Втора бременост

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
TeickASt
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 26 Feb 2015, 09:18
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Втора бременост

Post by TeickASt » 26 Feb 2015, 21:25


Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Втора бременост

Post by Anence66 » 02 Apr 2016, 23:06

здраво женички. После 13 месеци од мојата прва ќерка,после ин витро останата со првото ,неможев 8 година да останам бремена и денеска дознавме дека сум бремена на природен начин.Многу сум среќна. Ќе се дружиме повтроно 9 месеци. (grupna-gushka)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Втора бременост

Post by SMESKO » 03 Apr 2016, 08:41

Со лесно мила (part) (part) (part) (part)

(jmp) (jmp) (jmp) (jmp)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Втора бременост

Post by b bebe » 03 Apr 2016, 17:51

Bravo Anence666, so sreka I mirna bremenost

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Втора бременост

Post by happiness » 07 Apr 2016, 23:27

честитки аненце со есно да си ја износиш бременоста

еве и мое досегашно искуство, првата бременост ми беше одлична, навечер си спиев, дење си шетав, мешко си го галев многу често, А сега вторава бременост навечер станувам по неколку пати, утрото ми почнува мн порано во споредба со првата бременост, дење шеткам ама не на кафе и сладолед туку во парк на крлешки и на лизгалки со синко и го кревам и го држам, и трчам и клекни-стани цвекиња берам, и по скали го качувам... во оваа бременост чуствувам замор, потреба за уште сон, а намален ми е апетитот, а исто и имунитетот март месец го поминав тешко со променливото време 2 пати кренав температура по неколку дена мислев дека ке се срушам како кула од карти... мн често заборавам да ги испијам и витамините кои ми ги преепорачаа за бременоста , а за првата бременост ама ден не помина да ги заборавам...

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Втора бременост

Post by Lena_nela » 08 Apr 2016, 08:11

Хепинес изгледа кај сите е исто со втора бременост и плус помали дечиња,и јас како тебе со С.крени,легни,трчај навака натака,и стварно не сетив кога поминаа 9месеци,позаморена да,и затоа се си мислам дека М подрани со излегување,уште во 36 недела почнаа контракции, 37 и некој ден го родив,а првото го носев скоро 42 недела.

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Втора бременост

Post by Mari G » 21 Apr 2016, 22:27

Lena_nela wrote:Хепинес изгледа кај сите е исто со втора бременост и плус помали дечиња,и јас како тебе со С.крени,легни,трчај навака натака,и стварно не сетив кога поминаа 9месеци,позаморена да,и затоа се си мислам дека М подрани со излегување,уште во 36 недела почнаа контракции, 37 и некој ден го родив,а првото го носев скоро 42 недела.
Lena_nela од 36 недела што најпрво чувствуваше, јас сега сум во 37 и некој ден, долу ниско ме боли стомакот, уште од порано чувствувам таква болка, др. ми кажа дека е од тежината на плодот..

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Втора бременост

Post by Lena_nela » 22 Apr 2016, 12:52

Мари јас значи од 36 недела а и малку порано почнав од време на време да чуствувам контракции (како менстроални болки) но кратко трајни и ми се јавуваа на неколку дена,покасно негде 36 н. и 5,6 дена почувствува како јак бодеж од папук кон вагина ( а тоа било знак за испаѓање на чепот) и три ден пред вистинските контракции ми почна да испаѓа чепот,првиот ден ми истече нешто водесто и розевкато,а другите два дена имав по малку како бел исцедок и низ него розевкасти жилички. И сите три денови долу во левата ципа чуствува некоја болка што неможев да се движам , неможев ногава да ја свиткам,поткренам.

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Втора бременост

Post by Mari G » 22 Apr 2016, 14:06

Лена_Нела јас така чувствувам веке некое време, тешко ми е кога се движам,многу тешко, но се чувствува болка и кога лежам, дури едвај се вртам од една на друга страна...Втора бременоста ми е, и многу различна од првата, страв ми е но едвај чекам да се олеснам и да го гушнам тоа мало бебушче... (lovet) :-* (l2)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Втора бременост

Post by Lena_nela » 22 Apr 2016, 15:26

Mari G wrote:Лена_Нела јас така чувствувам веке некое време, тешко ми е кога се движам,многу тешко, но се чувствува болка и кога лежам, дури едвај се вртам од една на друга страна...Втора бременоста ми е, и многу различна од првата, страв ми е но едвај чекам да се олеснам и да го гушнам тоа мало бебушче... (lovet) :-* (l2)
И јас едвај се вртев во кревет,нема од што да ти е страв,јас со првото го надносев 41 н. и 4…5 дена и немав ни болка,ни тежина,никаква мака,Абер немаше за излегување,па бев со царски,и со второво требеше да одам на закажано,но тоа реши да не изненади па ги поминав дел од фазите на природно порагање и пак завршио царски. Но баш ми е драго што ги почуствував болките,да знам како е и воопшто не ме фати паника,цело време си броев контракцији,си дишев мн бев смирена и радосна,сите емоции ми поминаа и жал за С. Дека го оставив дома спиејки,и радост,и страв,трема (shaking) (lovet) но се тоа заедно еден мн убав период . Ајде само со лесно и се ке биде,чекаме мекицииии (jmp) А што чекаш батко или дада (confus)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”