Во каков "филм" се вашите деца

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Во каков "филм" се вашите деца

Post by kit-kat » 02 Apr 2014, 18:13

Еве отварам тема да споделиме во каква фаза се вашите деца.
Сега синко мисли дека е многу голем и силен и дека се знае.
Да не пребарувам према врсниците е послушен сеуште уживам авторитет врз него,а исто и на школо е послушен, учи ако нешто згреши се извинува и се страми.
Но сепак е променет.Многу го интересираат кабли и електронски уреди.Од стари расипани радија и др прави чуда дури и работаат.
Ама по дома лудница (ner) Ако не згрмам да среди може без јадење и пиење да игра до бескрај.
Доаѓа од школо пишува домашно, учи брзо јаде и ја спраштува.
Ако е убаво времето надвор, ако не дома игра.
Колку му дозволувате на вашите деца и дали понекогаш се забораваат вака до бескрај во игра .

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Во каков "филм" се вашите деца

Post by mama2 » 02 Apr 2014, 18:54

Моите не се излезени од филмот, постојано им врти (thumbsup) Ќерка ми во овој период е во филм дека можи и смее да се шминка, а има 8 години (scared) Големиот е во филмот на почетен пубертет-така да јас зборам ( читај-викам) а тие ми пеат (thumbsup)
Се на се мислам дека е фаза која мораат да ја поминат и подобро е да се забораваат во игра отколку во недај боже нешто лошо.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Во каков "филм" се вашите деца

Post by Vesela » 03 Apr 2014, 13:11

Офффффф леле Кит кет. И мојон е во филм влезен дека он се знае. Можам да кажам дека до сега беше послушно дете ( не дека сега не е) , ама во последно време приметувам дека почнува да станува тврдоглав. Кога ќе запне за нешто тоа ќе биде. Некое време мислиш заборавил на тоа, кога после извесно време пак ќе си почене со истото. Порано ме слушае се кога ќе кажев, а сега богами треба за згрмам да ме послуша (ner) (ner) (ner) . Кит кет мислам дека децава почнуваат полека да ни влегуваат во пубретет( иако е рано мали се , ама ова е изгледа некој прапрапочеток на пубртет (laugh1) ). Јас многу се плашам од тој период. (scared) (ner) Незнам како да се поставам. Досега имавме супер однос со синко, пријателски, ама се знае граница и ме слуша, знае што смее и до каде смее. Ама како ќе биде понатаму.......Веројатно им се фази кои треба да ги поминеме.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Во каков "филм" се вашите деца

Post by Vesela » 28 Apr 2014, 16:51

Лелеее мајко синко влегол во филм. Еден инаетчија што станал , мајкоооооо неможам да си го познаам детето. Ако е ова почеток на пубертет (прапра пубертет), како ли е во пубертет. (ner) (ner) (ner) (ner)

NadicaG

Re: Во каков "филм" се вашите деца

Post by NadicaG » 28 Apr 2014, 18:37

созрева,се менува,го бара својот идентитет,лута ,греши,паѓе,станува,живее во свој свет,ги крши границите со родителите,воспоставува свој граници,бара да го третираш како возрасен,добро е да го помини сега,отколку да се заглави во овој стадиум и да го поминува цел живот (scared)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Во каков "филм" се вашите деца

Post by Bilence 123 » 02 Sep 2014, 23:56

Во последно време неможам да си го препознаам детето. Почна од контекст да ме вади поготово сега кога дозна дека мама во мешето има бебе. Голем е веќе тој а прави работи како за инат го осеќам, по десет пати му укажувам за една иста работа и снемувам сила на крајот. Почна да ми се обраќа како возрасен и да се кара. Дали на овој начин тој ја покажува неговата љубомора? Дали е период незнам, ама сакам брзо да помине (unsure)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Во каков "филм" се вашите деца

Post by kit-kat » 03 Sep 2014, 07:33

Биленце можно е да е реакција заради ситуацијата.
Секое дете различно реагира. (smile)
И доволни се 7 години да знае што ќе се случува после 7-8 месеци.
Имај трпение но совет мој да не го разгалувате сега и да не го ставате на прво место од типот -тебе повеќе ќе те сакаме или ти ни си прв...
Бидејќи ќе имате поголем проблем после породувањето. Ќе се среди. (smile)

Одговори

Return to “Училишна возраст”