Вежбање во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 27 Sep 2012, 12:46

Тука има нешто за подготвителни часови за трудници topic239.html

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Радост » 04 Nov 2013, 17:29

Рипченце се надевам тука ќе прочиташ зошто не сакав во онаа тема да развлекувам. :) Јас пред да останам бремена имав одено на јога, првите два степени два пати ги одев :) и сакав и во бременоста да продолжам. Летото правеа пауза и требаше од септември. Јога Центарот и Јога Сојузот се наоѓаат во Тафталиџе 2 ( има и во Центар и во Аеродром ) и кога се јавив групата што требаше да почне беше од 17:30.
Јас од практични причини не можев да почнам зошто кога останав бремена решив да не возам. Во Скопје низ хаосот мислев дека ми е попаметно психо-физички да го избегнам тој стрес. За да одев на часови, не можев пешки зошто ми е релативно далеку, а не смеам толку да се движам и требаше мм да ме носи или да одам со такси. За такси доволно пари фрлам по другите контроли и ми доаѓаше многу, а мм требаше по саат и пол во кола да ме чека или по два пати да се враќа, а штотуку дојден од работа.

Ептен ми е криво што поради сплет на околности морав да се откажам од таа идеја ама искрено ако си ти во можност ти препорачувам да одиш. Премногу опушта јогиното дишење, не само за пораѓај туку и во целата бременост би чувствала поголема самоконтрола кон телото. Месечно е околу 1200 денари, а ако ти требаат броеви може да ти ги најдам. Препораката за да има ефект јогата во бременост е барем 3 месеци пред пораѓај да се оди.

Ако ти треба информација, тука сум. (a2)

Iris
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 18 Aug 2013, 19:42
Им се допаднал: 15 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Iris » 10 Dec 2013, 00:32

Здраво, девојки. Дали некоја од вас оди или одела на пилатес за трудници во Ск? Дали би споделиле информација ако имате, би сакала да почнам да вежбам. поздрав

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Stefanija » 15 Dec 2013, 22:04

Здраво на сите вие со спортски дух,
Ја почитувам темава што сте ја отвориле, баш е интересна и поучна. Само што никој до сега не го спомна тоа што мене ме интересира. Мажена сум повеќе од две години. Значи очекуваме бременост повеќе од една година, по што е логично (се обидуваме редовно).
АМА проблемот е како јас да почнам да вежбам кога се си мислам дека можеби баш овој месец сум останала бремена??????
......И така никако да почнам, да не направам некоја беља со неутврдената бременост.....
Можеби звучи смешно, но мене ме оптоварува тој проблем (од сабајле сум на работа а попладне само дома- па се здебелив од недвижење (ner) )

СОВЕТ???
- Благодарам

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Радост » 15 Dec 2013, 22:13

Еве ја темата Стефанија. topic1646.html Се надевам ќе ти помогне. :)

(dobr)

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Stefanija » 17 Dec 2013, 14:08

Благодарам,
што сте така љубезни, што се грижите една за друга - убав пример за нас поновите членови на ТВОЕ БЕБЕ.
Мило ми е што се зачленив и конечно после толку време само читање- ќе можам и јас да ви пишам и да се наречам ДЕЛ ОД ЕДНА ВАКВА УБАВА ГРУПА.

(kup)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by iva-iva » 27 Dec 2013, 01:59

Iris wrote:Здраво, девојки. Дали некоја од вас оди или одела на пилатес за трудници во Ск? Дали би споделиле информација ако имате, би сакала да почнам да вежбам. поздрав
Сега се "запишав" во школата за бремени во плодност, чекам да се формира група имало неколку часа во кои и пилатес, ке видам што како и потоа дома ке си вежбам, штета што е во битола, не знам за скопје...

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Zdenka15 » 03 Mar 2014, 19:58

Јас се мислам да одам на јога.....Пошто некако ми е најсоодветно за трудници....Некоја од вас одела на јога???

Flower-Angel
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 18 Mar 2015, 13:04
Location: Denmark
Им се допаднал: 5 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Flower-Angel » 18 Mar 2015, 21:52

Па јас сум 7 недела и одам на пилатес и на јога.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Maceto » 19 Mar 2015, 10:25

Zdenka 15 јас одам на јога за трудници во Борис и сум ептен задоволна, почнав да одам од второ тромесечие во консултација со докторката, а и каде што одам сите се од 4-ти месец нагоре, а сите доктори препорачуваат јога се разбира доколку имаш уредна и нормална бременост (brows)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”