Трудници што ви се јаде? :D

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Трудници што ви се јаде? :D

Post by Petra » 17 Dec 2010, 21:42

Веќе имаме тема во која пишуваме за здравиот начин на исхрана на трудницата и нејзиното значење. Но ова нека биде место каде што ќе се пишува по кој вид на храна најмногу копнеете во текот на бременоста. Значи тука нема да се пишува што треба да се храните, туку што сакате. (laugh1)
Во бременоста јас многу сакав да јадам слатки, тестенини и пецива. Во првите три месеци од бременоста ставив 10кг. Сакав да јадам алва, чоколада, бурек и др калорични јадења. Но се контролирав и внимавав да се хранам здраво. На почетокот јадев по цели чоколада и бомбоњери и мораше строга контрола на апетитот. Па наместо цело чоколадо си купував од најмалите да не гледам пред мене. (rolll)

elka
Нов член
Нов член
Мислења: 31
Придружен: 24 Nov 2010, 17:02

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by elka » 17 Dec 2010, 22:50

E hrana kolku mnogu mi se jade od pocetok na bremenost sum gladna i sekoj den se poveke i poveke na pocetok povrakav a sega imam kiselini i povtorno mi se povraka pa taka sto ne smeam se da jadam a i ne mozam mnogu da jadam a sakam se a najveke mi se jade burek ili nekoja pita ama samo ke sonuvam ne smeam ni da probam e hrana hrana mi se jade mnogu mi se jade (drool)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by kikica » 18 Dec 2010, 12:05

Mmm samo sto go procitav naslovot na temata mi se prijade :) najmnogu imam zelba za meseni meki i topli pinerlii,kiflicki,lisnatici..tostovi so mnogu kaskaval pecurki i pavlaka,slanina przena so jajca,spageti boloneze..se razbira slatki raboti so cokolado karamel i lesnici cokoladni bomboni 'cherry' kroasani 7 days max..pita so jabolka,proja so spanak i kiselo mleko..a od ovosje banani,kivi,japonski jabolka,mandarini..zelencuk cveklo...:) se razbira se trudam da odoleam na poveketo od ovie vkusotii,iako e tesko,sepak ete do 6 mesec sum popravena 10 kg. Ke slabeeme posle trudnici :) a sega da si jademe i da ni e na zdravje!

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by Marina » 18 May 2011, 14:29

hamburger od 7ca, bandzi od lesnik i viva koktel.e toa bi go jadela denes (tongue)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by zizel » 19 May 2011, 22:56

Sladoled (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by Peperutka » 02 Oct 2011, 13:56

Колку би сакала сега една пица-капричиоза (w1) (w1)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by ivana28 » 01 Dec 2011, 10:19

Е,јас па напротив неможам да јадам доста работи,плус ич не сум стрвна за храна.Пијам млеко,мнооогу јогурт,сакам пржено рипче,јадам многу банани,а ми се лоши од мнопгу работи.Секогаш се осеќам гладна,ама неможам многу да јадам,па јадам по 10 пати на ден ама по малку (smile) И,се надевам дека набрзо ќе можам пообилно да јдам а да не ми се лоши.Ама како и да е,се издржува (thumbsup)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by Hera » 26 Jan 2012, 09:55

Сега за сега само тестенини ми се јадат, во секоја форма. На се ми текнува, јуфки, кифли, погачи, мекици, секој ден си имам нова желба. Месо не сакам, а што е најлошо ич не можам да јадам портокали, мандарини и цитрони. Пијам лимонада, ама многу ми е страв дека не внесувам доволно здрава храна, а што друго овошје да јаде човек во овој период, па и од свеж зеленчукот нема ништо избор.

baby@@
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Aug 2011, 22:22

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by baby@@ » 29 Jan 2012, 13:36

Mislam deka mi se jadat eden ton gluposti.Nesto sto prethodno sum obozavala a sto e dobro kako na pr.riba ne mozam ni da ja pomirisam,prestanav da pijam kafe ama zatoa imam nenormalna potreba od coca-cola,testenini isto taka obozavam i toa beli peciva pcenkarni :ymblushing:
Drugo stanje i navistina e taka
Hera za ovosjeto sto nemozes da go jades i zelencukot sto stvarno vo ovoj period e zanikade,ne e da go nema ama nema nisto prirodno vo nego( kupuvam domati i krastavici ama bash ne e toa toa) ti preporacuvam power juicer barem cveklo i morkov ke pies a i mn.drugi raboti.Jas vo tekot na denot ne mozam da zamislam da izedam 5-6 parcinja ovosje i zelencuk ama sokot od niv go pijam.
Za aronijata sto ste slusnale treba ili ne,nekoi mi vikaat e mn.korisna drugi pak vikaat ne se preporacuva na trudnici kako i brusnicata

Franceska
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 23 Jan 2012, 11:33

Re: Трудници што ви се јаде? :D

Post by Franceska » 03 Feb 2012, 15:58

Aronijata e fantasticna, i moze da se konsumira vo tekot na clata bremenost.ako se jade vo period od 6meseci po 10zrna na den ke dade fantasticni rezultati.

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”