Што да се купи за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mama_Iva
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 12 Jan 2011, 20:43

Што да се купи за бебето

Post by mama_Iva » 12 Jan 2011, 21:10

Здраво на сите. Јас сум Ивана, нова сум на форумов и се извинувам ако претходно имало ваква или слична тема. За некои 5 месеци ке го добијам ( здравје Боже ) моето прво дете, а немам поим сто треба да се носи за бебето во болница. Дали требе да носам облека и силчно, пелени и такви работи и што конкретно?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Потребни работи за бебето

Post by Debora » 12 Jan 2011, 22:43

Драга Мама Ива добродојде на форумов. (kup) (smile) Имај си лесна и убава бременост. (a2)
Тука имаме тема за тоа што треба да се понесе во болница: http://www.forum.tvoebebe.com/viewtopic.php?f=16&t=665 .

Оваа тема нека биде за препораки за другите потребни и непотребни работи и совети околу тоа. Има работи што се навистина потребни, има работи што само ќе се купат за да стојат. Ајде мамички посоветувајте ги другите мамички.

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by kikica » 14 Feb 2011, 16:08

Jas kupuvanjeto go zapocnav so 3 rala bodi so dolgi rakavcinja, 3 kompleti benkice, dzivricki, kapce ligavce i rakavici (pamucni), plus uste 2 ligavcinja, spikozni so kapce, sise stakleno chicco, cucla od najmaleckite isto chicco, za zemanje od bolnica palniram da kupam nekoe ubavo kompletce i edna golema pelena od onie za zavitkuvanje se dvoumam dali dopolnitelno da zemem i korpa ili taka vo pelenata da si go iznesam??? potoa za vo bolnica uste ke trebaat pampersi, pavlovikeva mast, sapunce i vlazni maramici i ako vi tekne uste nesto potsetete me (smile) Od golemite raboti najmnogu mi se dopadna krevetce Bucko gi ima na www.buckokrevetici.com goleminata im e 120 na 60 dovolno li e toa ili ima i pogolemki nekade niz Sk ili Bitola ako znae nekoja neka mi pise kade. Zasega toa, za ponatamu ke vi pisam kako sto ke kupuvam taka (smile)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Ana.I » 15 Feb 2011, 18:26

јас благодарение на мојата кума сум доста опремена за моето бебушче.Имам многу боди,неколку пара шпихозни,бенкичиња,ѕиврички,пижамчиња.До сега не сум купила многу работи,сега треба да купувам,имам земено еден пар шпихозни,едно комплетче со маичка по долги,панталонки со ногарчиња,ракавички,капче,боди и лигавче,бањарка,планирам уште 2 пара шпихозни плишани да купам-мерак ми е,макар што мајка ми вика дека имам облека да исчувам 3 деца,а не едно (rolll) .

Од крупните работи кумата ми позајми транспортер скоро не користен,друга другарка ке ми даде релаксатор,така да благодарение на нив се опремив со многу работи.Креветчето ни е готово,малку е поголемо од стандардното 1,40 на 70,па затоа деновиве ке нарачаме душече по мерка да ни направат,а јас си одбрав и количка,но ке одиме деновиве со маж ми да ја види и он,ако му се свиѓа ке ја земеме.

Ми треба да си купам коритце,козметика за нега на бебушот,памперс,влажни марамици и шишенце.

Ако ви текнува за уште нешто што е стварно потребно за почеток пишете ми ве молам.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by ELIANA » 16 Feb 2011, 10:43

За мене е незаменлива даската за преслекување што ја имам ставено на креветчето. Моч-пелена за преслекување на бебето.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Ana.I » 11 Mar 2011, 15:02

еве јас да се пофалам,го земавме и душекот за креветчето,здравје утре уште коритце за бањање да купиме и памперс и ние сме спремни за доаѓањето на нашето бебушче.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Ana.I » 14 Mar 2011, 14:41

леле луѓе само купувам и се уште нешто фали (laugh1) .
Еве денеска докупив уште некој работи,земав коритце за бањање,едно боди и едни шпихозни,памперс,павловичева крема и торбица за пеленки и некои такви работи.Сега ми фали да си земам едно шишенце,да го имам нека се најде и цуцла(макар што не би ја користела веднаш,но сакам да си ја купам)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Peperutka » 14 Mar 2011, 16:01

Леле Ана колку убаво (sr) (sr) (sr) Со здравје нека си ги носи бебушот,сигурно ќе биде најубавото бебенце.Колку убави работи има за бебенца,да ти е мерак да купуваш!

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Ana.I » 14 Mar 2011, 16:04

fala ti Peperutka,da si docekas sto pobrzo i ti,da ja osetis taa radost od srce ti posakuvam (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Peperutka » 14 Mar 2011, 16:06

Фала Ана,Господ се надевам ќе ме благослови што поскоро а и сите ние што сме во исчекување (prayer)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”