Надомест за дете

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Надомест за дете

Post by Peperutka » 10 Mar 2012, 15:49

Кога бев на контрола пред два месеци,со сестрата на гинекологот баш падневме на муабет за ова.
Државата дава 5000 за прво дете.Се што треба да се направи е на крајот од бременоста(или после породувањето,не се сеќавам точно)да се отиде кај матичниот гинеколог кој треба да ви даде потврда дека сте негов пациент и дека бременоста тој ви ја водел.Со таа потврда и книшката се оди во општината каде живеете каде треба да се подигнат тие 5000 денари.
Разговарајте со вашите матични гинеколози за ова,ако имате уште некој информација пишете.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Надомест за прво дете

Post by Hera » 19 Mar 2012, 18:38

Пред 3 години општина Аеродром и даде на сестра ми 5000 денари за прво дете иако таа е вработена и со солидна плата. Пред 2 години општина Карпош и даде на другарка ми исто така 5000 денари.
Па ако не следува зошто да не си земеме поклонче од државата. (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Надомест за прво дете

Post by Mamino_srce » 20 Mar 2012, 12:19

Да, мамички, на сите идни мамички следува, без разлика вработена или не.
Еве јас од општина Штип имам земано, и сега требаше ми само Извод на родените од бебето, извод од венчаните и фотокопија од лична карта (мислам еден родител). Не ми требаше потврда од гинеколот.
Ајде баш ќе се распрашам кај мм подетално бидејќи тој поднесе тоа, па ќе пишам ако сум згрешила нешто.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Надомест за прво дете

Post by ELIANA » 20 Mar 2012, 13:52

Еве што имам пишано за ова, во друга тема, ако ви е од корист:
ELIANA wrote:Јас одев на прегледи на приватно, и некаде во 7ми месец отидов на гинеколог што ќе ми биде матичен. Таму не направив ни еден преглед, има кажав дека одев на приватно. Ми отворија мајчина книшка, ама сеуште немам видено дали пишува нешто таму. Не ми направија никаков проблем оти одам на приватно, ама таа д-ка го познаваше мојов д-р. имам слушано дека некои матични гинеколози можат да ти прават проблем ако одиш на приватно, ама не би требало. После породувањето во приватна болница, маж ми, мислам дека со отпусната листа отиде кај матичниот гинеколог, му ги однесе извештаите од сите мои прегледи во текот на бременоста од приватната болница (чисто за да имале евиденција некаква таму) и тие мислам му дадоа некаква потврда. Потоа со таа потврда и со изводот од бебето, личните карти од двајцата родители, одите во социјално во вашата општина и таму поднесувате за 5000 ден. Прашајте и во вашата општина да не даваат некаков паричен надоместок, затоа што општина Аеродором дава исто така 5000ден, значи независно од тие 5000ден од социјално.
Ова важи без разлика дали сте вработена или не.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Надомест за прво дете

Post by Mamino_srce » 21 Mar 2012, 17:16

e da se dopolnam,znaci kaj mene ne bese slucaj da dobijam potvrda od ginekolog, tuku trebase da fotokopiram mislam 5. i 7.strana od majcina kniska i toa da prilozam. toa verovatno ginekologot da ne se zamara i so ova, pa na ovoj nacin da prilozis deka ti vodel bremenosta. Jas koga odev na predrodilni casovi tamu sestrata ni ima na site dadeno livce so dokumenti sto ni treba za da podneseme za ednokratna. 5000 den. ne se nisto, ama znacat pokraj site drugi raboti sto treba,barem za pelenite za pocetok. :)

Stefi
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 24 Mar 2012, 10:35

Re: Надомест за прво дете

Post by Stefi » 26 Mar 2012, 20:25

I jas slusnav za toa. Mene me interesira slednovo.Jas i mojot soprug ne sme od Skopje a ziveeme tuka, dali nekoj znae dali treba da se odnese nekoj poseben dokument ili pa ne...

Pisete mi..:)

dacysh
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 13 Jun 2013, 00:14
Им се допаднал: 5 пати

Re: Надомест за прво дете

Post by dacysh » 13 Jun 2013, 01:17

Парите треба да ги земете од градот во кој живеете или кај ке се породите? Да објаснам јас не планирам да се породам во градот во кој што живеам туку во друг град. И сега јас од кај да ги барам тие пари и ид која институција (од социјалното, општината...,или?) ???

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Надомест за бебе

Post by carina » 05 Dec 2013, 21:12

девојки за керка ми даваа 3000 ден од градот колку што се секавам,сега гледам даваат и од општина.за секое дете иста е сумата или за прво е повеке?и од каде да ги бараме парите,од општина или град?

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Надомест за бебе

Post by ripcence » 05 Dec 2013, 21:18

јатрва ми како тазе породена со второ, зема од општина, за сумата незнам точно колку, ама околу 3000беше. (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Надомест за бебе

Post by Peperutka » 25 Mar 2014, 11:29

Дури сега ја гледам темава,еве имаме ваква тема

topic1031.html?hilit=%D0%BD%D0%B0%D0%B4 ... %B5#p68614

Деборка нека корегира тоа што треба (big-hug)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”