Постење за време на бременост

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Постот и бременоста

Post by kit-kat » 20 Mar 2013, 16:38

Па девојки не најдов слична тема па реков да отворам нова.
Последните 7 год си постам во среда и петок и немав никакви потешкотии.Но сега откако останав бремена тешко ми паѓа посебно минатата недела и денес.Имам главоболки и изнемоштена сум.А и притисокот ми е низок.Без месо би била цел живот ама ми фалат млечните производи ,јајце.
Блискиве ми велат им било простено на трудниците ама некако сум (confus)
Ваше мислење во врска со ова?

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Постот и бременоста

Post by imambebe » 20 Mar 2013, 16:55

Kit-kat jas si postam vo petok,dosega dobro mi odi. Sepak ako epten mi se prisaka nesto mislam deka ke si kasnam ili pivnam. A i jas znam deka bremeni, bolni i deca ne treba da postat.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Постот и бременоста

Post by Debora » 20 Mar 2013, 17:32

Кит кет нејадењето е само физичка манифестација на постот. Ти задржи ги си духовните димензии, молитвата и верата и гледај да бидете здрави ти и бебушко. Бог сигурно не стои со стап за да казни некоја трудница што не пости. Бог е љубов и Он ти го дал бебето во мешето, за кое ти си должна да се грижиш најдобро што можеш.
Телото ти кажува кога нешто не му одговара, Бог сака двајцата да бидете здрави - тоа е најважно сега. (bu)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Постот и бременоста

Post by stela » 20 Mar 2013, 18:58

Кит-кет апсолутно се сложувам со Дебора,и јас постев последните 5-6 години,освен мината године бидејки почнавме со мм да се обидуваме за бебенце и си мислев дека е безвезе да постам,што ако останам бремена ке треба да го прекинам постот.Е оваа година не постам ради бременоста,но некако ми се смени и мислењето околу постот.Реално,ретко кој може да пости во вистинска смисла на зборот,според сите правила во религијата.Знам примери кои постат со храна,пцујат на секој збор,лажат, и ред други работи а за себе вика дека пости.Поради тоа мислам и дека постењето не те прави поголем верник од останатите или пак одењето во црква.Битно е да си чист пред самиот себе и пред Бога,па нели и луѓе сме,а со самиот тој факт и грешници.
Поздрав

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Постот и бременоста

Post by Petra » 20 Mar 2013, 19:41

Debora wrote:Кит кет нејадењето е само физичка манифестација на постот. Ти задржи ги си духовните димензии, молитвата и верата и гледај да бидете здрави ти и бебушко. Бог сигурно не стои со стап за да казни некоја трудница што не пости. Бог е љубов и Он ти го дал бебето во мешето, за кое ти си должна да се грижиш најдобро што можеш.
Телото ти кажува кога нешто не му одговара, Бог сака двајцата да бидете здрави - тоа е најважно сега. (bu)
(agr)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Постот и бременоста

Post by Debora » 20 Mar 2013, 19:47

Стела ме потсети на овие стихови од Библијата, што вели Бог за постот:
5 Зар Мене Ми е по волја таков пост во денот кога човекот се измачува? Да се наведнува главата кон земјата како трска, да се постила под себе вреќиште и пепел, сакаш ли тоа да го наречеш пост и ден угоден на Господа?

6 Ова е пост што Ми е по волјата: да ги кинеш неправедните окови, да ги разврзеш врските на јаремот, да ги пуштиш на слобода угнетуваните, да ги скршиш сите окови;

7 Да го поделиш својот леб со гладните, да ги воведеш под својот покрив бескуќниците, да го облечеш оној што ќе го видиш гол, и да не се криеш од оној, кој е од твојата крв.

8 Тогаш ќе светне како зората твојата светлина и твоето здравје ќе процвета бргу. Твојата правда ќе оди пред тебе, а Господовата слава ќе ти биде заштитница.

9 Ако викнеш, Господ ќе ти одговори, кога ќе извикаш, ќе рече: ‘Еве Ме!’ Ако ги отстраниш од својата средина јаремот, испружениот прст и безбожната беседа,

10 ако му дадеш леб на гладниот, ако го наситиш угнетуваниот, твојата светлина ќе засвети во темнината, и твојата темнина ќе стане како пладне.

Исаија 58: 5-10
http://www.mkbible.net/biblija/index.php

Поентата не е да се мачи човек, туку да се покае од срце за лошите работи (СИТЕ грешиме) и да продолжи да прави добро, наместо лошото што го правел. (smile) А Исус баш за тоа и умре, да плати за нашите гревови, за ние да имаме прошка. (love5) И се тоа Бог го направи од љубов за нас, а не за да не казни. (love5)
Така да, Кит кет мила, не се измачувај. Бог гледа на срцето. (love5)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Постот и бременоста

Post by kit-kat » 21 Mar 2013, 08:01

Ме стопивте од утрово (love5)
Фала ви на сите.Вчера си каснав млеко јогурт и веднаш бев подобра.Месо немам намера да јадам и така не го сакам.
А за ова сте во право ја имам читано библијата ама некако ми беше (confus) бидејќи толку време постам.
Фала уште еднаш (a2)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Постење за време на бременост

Post by Filigran » 17 Feb 2014, 20:57

Најдов тема исхрана кај трудници, ама за постење не најдов.
Јас ги постам сите пости во годината. Што мислите , дали за време на бременост може да се пости или сметате дека во месото, млекото и јајцата има хранливи материи кои не можат да ги задоволат потребите на трудницата и плодот. Значи се разбира дека во овие продукти има витамини и минерали кои ги нема во останатите групи на јадења, но прашањето ми е дали мислите дека трудницата никако не смее да пости?
Ајде трудници и мамички , ве чекам на темава за дислутирање, кажете ваши мислења.
(thumbsup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Постење за време на бременост

Post by kit-kat » 17 Feb 2014, 21:03

Истава тема јас ја отворив пред не цела год.Па нагоре ќе видиш мислења.
Искрен совет од мене не се замарај со тие работи.Опушти се и целосно уживај во (t3)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Постење за време на бременост

Post by Filigran » 17 Feb 2014, 21:22

Кит кат, ти благодарам. Малку ме збуни, гледам Кит кат , а знам пред некоја минута јас ја отворив темава (tongue) (tongue) (tongue)
Во понеделник ќе го прашам докторот за мислење в врска со постот, ама мислам дека душава нема да ми даде да јадам месо. Видов дека и ти така. Со Господ напред и со добра мисла (prayer)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”