Мојот УН дневник-Марина

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Мојот УН дневник-Марина

Post by Marina » 14 Nov 2011, 15:08

Сакам да ја држам УН диетата и затоа ја отворив темава,да си водам евиденција што,колку јадам и најважно-колку ке ослабам (laugh1) Безбедна е за доилки,ама ако приметам дека му смета на бебуш ке престанам. Еве ја диетата,на хрватски.

Striktno sprovođenje ove dijete dovodi pored skidanja kilograma i do promene metabolizma pa se izgubljeni kilogrami ne vrećaju. Dijeta traje 90 dana. Ako je potrebno oslabiti manje kilograma, dijeta se prekida ranije, ali tada NE dolazi do promene metabolizma.
UN dijeta uvek počinje proteinskim danom, zatim slede skrobni, ugljenohidratni dan, voćni dan, pa ponovo proteinski. REDOSLED DANA SE NE SME MENJATI.

Doručak
Svih 90 dana VOĆE. Jedu se po dva ista voća ili šaka suvog voća ( izbrojte 8 komada, biće dovoljno ).

Prvi dan - PROTEINSKI DAN

Ručak
• Meso, dinstano, bareno ili pečeno (3 parčeta - restoranska porcija - do 250 gr) ili 3 kuvana ili pečena jaja ili nešto od mlečnih proizvoda pa i soje.
• Hleb - parče integralnog hleba
• Salata - u neograničenim količinama sa maksimalno 1 kašikom ulja
• Supa - obavezna ( bez rezanaca - 1 šolja / 3 dcl ) a ako se konzumiraju mlečni proizvodi onda supa nije obavezna popite jogurt ili mleko.

NAPOMENA: Različite vrste proteina se ne mešaju u jednom obroku a ni u danu.
Večera
Isto sto i za ručak, ali bez supe i BEZ HLEBA. Obavezno je da ako se meso jede za ručak jede se i za večeru, a ako su jaja za ručak, moraju biti i za večeru.

Drugi dan - SKROBNI DAN

Ručak
• Pasulj, grašak, sočivo, pirinač, krompir - kuvano, jedino uz dodatak začina (so, vegeta, biber, kečap, kuvani paradajz) - pun tanjir
• Hleb - parče
• Salata

Večera
Isto kao i za ručak, ali pola mere. Večera je BEZ HLEBA


Treći dan - DAN UGLJENIH HIDRATA

Ručak
Kuvana testenina uz dodatak začina - kečapa ili slično, ili pica samo sa dodatkom kečapa, ili slano pecivo u količini pice u piceriji (npr. 3 kifle)

Večera
Dva tanja parčeta torte, ili 3 - 4 kolača, ili 3 - 4 kugle sladoleda
Obavezno - 1 rebro čokolade za kuvanje

Četvrti dan - VOĆNI DAN

Ručak i večera
Samo mešano voće, koliko se hoće.

Dodatne napomene

• Posle kruga od 7x 4 dana, tj. 29 dana (tri puta u toku dijete) drži se "vodeni dan". Celog dana pije se samo voda;
• Obavezno posle voćnog, a ponekada posle vodenog, nastavlja se sa proteinskim danom;
• Kafa i čaj se mogu piti, ali bez sećera. Sokove svesti na najmanju moguću meru;
• Obavezno je uzimati posle ručka 1 tabletu, koja sadrži dnevnu dozu vitamina i minerala;
• Pauza između obroka prvog dana je 4 sata, a drugog i trećeg dana je 3 sata; za vreme voćnog dana pauza imeđu obroka je 2 sata;
• Posle 8 sati uveče nemojte ništa jesti.

Sve što je navedeno mora se jesti jer ima svoju ulogu u organizmu. Voće je obavezno za doručak, jer najbrže daje energiju, čokolada trećeg dana takođe, jer štiti organizam od moguće alergije.

Količine hrane su veće od uobičajenih, a namirnice podešene našim uslovima i podneblju. Mora se biti dosledan i uporan. Može se desiti da prvih deset dana ne dođe do gubitka kilograma, ali onda počne nagli gubitak i to čak 3 - 4 kilograma. Posle 90 dana dijete, još 90 dana za doručak se jede voće, dok se za ručak i večeru vraća na uobičajeni način ishrane. U tom periodu treba da se izgubi još 3 kg što je pokazatelj promene metabolizma. Ako se ne izgube, dijetu treba ponoviti, ali tek posle 3 meseca.

DIJETA SE NE SME PRODUŽAVATI VIŠE OD 90 DANA - JEDINO POSLE PAUZE OD 3 MESECA MOŽE SE SPROVESTI NOVIH 90 DANA DIJETE.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Marina » 14 Nov 2011, 15:10

Денес за доручек печено јаболко со малку ореви ,цимет и 2 лажици сок од портокал.
Ручек (и вечера) печена риба со динстани моркови.
Како ли ке одолеам на двете торти во фрижидер (laugh1) одвај чекам да дојде мм да ги ’среди’

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Marina » 15 Nov 2011, 15:55

Не се сеќавам од кога не сум била толку гладна како вчера вечерта (ner) мм ја среди и рибата,така да за вечера (околу 8 навечер) си сварив јајце и ги дојадов морковите.ме држеше до кај полноќ ама после ми се пријаде ,се налокав вода и си легнав.
денес за појадок две печени јаболка со цимет,ручек ориз со кари и јаболко.од кафе со млеко не можам,а и не сакам да се откажам,две испив.и изедов пола од колачето во фрижидер :ymblushing: утре треба за вечера две парчиња колач,ке си направам од рогач (drool)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Debora » 15 Nov 2011, 21:35

Марина баш интересна тема, се надевам дека ќе дојдеш до посакуваниот резултат. (a2)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by ELIANA » 16 Nov 2011, 16:42

Марина јас ја знам оваа диета како астронаутска ми се чини. Мм ја има држено, и еден другар, и навистина е ефикасна. Ама после тоа ако не водиш сметка пак си се враќаат килограмите. Другаров за 1 месец ослабе 10кг и тоа не ни водел премногу сметка, во смисла во протеински ден и пржени јајца јадел. Мм за 3 месеци околу 17кг. а мислам дека и тој не се откажа од кафето со млеко. Јас не би можела да држам никаква диета. Баш во една тема диети, мислам, имам напишано како порано имав проблем со тежината, и како после читање на една книга, со многу молитва и нормално јадење без откажување од ништо го решив тој проблем. Со мм до некаде ја имам "пробано" диетава, во смисла дека јадев од тоа што требаше да правам и за него, само што јас сои јадев и плус што си сакав (tongue). Првите два дена мислам дека е доволно јадење, за ручек дури и многу ми беше ми се чини. Значи гледај салата да си правиш и да си јадиш колку сакаш. А третиот ден мене ми е многу тешко тоа за вечера само благо. Значи јас кога сум гладна сакам солено да јадам, и никако не ми одговараше јас гладна и сега благо да јадам. Исто за 3-от ден мислам ќе ти одговара тој рецептот што го имав ставено во "брзи јадења" за паста со доматен сос, затоа што наместо кечап, имаш доматен сос, а и поздраво е. А 4-от ден јас не би можела да го држам...цел ден на овошје, на благо, не (scared). Се надевам дека тебе тоа повеќе ќе ти одговара.
И како ти оди? (smile)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Marina » 16 Nov 2011, 21:30

Фала дебора (a2) Засега добро ми оди Елиана,кога почнав си реков и дека ако не се придржувам многу не е страшно,сепак дојам,не смеам да гладувам. Денес за ручек правев преклопена пица со кечап,печурки и оригано,ама со сув квасец ги правев и така и излегоа-суви (laugh1) и мене не ми одговара тоа две парчиња торта,изедов едно,и едно црно лепче со кашкавал.Утре не знам како ке издржам,имам една идеја за овошна мусака,може и зеленчук да се јаде.во книгата е тој витамински ден,не мора само овошје.Супер за тм и другарот,убаво е да се слушне нешто такво мотивирачко кога си на диета (thumbup) а тој рецептот што го пиша со доматниот сос го правам многу често и се давам во него,ептен ми е вкусно,баш денес сакав да го правам,ке го оставам за наредниот пат.И водниот ден нема да го држам,барем не додека дојам (smile)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Marina » 18 Nov 2011, 15:25

Вчера не издржав само на овошје и за вечера си направив овесна каша со ленено семе,многу ми се јадеше.денес печена риба со моркови и парче црн леб,за вечера планирам варено јајце и салата од зелка.и едно кило сум ослабена (thumbup)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Marina » 26 Nov 2011, 00:09

немам пишано гледам скоро цела недела,не ми текнува баш што јадев,знам дека леќа имав,салата од зелка,мешавина од јаткасти плодови,печена риба,колач од рогач (drool) и се навикнав веќе,после 6 навечер не јадам,денес во 5 ми беше вечерата и не ми се јаде,Лука е добар,има значи доволно млекце (laugh1) за 10 дена ослабев 2 кила ке ја држам уште една недела после ке видам,нешто друго.важно е дека од овие 10 дена стекнав навика да јадам нормални количини во 9,12,15 и 18 часот (rad)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Debora » 26 Nov 2011, 09:45

Марина ептен убаво ти оди диетата, 2 кг за 10 дена е супер, а уште и си се привикнала, ем бебушко е сит. dance Баш ми е мило. (thumbsup)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Мојот УН дневник-Марина

Post by Mamino_srce » 06 Dec 2011, 13:57

Марина, како напредува диета? (smile)

Одговори

Return to “Здравје - општо”