Нега на лице

Moderator: Модератори

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нега на лице

Post by Happy^_^ » 01 Aug 2013, 14:23

http://www.gladijatori.com/vitalia-%D0% ... _p437.html

Еве каков бил мојот пивски квасец (smile) Од Виталиа (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Нега на лице

Post by Petra » 02 Aug 2013, 15:04

Ова го најдов за чистење на акни.

За чистење на акни
Направите смеса од четири супени лажици сол и три супени лажици маслиново масло. Со прстите нанесете на лицето, и оставете го да потрае минута до две. Потоа измијте се со сапун и топла вода. Маската ставајте ја секојдневно седум дена, а по тоа два до три пати неделно. Треба да дојде до видно подобрување на кожата на лицето.

Јас имам сува до нормална кожа на лицето. Никаква посебна нега. Навечер ставам маслиново масло, денски кокосово масло. (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Нега на лице

Post by kit-kat » 02 Aug 2013, 16:28

На оваа тема лицево на суд ќе ме даде.
Но не можам јас да се пожалам од него.Немам акни,ни флеки,само нормална кожа,која освен вода наутро и малку нивеа софт крем ништо друго не добива (tongue) И крем пудра користам која скоро не се познава (smile) .
А маскиве баш убави,ако имам време ќе пробам.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Нега на лице

Post by ilovebabies » 02 Aug 2013, 17:33

Jas koristam Nivea krem. Vo 30-te godini bas kako sto Imam i citano, na kozata i treba posebna vlaznost. Mojata koza ´na liceto bese normalna do pred nekoja god :)) sega osekam deka mi e suva. Bas denes kupiv nov krem da probam kako ke deluva. Loreal Hydra active 3\ nokna krema ( so Omega 3,6 i glicerin). Rezultatite ke gi napisam dokolku gi ima ;) Inaku odvreme na vreme koristam maski, i gelovi za mienje na liceto, i gledam vednas koga se vrakam doma da ja otstranam sminkata :)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Нега на лице

Post by Mau » 15 Mar 2014, 09:18

Уште од почетокот на бременоста ми се појавија многу мозолчиња и акни, невидени, како да сум тинејџерка... Е сега бидејки сум бремена престанав да ставам било какви креми на лице, баталив се.
Престанав лицето да го мијам со сапун, така се лачи повеке себум и обавезно наутро имам ново мозолче или мозолчиња повеке, па продолжив само пилинг да му правам на лицето со Лореалов немам поима каков сестра ми ми го препорача. Арно ама црвенилото на лицето од претходните мозолчиња не исчезнува и ме фати паника дека ке ми остане такво. Пред недела дена ми текна дека за флеки и лузни на кожата се користи кантарионовото масло.
Еве веке недела дена како наутро после пилинг на лице ставам од маслото. Црвенилото се повлече и кожата си доби своја свежина...

Ете кој има исти проблем нека проба (pipi)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Нега на лице

Post by Bube » 23 Apr 2016, 17:01

Девојки малку глупаво прашање ама незнам :ymblushing: како го одредувате типот на кожата на лицето ? Сува нормална мрсна?
Јас незнам моево какво е ама е подложно на акни посебно после бременоста сум како тинејџер. На делот на брадата само и многу налку на челото
Ништо посебно не сум ставала досега ама време е да почнам да се грижам за него. Сакам и добра крема против брчки .

Многу сакам (rolll) најдобро да одам на козметичар и да ме советуваат што како

Одговори

Return to “Нега и убавина”