Прваче

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 26 Sep 2012, 12:55

leleeee denes kulminiravme so placki (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)
baska ucitelkata me izvadi od takt. so cel pamet mi vika deka ona nemozela veke da izdrzi so vakvo dete da place, da si barame care (confus) (confus) (confus) (scared) (scared)
vcera razgovarav so psiholog, i mi rece deka e ne e nisto strasno deka ke pomine. ama ne kaza koga (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)
znam deka i kaj nas e del od vinata, edinec e razgalen, ama ucitelkava mislam deka ne smee taka da reagira, barem ne pred deteto i drugite deca (comp) (comp) (comp)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Прваче

Post by carina » 26 Sep 2012, 13:19

lavanda eve i jas da se priklucam kon muabetov zasto imam prvace,ama nemam problem kako tvojot.sakav samo da ti dadam edna ideja,mozes li ti da ja prasas nastavnickata dali moze barem edna ili dve nedeli nekoe vreme da sedis vo ucilnicata,makar i na strana,samo da te gleda sinceto,dodeka da se navikne.ne znam drugo sto bi ti preporacala osven toa,kaj kerka mi imase edno detence pa ne odelo vo gradinka i mislam deka ne placese ama bese mnogu povleceno,pa doma odbivalo da odi vo uciliste i taka go resija problemot.mislam deka mnogu kratko sedese zenata vo ucilnica,edno 3 dena i detevo se navikna.pozdrav

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 26 Sep 2012, 14:39

fala carina, ke probame i so toa, samo se plasam da ne se navikne i jas da sedam so nego postojano
stvarno covek pamet nema sto da pravi (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прваче

Post by Debora » 26 Sep 2012, 14:54

Баш и јас помислив на тоа, што ако му стане нормално ти да седиш со него во училница, па после да испаднат уште поголеми проблеми. (confus)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Прваче

Post by kit-kat » 26 Sep 2012, 16:58

Леле лаванда како што кажуваш верувај сега ми се крева косата (ner) (ner) (ner)
Исто и нашата учителка лани пред него ми вика незнам што да правам многу ми зборува на час ми смета пред другите а тој како за инает уште полош кога го карав дома само плачеше и никаков ефект.
После разговорот со психологот ми рече никогаш да не си го ќудиш детето пред други посебно не пред другарите и учителката.И така јас само го фалев и стрпливо
Еве оваа година друга наставничка има и се е поинаку многу подобро го прифати и детето е друго.Тој сеуште си е темпераментно и зборлесто ама од лани е 100%сменет.
Не сме ние криви.Да знаеш само колку строго го држам за секоја грешка го казнувам со земање на компјутерот или велосипедот сам го оставам дома јас долу на работа тој да си го намести креветот да се облечи и да си среди се.Играчки му немам собрано од 3 год ако најдам некоја во ѓубре завршува.Колку ми е жал некогаш и кога ќе заспие само го гушкам и се прашувам да не бев престрога кон него.
Иако сме во можност му давам само по 10 ден преку еден ден за во школо и јадење му праќам од дома.
Гледам да носи и да се однесува како 90% од децата кои се барем 2 во семејство.Дури и лугето ми викаат алал да ти е детето ти е многу воспитано со сите манири не како единец не е себичен.
Ама секогаш ова ама.Самото тоа што е еден си го формира карактерот према тоа како ќе најде.Цело внимание и љубов дома е негово.Прв внук и од моја страна и од кај мм и тоа е.
Ајде не се разочарувај почеток е најдобар ќе биде.Само да го видиш син ми како пишува букви цели страни да се прашаш дали е тој од лани.
Уште 100страни можам да пишам на оваа тема бидејки го имам изорано чичко гугал за оваа тема и ги имам прочитано сите книги од познати психолози за деца.
И да знаеш дека нашите деца немаат ништо загрижувачко само период му е ќе помине.

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 01 Oct 2012, 13:16

denes resivme da smenime taktika. Denes tatko mu go odnese vo skolo. Nemu nemoze mnogu da mu place , i mislam deka go resivme problemot (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) ( se nadevam).

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прваче

Post by Debora » 29 Nov 2012, 15:52

Лаванда како е вашето прваче? Го пребродивте ли проблемот?

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 18 Dec 2012, 20:25

Debora, fala na prasanjeto. Konecno sme super...... se si dojde na svoe mesto. Pozz (rad)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прваче

Post by Petra » 02 Sep 2013, 10:30

Да ги поздравиме првачињата. (kup) Да бидат вредни, исполнителни, успашни, трудољубови како мравки. Со радост да одат на училиште. Една гушка за сите првачиња. (kup)

http://s11.postimg.org/3w2cyzllf/124057 ... 3820_n.jpg

Одговори

Return to “Училишна возраст”