Што да се купи за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by ELIANA » 21 Mar 2011, 14:26

Не знам ова кај да го напишам, но една многу корисна работа што ми е мене при доење на бебето е перница за доење. Многу ми се најде. А сега ја користам исто така за потпирање на бебето при седење, и многу е згодна за тоа.

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by kikica » 23 Mar 2011, 18:56

Eliana a kade se prodavaat pernici za doenje? Skapi li se?

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by ELIANA » 23 Mar 2011, 18:59

Во Стружанка, 600 ден. Има и други на други места, ама многу поскапи.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by mihaela » 08 Jun 2011, 15:12

Јас за почеток му купив по два пара боди,бенкици,шпикозни,чорапчиња,хулахопчиња,крпи за бањање,мали крпи кои ги користев при доењето,кебенца две,едното беше со патент и копчиња па многу ми се најде затоа што во него убаво си седеше завиткано (smile) ,купив мало паковање пелени од најмалите,па потоа ги менував по потреба според растот на бебето,влажни марамчиња,шампонче,сапунче,витамински крем,обичен беби крем за лице,чепкалки за уши за бебе,ножички за нокти сечење,коритце за бањање, и подлога за пресоблекување.И секако да не заборавам креветче и количка.Облека не му купив многу на почеток,затоа што сите кои доаѓаа да го видат бебето и да ни честитаат ни носеа по нешто.Единствено бодиња му купував и тоа почесто затоа што некако брзо ги одрастуваше.Ова е основното за почеток,за првите денови од раѓањето,а потоа самото ќе си покаже што му треба (laugh1) (laugh1)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by kikica » 19 Jul 2011, 09:30

mnogu mi se naoga Baby fonot , si go ostavam da spie i jas komotno mozam da brkam rabota niz kukata a i vo dvorot (smile) isto taka go zemam i koga se tusiram (thumbsup) maksimalno go koristam i relaksatorot, sin mi dosta saka da se relaksira (smile) neiskoristena mi ostana cuclata, probav da mu ja dadam koga bese pomal no ja plukase i se gadese od nea pa taka i sega sme bez cucla (cl) a za obleka ve sovetuvam da ne kupuvate mnogu pred da se rodi ili kupuvajte pogolemi raboti zatoa sto ako napreduvaat brzo kako sin mi pola raboti ke vi ostanat neobleceni, eve na primer sin mi nema ni 4 meseci a nosi bodi br 104 sto odgovara za 1 godina, a nekoi kompletcina mu cinat na koi pisi deka se za 18 meseci (laugh1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Peperutka » 01 May 2012, 16:20

И јас полека почнувам да се подготвувам за доаѓањето на на најсаканиот член во семејството (s)
Му купив мноооогу убава бебешка постелнина,комплет,навлака за перниче,навлака за јорганче и чаршавче за душекот,со комплет како јорганчиња за оградица зошто сакаме да купиме дрвено креветче.Земав и две украсни перничиња,едното е со иста шара(ликови од цртаните филмови) како постелнината а другото е со Сунѓерот Боб :ymblushing: ,купив и бањарка,кремасто лигавче и исто такво летно боди.Од Стружанка му купив летно ќебенце од микрофибер (tongue)
Многу ми е мерак,постојано со ги отварам и гледам работките за бебето (w1) (lovet)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Happy_Mommy » 01 May 2012, 18:00

Исто и на мене релаксаторот ми е една од најискористените работи. Помала си заспиваше во него и си спиеше неколку саати, а сега го користам кога морам да завршам нешто набрзина, често пати и се храниме во него оти ни е така во полулегната положба и полесно и доаѓа да голта. Батериите ни се при крај веќе и не клацка толку ама на тоа како масиче што е поставено и наредам 2-3 играчки и си се занимава без да мислам дали ќе падне или не.
Додека се доевме (пробувавме да се доиме) ми се најде перницата за доење, а потоа не баш. Сега откако потпорасна и ја ставам во она плеј-џим и едно ќебенце и како фотеља и доаѓа а одозгоре и висат играчки.
Цуцла многу кратко цуцаше така да имаме и многу неотпакувани цуцли.
Топломер ви препорачувам секогаш да има дома.
Бејби фонот јас не го искористив многу оти секогаш сум дома, преку ден спие или на моите гради или во количка, мнооогу ретко во креветче , а навечер сите заедно спиеем така да не ми е искористен многу, а секако мајка која си има и други обврски низ дома или ако спијат во одделна соба со бебето многу е потребен бејби фонот.
Од облека мене ич не ми беа практични тие ѕиврите или незнам како се викаат, целосни со ногавици што се. Ако е многу ладно незнаеш дали одздоле треба чорапчиња или не и плус и се смакнуваа цело време. Бодиња исто попрактични се на кратки ракавчиња па дури и зимно време, одозгора нешто подебелко и тоа е, не да ти биде детето жива вода, а за бенкици гледајте да се на копчиња , полесно се соблекува и облекува отколку обична блуза, пример после бањање ако бебето плаче немора да се малтретира па блузи да се облекува туку си го земаш во раце и закопчуваш (smile)
Ааааа и да, баш како Кикица и мојата се израсна за кратко време, ем мала се роди. Пред да се породам сите ми кажуваа ама јас бев многу против и нејќев моето бебе се да му е големо, како мачорот во чизми, ама ете сите биле во право. Поголемите работи ќе ги искористите мноооогу повеќе и побрзо отколку што очекувате.
Ако ми текне уште нешто корисно ќе пишам.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Peperutka » 21 May 2012, 14:32

Најдов еден прегледен список за тоа што поточно да се купи за бебето,тазе мамички додадете уште нешто за да ни биде целосен списокот-
На бебето му се облекува: боди,пелена,пелена за широк повој, бенкица, шпикозни, капче, чорапчиња. Бебето не смее премногу да се затоплува,и температурата во просторијата во која бебето престојува треба да биде 21 степен.Се покрива со памучно кебенце.Горенаведеното подгответе си го за излегување од болница+ памучни ракавички. Останатиот список:
- 3 бенкици на преклоп
- 2 комплет за новороденче
- 3-4 baby капчиња
- 3-4 пара ракавички
- 3 шпикозни со ракавчиња
- 3-4 боди со кратки ракавчиња
- 3-4 боди со долги ракавчиња
- 2-3 пара чорапчиња
- носилка за изнесување од болница (по ваш избор,и не мора)
- 2 постелнини
- непропустлив чаршав со гума

Што за пресоблекување?
- Комода за бебешките работи
- 30-тина тетра пелени (за се: широко повивање,на рамо за подригнување,бришење на газето,бришење по бањање....)
- еднодневни пелени
- 4 шведски пелени
Број на облеката: 50-56 за штотуку родено бебе до 4 кг.… 60,62 од 3 месеци, 68 од 6 месеци, 74 од 1 год. (68 најчесто го има во продавниците,затоа немојте да се излажете бидејки тоа е голем број за новороденче се до 6 месеци…)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Mia85 » 21 May 2012, 20:52

Peperutka 30 peleni da ne ti se mnou, mene i 10 mi vrsea rabota...a namesto svedski vo struzanka ima kako gakjicki so lepenka i epten s eprakticni...ne kupuvaj mnogu mozebi nema da imas potreba od sirok povoj...Inaku spisokot ti e super, moj sovet nabavi si vrekjicka za spienje, jas imam super iskustvo so toa...Koga se rodi sinmi deka dekemvri mesec mu kupiv zimska, a sega si imame letna, ama prva liga e...i kako sto pisala happy mum relaksatorot i mene mi e dosta iskoristen....Inaku vo zavisnost kaj se poragjas nosilkata od bolnica nekade e zadolzitelna...Nie morvame d ago izneseme vo transporter taka baraa Vo sistina, poradi bezbednost...Isto taka dosta dobra rabota ti e МОЧ-Пелена taka ja vikaat vo Struzanka:))) za prepovivanje...i banjarka...obavezno:)))Dobro bi ti dosla i nekoja igracka so prispivna pesnicka, ne deka od odma kje znae ama ubava e muzikata nekako relaksiracka, jas imam edna mesecina se tegne vrvcata i sviri dosta dobr arabota od prv den si zaspiva so nea...Ajde ne se zamaraj mnogu...Inaku za prozivoditelite nemam zborovi so broevite uzas...nie na Chicco oblekata od samo ragjanje ni bese za 6 meseci, od struzanka bese do 3 meseci i Mothercare isto od 0-3....ama relativno e...Koga kje gi sporedis nekoi body na primer tie na struzanka sto pisuva 68cm mi se isti kako tie sto mi bea od H&M za newborn...Ima mnogu golema razlika poradi toa ne se zamaraj mnogu...Sega i vremeto e toplo, taka d abrzo kje se susat (dokolku imas masina za susenje alista nemas potreba povekje od 5-6 body) Jas mislam deka bi s eotkazala od spalna, ama od masinata za susenje nikako:)))) Najdobra rabota osobeno za bebe...Ne trupas alista bez potreba, so malku alista si vrsis rabota....E samo da dodadam mnogu iskoristena rabota mi bese od Struzanka edno kjebence koe s epravi kako vrekjicka so nitni e..Imaat i zimski i letni i dosta mi se naogja seuste:)))aj da ne zabeguvam ako mi pritekne nesto kje ti pisam (thumbsup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Радост » 23 Sep 2013, 10:38

Мамички, најдов еден список на интернет, па сакав да го ставам овде како помош за сите идни мамички. Но, секако би сакала да слушнам мислење од вас колку овој список е точен и целосен:

30-40 пелени
10-12 шведски пелени
1-2 капчиња
5 боди на врзување (бр. 56) и 1-2 боди на врзување (бр. 62 за преоден период)
2 пешкири
4 пара чорапчиња
4 шпилхозни (бр. 56) и 2 шпилхозни (бр. 62)
2 горни бенкици (блузички)
3-4 мали лигавчиња
2 прекривачи или ќебенца
2постелнини
пелена за преслекување
релаксатор
количка
baby alarm
анатомска кадичка
корпа или плико (за почеток)
3% хидроген
бивацин прашок
Павловиќева крема (оригинална)
јекодерм
гази
Д3 капки
марамици (моја препорака Нивеа лосион)
сапунче за бањање (за првите 2 месеци)
Pampers 2 (3-6 кг)
2-3 цуцли лажалки (Nuk1 од каучук, анатомаки од 0-6 месеци)
мало шишенце со цуцла-пластично од 125 мл (Nuk 1 со цуцла од каучук, анатомаки од 0-6 месеци)
чај од анасон (Бекутан чај за бебиња)
четка за коса
ножички за нокти
термометар за бебиња
чепкалки за уши за бебиња со граничник
физиолошки раствор за носе

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”