Прваче

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Прваче

Post by lavanda » 17 Sep 2012, 14:07

Zdravo moi forumki,

vi se obrakam na site roditeli koi go pominale prvo oddelenie za sovet i promos. Imeno mojot sin ovaa godina trgna prvo oddelenie. Super gi pominavme prvite nekolku dena, bidejki e vo isto oddelenie so drugrcinjata od gradinka. No, odedenas poslednive nekolku dena nesaka da odi vo skolo, ne saka da se druzi so drugarcinjata, a denes ucitelkata mi kaza deka nesakal nitu da raboti vo skolo. Imale za zadaca da nacretaa nesto, i toj nesakal bidejki toa mu bilo tesko?!. Dosega ( mislam vo gradinka dodeka odese , a odese skoro 4 godini) ne sme imale nikakvi problemi. Koga se obiduvam da razgovaram so nego samo mi kazuva deka mu e poubavo doma i deka mu e tesko vo skolo. Inaku , nisto osobeno ne se slucilo doma da za ima nekakov stres ili da e voznemiren. Ve molam za pomos kako da mu pomognam.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Прваче

Post by happy cumulus » 17 Sep 2012, 16:59

Лаванда, немам совет, оти моето е далеку од прваче. Само сакав да ти дадам подршка. Верувам дека е минлив период и дека многу дечиња така реагираат на школо. И јас памтам коа бев прваче не сакав да одам на школо. И еднаш дури избегав од школо, ама после тоа се се среди и го сакав школото многу. Гушка!

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 17 Sep 2012, 19:11

fala happy cumulus se nadevam deka e minlivo:))))
pozdrav

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прваче

Post by Petra » 18 Sep 2012, 16:08

Lavanda ni e sme nemale vakov problem da ne saka da odi na uciliste kerka mi. Veruvam i jas deka ova e minliv period i deka za mnogu kratko vreme ke saka da odi na uciliste. Sepak ova e nova sredna. (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прваче

Post by Debora » 19 Sep 2012, 21:59

Лаванда јас знам дека овој проблем не е редок, ама за жал на форумов изгледа дека немаме многу мајки со деца од училишна возраст. И јас сум сигурна дека е само фаза низ кога што минува, се му е ново и сеуште се нема адаптирано на училиштето.
Можеби се работи за иден доктор на науки како Хепи кумулус и она не сакала на училиште, а види ја сега . (smile)
Сакав само да прашам како сте и да ви пратам една силна гушка. (a2)

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 20 Sep 2012, 12:32

fala vi na site. poleka,ama stvarno mnogu poleka se priviknuvame so mnogu ubeduvanje, zboruvanje itn. se nadevam na najdobro (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прваче

Post by Petra » 20 Sep 2012, 17:07

Lavanda milo mi e sto veke ima malo, ama sepak podobruvanje kaj prvaceto. (joy) Se nadevam deka za skoro ke odi so radost na uciliste. I od srce posakuvam da bide doktor na nauki. (a2) (a2) (a2)

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 24 Sep 2012, 09:15

leleee, a dojde ponedelnik mi se temni, pak pocnavme po staro, placki da ne se odi vo skolo. (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner). (comp) (comp)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Прваче

Post by kit-kat » 24 Sep 2012, 18:52

Здраво Лаванда.Пред да ти дадам совет да те прашам дали вашиот син е единец?
И моето дете машко единче одеше 4 год во градинка без проблем ги сакаше воспитачките дури со солзи се одвои од нив.Кога можиме одиме во посета таму.
Лани тргна прваче исто првите дена сакаше имаше 5-6 другарчиња од градинка.
После 1 недела почна да дава отпор како несакам не ми е убаво досадно ми е не одам...
Секое утро мака мачевме со услови па почнаа и „болки во стомакот„
Не одбиваше соработка во учењето но секогаш беше побавен од другите и ни остануваше за дома да доврши.Дури овој период лани јави тикови и бевме на психолог кој ни рече дека бидејки е единец премногу му обрнуваме внимание,премногу сме заштитнички настроени кон него,и сега се судира со реалниот свет кој не е розов како неговиот.Таквите деца се тешко адаптибилни,се врзуваат за работи и личности и тешко се оделуваат од старите и тешко прифаќаат нови работи.
Како совет да не им се попушта многу и да се остави детето послободно.Повеќе дружење со деца,не строгост за банални работи пример ако се извалка или накисни...
И навистина во еден месец се среди и сега е втораче супер почна и прифати иако му се смени наставникот оваа година.
Само смирено,стрпливо и не очекувај премногу наеднаш сепак е само 6 год детенце.
Извини на долгиот пост и поздрав.

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Прваче

Post by lavanda » 25 Sep 2012, 09:14

kit-kat, fala mnoguuuuu za postot. da edinec e, nema brat ili sestra, i cel svet se vrti okolu nego, od nas kako roditeli, pa baba i dedo, teta...............Tocno, verojatno e ednaa od pricinite toa, baska vo gradinka e drugo, tamu nema "obvrski" kako vo skolo, mora da sedi, da raboti. Se trudime da ne go "galime" tolku, pa se nadevam deka ke ja nadmineme ovaa faza. fala uste ednas

Одговори

Return to “Училишна возраст”