Како го одбравте името за бебето?

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Debora » 04 Nov 2011, 18:25

Јуле не се оптоварувајте со соништата. Уживајте си. (love5) (a2)

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Majata » 30 Nov 2011, 23:21

Jule, ubavo sto si im go kazala sonot na kumovite, pa tie neka odlucat...
Koga resivme da imame bepce so soprugot (vsusnost jas bev inicijator) prviot pat ne ni uspea, vo toj period dobiv sosema slucajno na podarok ikona na Sv. Nikola i se pomoliv na nea za da imame dete... vtoriot pat zabremeniv! Ja osvetivme ikonata vo crkva i mu kazav na soprugot deka bebeto ke ima ime na "N". So tekot na vremeto, koga doznavme deka nosam devojce, dve iminja mi padnaa na pamet - Nina ili Nikolina... sega veke znam: ke se vika NIKOLINA, poavtenticno e... samo neka ni e ziva i zdrava i ubavo da pomineme na poroduvanje!!!

Inaku Sv. Nikola e zastitnik na decata i bil human kon siromasite... toa go doznav potoa, navistina treba da se veruva vo nekoi raboti... (bu)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by ivana28 » 12 Dec 2011, 08:55

Кај нас уште е рано за име,не ми е битен воопшто полот,само да ми е здраво и живо и лесно да го износам до крај ,ама се договаравме ако е машко да биде Марко,а ако е девојче да биде Калина (smile) .И сеуште незнам кога ќе дојде време да ми го кажат полот дали да оставам да биде изненадување (smile)

Kate_90
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 15 Dec 2011, 00:57

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Kate_90 » 15 Dec 2011, 01:59


Sega sum skoro 12ta nedela (t3) , ne go znam polot na moeto bebe (confus) no so mazot mi se dog ako e zensko ke se vika Jana. Toa ime mi se dopaga mnooogu makar so poke sakam masko (smile). Ve molam za pomos na masko ime sakam nekoe kratko i moderno ime

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by davidkjara » 15 Jul 2012, 15:53

Moram da vi ja kazam mojava prikazna sto mi se sluci.Ja sum skoro 3 god vo brak i do pred nekoj mesec nekako ne bev spremna za bebus no pocnav intezivno da sonuvam bebinja nekako mi se stvoriogromna zelba da bidam majka (t3) pocnav site bebinja sto gi gledam da gi guskam bacuvam porano ne mi priogaa deca ne deka mrzev ednostavno se plasev mi bese strav da ne gi skrsam ako gi dopram da ne gi fatam pogresno i slicno i pred 3 meseci veruvajte sonuvav kako se poragam so masko dete znaci ja taka mislev vo sonot zosto vikav ja masko sakam nezz zosto (smile) i kako dodeka se poragam ragam zensko a nekoja postara zena vo crno stoi do mene drzi zlatno lance i ja i vikam lele zensko pa ja neznam ime za zensko ispanicena i ona mi vika ne se sekiraj ke se vika Kjara i ja i vikam a lanceto i ona mi vika za 3 meseci ke go dobies tocno pred da pominat 3 meseci ja ostanav trudna od nekolku obidio bez macenje i zdravje ako e zensko ke se vika Kjara mnogu mi imaat kazano deka e svetica i deka Sv Petka se pojavuvala i mnogu mi kazale deka pred da ostanat bremeni sonuvaat zlato dali vi se ima sluceno vakvo nesto pozdravce osobeno do nas (t3) buckastite vo toplovo (rad) dance (jmp)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by DemetraD » 16 Jul 2012, 10:28

Кај нас мм заедно со кумата го избра името кога го дознавме полот отидовме и кажавме кое име го сакам јас кое го сака мм и таа рече дека и она сакала истото име како мм да ни го предложи
Како и да се вика само да се роди живо и здраво !!!!

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by sunshine_2012 » 04 Aug 2012, 23:29

Iminjata na nasite tri deca gi biravme samio so mm. Bibliski se od Stariot Zavet i imaat mnogu ubav znacenja

prvoto se Vika Daniel Steven. Daniel znaci Bog e moj Sudija
vtoroto David Aleksandar. David znaci Bozji ljubimac
tretoto Kaleb Goran(Goran po brat mi moja zelba) Kaleb znaci Veren
Za Kaleb jas ne bev sigurna zasto vo Mk ne e popularno i mislev deka ke bide cudno da go vikam Kaleb, no jas resiv da se molam i da Bog mi potvrde deka treba da go krstime Kaleb, i silno vo mene custvuvav deka treba da go vikame Kaleb i sega navistina mnogu go sakam imeto i otvara vrati da spodelam od kade sme go dale ovaa ime.
i iminjata gi biravme uste pred da se rodat stom doznaeme deka e masko veke si imase ime. a imav i edno ime za devojce sto mnogu si go sakam Ana Rozela(isto biblisko) Rozela po svekrva mi, no aj moz 4to ako se osudime so mm (smile)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by konstantina 6 » 06 Aug 2012, 12:29

Imeto go odbravme po car Konstantin, prviot osnovac na Konstantinopol (sega Istanbul) prviot sto go donel hristijanstvoto na tie prostori...
Jas prvin sakav mnogu Gorazd David Matej, ama mm nekese, toj pak sakase Nikifor Serafim, mene mi bea epten arhaicni...
A za momava neznam sa ime, neka se vrati prvin zdrav i ziv mm i taa neka e dobra da si raste, pa ke videme za ime ama sakame Kosara, Elena (car Konstantin i carica Elena)!!!

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Nadja » 14 Dec 2012, 12:49

Името за малиот го одбра маж ми. Така се договоривме бидејќи ни е прво дете. Името што го кажа на мене ми се допадна и нашето синче си доби име. Додека да влезам во 9-ти месец маж ми сакаше друго име за детето, ама после тоа се премисли бидејќи тоа име е многу често.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by SIMONA » 21 Dec 2012, 20:39

JAS GO ODBRAV IMENCETO ZA NASETO SINCE VALENTINO NEKAKO MI BESE RETKO I UMETNICKO.
NIKOJ NE SE PROTIVESE NA MOJATA ZELBA...SEGA TATO E NA RED DA GO ODBERE IMETO NA NASETO VTORO SINCE KOE GO OCEKUVAME OD 16.03-16.04...MISLAM DEKA KE BIDE DAVOR (smile)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”