Кога да се купат алишта за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by maried » 18 Aug 2013, 14:21

Јас здравје да влезам во 36 недела и ќе почнам, не дека сум суеверна ама некако ми беше шубе (smile) (smile)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by Crnokosaa » 18 Aug 2013, 15:46

Jas od kef imav kupeno od poranite meseci liguvce, po edno bodi, zivri cucla, ... ostanatoto go dokupiv sega vo 35 nedela, a mislam deka ajp ne porano barem uste vo 32 treba da se kupat najosnovnite raboti za da ne trca posle nekoj drug. Ko me zaprea na bolnica i ko mi rekoa deka sum otvorena odma se iznervirav za alistata i se ostanato. Nikogas ne se znae koga ke te fatat bolki, zatoa i torbicata mi e spremna :))

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by carina » 18 Aug 2013, 19:20

за керка ми купував облека уште од 6 ти месец,не мислев на лошо,мозокот ми беше програмиран дека ке родам бебе и крај.не чекав да влезам во 9 ти месец.е сега е малку поинаква ситуација,дури ни на име не мислам.а се секавам секое излегување по некое парталче се купуваше.и на крај добивме огромен пакет од многу блиски роднини од америка.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by Радост » 18 Aug 2013, 20:48

Jaс денес и купив бањарка (love5) за до годинка или ако се роди поголемка и побрзо ќе ја смениме. (rad)И не планирам да престанам, знам дека е рано ама полека сакам се да купам. Од една страна ми е радостта, а од друга страна финансиски ми е повеќе олеснително за кога ќе дојдат количка, креветче, релаксатор и останато.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by ripcence » 18 Aug 2013, 22:06

За првото бебе поради бабини деветини не купував ништо дури пред да се породам купив нешто малку колку за од болница, останатото го купија мм и свекрва ми, многу ми беше криво што јас не учествувам во изборот на количка, кенгур... (sad1) . Затоа за второто бебе иако имав веќе скоро се, бидејќи првото машко а второто девојче си почнав со купување од некаде седми месец, еееептен си бев радосна.
Сега за ова немам ништо (laugh1) одамна беа бебиња првиве ќе почнам од секоја плата по нешто, пред некој ден видов лигавче "избриши ме" (laugh1) го купив (smile) а видов и боди " ако мислиш дека сум слатка, треба да ја видиш мајка ми" (rolll) ама за тоа ќе почекам да видам дали ќе е девојче.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by anabejbi » 19 Aug 2013, 14:32

Не сум суеверна и сметам дека секој треба сам да си одлучи за ова, ама добро е кога постепено се бира и купува.
Еве денес за прв пат купив чорапчиња за мојот бебуш и сум пресреќна, ќе си ги гледам секој ден (lovet) . Бидејќи и состојбата ми е таква што неможам да шетам за останатите работи ќе почекам а и имам време.

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by tanjic » 31 Aug 2013, 14:05

(rad) i nie pocnavme da si kupuvame po nekoe spikoznicki tetra svedcki ligavcinja potkusulki mmmmm nemozam da mu se iznagledam sekoa den gi predipluvam taka da za kraj ke ostanat pogolemite raboti krevetce od baba ,kolicka od drugata baba ,transporter od teta ,relaksator od vujce. i za pocetok dosta ke bide dance dance dance

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by Zdenka15 » 03 Mar 2014, 20:44

Мечковци дали има некое суеверие за тоа од кога да се купуваат алиштата???И за тоа дали некој смее да ти купува алишта? Не дека многу верувам но сепак, кашете ми ваше мислење. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by Debora » 03 Mar 2014, 20:58

Зденка ова ни е од правилата на форумов:
Не е дозволено форумов да служи за промовирање на суеверие, надри-лекари, бајачи, гатачи и слично. Таквите теми веднаш ќе бидат бришени.

bebenca3
Член
Член
Мислења: 249
Придружен: 19 Aug 2011, 13:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Кога да се купат алишта за бебето

Post by bebenca3 » 08 Mar 2014, 18:53

Nie ja terame 20 ta nedela i edvaj cekam da pocnam so kupuvanje ,no sepak cekam posto bebusko e leten da ja iznesat novata robata za ovaa sezona posto seuste e zimskata i lanska letna.Veke se odlucivme za kolicka i krevetce koi po izgleda ke gi kupime mn skoro za da si oslesnem malku edno po edno ,da ne ni dojde se naednas.Inaku licno mislam deka za toa koga treba da pocne da se kupuva nema pravilo koj koga moze i koga saka moze da si kupe sto saka za bebusko (t3) .

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”