Кога да се купат алишта за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Кога да се купат алишта за бебето

Post by Ana » 11 Oct 2010, 11:45

Ане22 тука се преместува темата за купување алишта за бебуш.
и јас бев трудничка, не купував ништо па се случи што се случи.
уживај во шопинг (thumbup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Алишта за бебето

Post by Debora » 11 Oct 2010, 12:17

Бабини деветини од типот: да не се купуваат алишта за бебето пред да се роди се чиста глупост.
Господ нека ги чува бебињата, а мајките нека си уживаат во бременоста.
Наместо мајката полека да си се спрема за доаѓањето на бебето и да ужива во купувањето, треба да се оптеретува со црни мисли? и тоа задоволство што по секоја логика треба да и припадне неа, да го препушти на друг? Па нели секоја мајка се радува кога се спрема за доаѓањето на бебушот?

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Алишта за бебето

Post by Ana » 11 Oct 2010, 12:32

i koga ke se rodi bebus site se rastrcani sto pobrzo se da se kupi :) stom si vidis nesto sto ti se sviga, ne mu ja misli

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Алишта за бебето

Post by Petra » 11 Oct 2010, 16:25

И јас имав слушано дека алишта за бебето не се купува пред да отидеш на пораѓајот. Јас не верувам во таквите зборувања. Тоа се суеверни работи и не се замарам со тоа.
Во поголемите месеци се спремав за доаѓањето на најважната личност во семејството. (love5) (lovet) Си купуваа алишта со голема радост и љубов, не сакав тоа да го препуштам на никој друг. Таа радост ја споделував со мајка ми она исто се спремаше за доаѓањето на внучето. Многу се радував на алиштата кои ги спремив за идење дома од болница. (lovet) (love5) (lovet)
Инаку не гледам ништо лошо и ако некој и пред бременоста си купува некои работи кои му се допаѓаат. (thumbup)

samovila
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 14 Oct 2010, 12:52

Re: Алишта за бебето

Post by samovila » 14 Oct 2010, 13:22

Јас си купувам цело време алиштенца за малото што ќе дојде на свет. Уживам во тоа и мислам дека кога позитивно се размислува, мора да излезе се најубаво :)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Алишта за бебето

Post by Ana.I » 29 Oct 2010, 11:35

Jas do sega ne sum kupila nisto,iako samo si gledam i obleka i krevetcinja i kolicki-se.Me ispolnuva toa.Sega edvaj cekam da zemam plata i vednas odam da kupam edni spihozni,si gi vidov pred nekoe vreme i epten mi se dopagaat i ne mozam veke da cekam.Za nekolku dena vlagam vo 5 mesec i mislam deka nema potreba da cekam i nisto da ne si kupuvam,prvo zatoa sto posle nema da mozam da si dozvolam da kupam se sto mi treba odednas,a vtoro sakam da si se raduvam uste od sega.

Jana*
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 23 Nov 2010, 15:25

Re: Алишта за бебето

Post by Jana* » 23 Nov 2010, 16:39

I mene mi vikaat ne kupuvaj nisto sve se desava ama jas ne sakam ni da pomislam deka nesto moze da se sluci.E sega imam zakazano 4d na 30 pa od tamu rekov deka ke odam da gi kupam prvite raboti za moeto bebusce...edvaj cekam :grin:

ane22
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 30 May 2010, 08:12

Re: Алишта за бебето

Post by ane22 » 21 Dec 2010, 19:01

iskreno pred da ostanam bremena ne mozev ni da zamislam kakvo e cuvstvoto,i jas sum slusala za drugi trudnici kako im se kazuva da ne kupuvaat nisto od napred...... za dva dena vleguvam vo devetiot mesec pa iskreno da si se pofalam dance gi imam kupeno prvite za od bolnica alista,spikoznicki kebence,kolevka i krevetceto si so spremam poleka iskreno seto ova me ispolnuva i uzivkammmm kako (t3)

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Алишта за бебето

Post by koka » 21 Dec 2010, 21:36

jas sum vo osma nedela mnogu sum skoro no si kupiv mnogu ubavi pleteni kondurki

elka
Нов член
Нов член
Мислења: 31
Придружен: 24 Nov 2010, 17:02

Re: Алишта за бебето

Post by elka » 24 Dec 2010, 15:14

jas vleguvam vo 36 nedela i da vi se pofalam skoro se mu kupiv na bebusot alistata gi isprav, gi isprav, gi ispeglav uste krevetceto da go montirame i torbata da si ja spremam falat i uste nekoi sitnici ama toa im go prepustam na babite edvaj cekam da si ja guskam bebuska (joy)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”