да ја применувам Револуционерната Дуканова диета. (kup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Vesela » 13 Mar 2014, 11:57

Која е таа Дуканова диета? Јас по бројни диети што сум ги пробала ( нема некој акоја не сум ја пробала, освен оваашто не ми е позната) решивда си направам моја диета. Да си комбинирам јадења како мене ми одговара. Зошто сите други диети ми се коплицирани, вразни со јадењево одреден временски период, а јас сум на работа, па неможам таму да јадам она што ми е дадено. Затоа почнав овака како што мојот организам ми бара. се надевам ќе успеам до лето да симнам 10-15 кг.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Ninushka » 13 Mar 2014, 14:35

Ја читав пред некое време и грда е. Ич не ја ни барај. Ako ти треба помош пиши ми јас ке ти помогнам за исхрана (smile)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Crnokosaa » 13 Mar 2014, 14:56

Ninuska mene mi treba pomos za ishana :) smaceno ni e od dieti, I pak ne se namaluva tezinata kako sho se pisuva sekade. Ide leto pa jas se nadevam deka ke go ostavam lebot I blagoto celosno I ke se udram na mnogu ovosje I zelencuk. Sakam da namalam 6/7 kg ama gledam sega ne e period, site me karaat oti drzam dieti a go dojam G. Inaku majkami pred godini drzese dueta so ednolicna ishrana I za 2 mes oslabe 15 kg ama zatoa posle si gi vrati zasto ne jadese umeeeno. Mnogu e ubava za slabeenje stvarno za mnogu brzo se gleda rezultat a neznam zosto I jas ne si ja drzam .
Se jadi 3 dena na pr. samo varen oriz drugo nisto, kolicina kolku sakas ako sakas cel den jadi, posle varen kompir, posle makaroni, pa meso cel den, pa jogurt cel den, pa salata , pa ovosje, sho bilo samo ednolicno da ne se mesa drugo, samo znam deka tesko se izdrzuva zasto na pr ako ja drzis mesec, ima dva dena kade sho smees samo voda I mnogu se omalaksuva, ama rezultatot pa e ocigleden. E sea koj mozi I saka neka izdrzi :) :) .

Одговори

Return to “Здравје - општо”