Како го одбравте името за бебето?

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Rossana » 11 May 2010, 00:33

jas poveke sakav da se vika Sara a mm se soglasi. Toa ime mi se dopaga uste oooooooooodamna. Ste go gledale filmot "Terminator" i vo nego se javuva "Sara Konor" kako licnost sto treba da go spasi svetot, abe detski impresii i od togas koga kazav SARA i taka bidna :lol: :lol: :lol: :lol:

Big
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 07 Sep 2010, 06:42

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Big » 07 Sep 2010, 07:00

Odbiranjeto na imeto e mnogu cudno.Na mazot mi tatkoto e pocinat i eve kako dojde do izbor za imeto.Eden den si sedevme so edni prijateli i onaka opsto razgovaravme koga bi imale bebe kako bi go krstile.Vo toj period jas ne bevb trudna toa bese nabrzo otkako se zemavme.Na toa mazot mi mu odgovori na drugarmu deka nema sansi da go krsi na tatko mu deka ne mu se sviga imaeto od tatko mu deka e staromodno.Naredniot den sestra mu na mazot mi dojde i mi vika go sonuvav ttao bese mnogu lut na son.Sestra mu ne znase deka nie razgovaravme prethodnata nok so prijaletlite za toa.Jas ja prasav sto bese sonot a taa prvo me prasa da ne sum trudna jas i rekov ne togas taa mi kaza deka go sonuvala tatko i naluten rekol "Ako brat ti ne saka da go krsi deteto negovo kako mene togas mora da se vika David ili Luka"koga go slusnav toa celata se naeziv,i eve sega sum trudna psole 4 god otkako bese sonot i otcekuvam masko dete i ke go krstime David.Imam uste 3 dena do terminot.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by ELIANA » 08 Sep 2010, 20:25

Името на нашата ќерка Ила е одбрано уште неколку години пред забременам. Јас сакав да смислам уникатно женско име за нашата ќерка, и го смислив името Ила. После читајќи низ Библијата го сретнав таму тоа име, и дознав дека тоа веќе постои, (а јас мислев го измислив) и е еврејско и значи даб (дабово дрво) што значи сила. Маж ми се согласи со тоа, и ете така Ила го доби своето име. Нека е силна за Господ како името што го носи (lovet)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by mosa » 27 Mar 2011, 00:50

Наша лична желба беше- највеке на мажот, исто и на свекорот.не дозволувам да го викат друго освен Валентино.
Draga mechevska i moeto since se vika Valentino iu isto i jas i mm sami si go izbravme imeto.So meseci mislevme kako ke se vika koga edn den slucajno ni tekna Valentino.I mnogu mi se sviga.No nie si go vikame Tino,pa i site ostanati,sto isto mi se dopaga mnogu.Pozdravce. (thumbsup)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Какво беше вашето искуство со името на бебето ?

Post by Carolina02 » 30 Mar 2011, 16:22

моето искуство .. хмм , кај нас уште важи тоа името го бира кумот, а кумот секогаш го бира името на свекорот !! така да , јас имав голеема желба за друго име , но сопругот го подржа кумот и така да син ми се вика Атанас ... од почетокот неможев да се навикнам на таа помисла син ми да има старо име. Но да ја цитирам баба ми „ Од детето ќе ти намилее и името „ Сега син ми има веќе 5 месеци а јас сосема се навикнав на неговото име како тоа никогаш да не ми е било проблем ... Но сепак мислам дека за името на детето треба да си одлучат неговите родители , бидејки тоа е обележје на човек за цел живот ! Поздрав * (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Debora » 30 Mar 2011, 17:01

Каролина жал ми е што така сте го ставиле името, без твоја согласност и многу ме нервирааат такви работи. (sad1)
Ама доброто е што навистина ќе ти намилее и има прекрасно значење - бесмртен. (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Petra » 30 Mar 2011, 19:13

Ах, многу ме нервираат овие работи. За името на бебето треба да си одлучат родителите на детето, и двајцата да се сложато со изборот. Жал ми е Каролина што ти се случило и тебе што и на многу други жени им се случува. Се надевам ќе го нема ваквото наметнување. Всушност на ваков начин и ќерка ми го доби името.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Lady D » 30 Mar 2011, 21:20

И мене ужасно ме нервираат вакви застарени работи. Ама пак добро испаднало Каролина, Атанас е убаво име :)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Lady D » 30 Mar 2011, 21:24

Инаку јас и мм се договоривме, ако е машко детето тој да каже како ќе се вика, а ако е женско јас да кажам. Ама знам дека и да биде машко мм пак ќе се консултира со мене, така да..... (laugh1)

Bonita
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Apr 2011, 16:54
Им се допаднал: 1 time

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Bonita » 03 Apr 2011, 13:37

Желба на мм...за второто обавезно јас бирам (jmp)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”