Што да се купи за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by chocolade » 21 Jul 2014, 14:32

Толку ли е страшно (ner) ај па како се навикнале сите, така и јас ќе се навикнам валда (pipi) (pipi)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by kit-kat » 21 Jul 2014, 14:47

Ништо не е страшно. Што и да е ќе помине (smile) во многу кратко време па сите ќе ги барате тие моменти на неспиење кенкање и станување.
Ве (kup) сите мешиња и мамички.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Miki » 22 Jul 2014, 07:11

Ние ламба користевме само првиот месец и тоа само заради мене, да ги имам на око. Сега затемнувам се живо, да нема зрак светлина за да не се расонуваат кога ќе се подразбудат. Не им смета темница.
Гледаш, пак зависи од бебето, не зимај ништо предвреме. Светло во ходник ќе ти заврши работа.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by anabejbi » 22 Jul 2014, 09:09

Miki wrote:Ние ламба користевме само првиот месец и тоа само заради мене, да ги имам на око. Сега затемнувам се живо, да нема зрак светлина за да не се расонуваат кога ќе се подразбудат. Не им смета темница.
Гледаш, пак зависи од бебето, не зимај ништо предвреме. Светло во ходник ќе ти заврши работа.
Исто беше и кај нас, само првиот месец имаше мала светлост во спалната.

chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by chocolade » 22 Jul 2014, 11:56

Добра идеа, за почеток светло во ходник би требало да заврши работа (thumbup)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by SMESKO » 27 Sep 2014, 11:14

Zenski edno prasanje, koga ke kupuvam alistenca za bebusot kakvi etiketi da imaat,makedonski ili mozi i turska roba?Fala na pomosta (grupna-gushka) iskreno stomacevo mi se potkreva koga ke pomislam deka ke pazaruvam za bebencevo-dundevo moe (love5)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Tina9 » 27 Sep 2014, 12:16

Te razbiram kako ti e. Jas odvaj cekav da pocnam so soping. Ke se iznauzivas (rad). Jas gledav da kupuvam makedonsko ili tursko zasto vo Ohrid i nema nesto drugo osvem toa i kinesko. E ako si od Ohrid, nekade mislam deka procitav taka (ako ne ova ke im se najde na tie sto se) soping za bebe samo vo Struga. Potpolno istite raboti se skoro duplo poevtini. Jas na pr kebeto sto go bendisav vo Oh bese 950, vo Struga istot 550, bodinja Oh 250 vo Struga najskapoto 150.
Ubavo da si pomines i se sto ke kupis princezata so zdravje da si nosi.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Bube » 27 Sep 2014, 14:22

Lele Smesko jas deneska gi kupiv prvite spikozni za mojata bebuska hihi znam deka e rano ama me povikaa od izlogot nogu mi bea slatki I nemozev da odoleam.
Jas pa imam druga maka slatka , ne se razbiram voopsto vo velicini malo li e kakvo e pojma nemam :D na ova so go zedov pisuva 62-3.
A Tina kade vo Struga ? Niz carsija , po butici ? Fala na sovetot ubavo e da se znae : ) ni za ceni neznam. Ovie deneska gi zemav 550 so kapce se debelki. (bu)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by SMESKO » 27 Sep 2014, 14:28

Tina9 jas sum od Resen najblizu mi se Oh ili Bt,a Oh sakav da pazaruvam zs dr koja ke me poragja e od Oh i odam na 1 pregled kaj nea da se zapoznaeme i da mi ja vodi bremenosta do poroduvanje pa zatoa barav prodavnici vo Oh no cim bila takva rabotata i Struga ne e daleku,samo neznam kolku ke se snajme tamu zs nemame setano mnogu tamu,ama neka ke se snajdime.Vtornik zakazuvam pregled,ko ke mi recit ke odime porano za da kupime nesto.Fala Tina9 za informacijata,sekade za ubavo (a2).
Bube jas citav deka 52 i 56 bile za pomali a mozelo da treba i 50 no i pogolemi ako bidat nema zian zs ke ima pelena,povoj i ako pak mu e golemo ke go podvitkas.So zdravje da si gi nosi koga ke dojdi vremeto te (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Bube » 27 Sep 2014, 16:05

Jas go mislam malo ono I golemko bilo (thumbsup) znaci dus dibidus sum (cl) ama imam vreme ke naucam :)
(big-hug) (big-hug) (big-hug)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”