Летен распуст

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Летен распуст

Post by Vesela » 17 Jul 2013, 09:44

Вчера ја купивме првата лектира на синко Зоки Поки. Се уште не учеле во школо да читаат, ама јас му ја читам, па потоа да ми прераскаже што сум му прочитала. Понатаму ќе пробаме и тој сам да чита.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Летен распуст

Post by Petra » 17 Jul 2013, 11:54

Распустот ќерка ми повеќе за одмор си го користи. Повеќе шетање, играње, кај татко и кај мене, шетање со нас, со другарките. Во понеделникот се врати од одмор. Кога има време зема да прочита од лектирите. (smile) Вторава половина ќе гледам да ги прочита лектирите, нешто математика да се повтори, каде што имаше потешкотии годинава. (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Летен распуст

Post by Vesela » 21 Jul 2014, 14:52

Dajte nekoj predlog za popolnuvanje na vreme. Drugarcinjata my se na odmor I sega puka od dosada. Cita (ne deka saka, ama mora), resavame matematiika, igrame nelutise covece, monopoly, ama pak ne vrvi vreme. Popladne od kaj 18h Idi nadvor do kaj 21h.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Летен распуст

Post by kit-kat » 26 Jul 2014, 08:05

Синко пак е обратен. (smile)
Не сака многу на улица. Ќе оди некој круг со точакот, ќе поигра кошарка или ракомет и пак дома. Мах 3-4 саати е надвор.
Сам се занимава со правење на експерименти од стари вокмени радија...И да видиш чудо му успеваат.
Од некој дел од вокменот кој врти на батерии поврзал жици и од перките на стар хиликоптер направил вентилатор, па го премоделира во ветерница.
Гледа на YouTube емисии. Ем вежба англиски ем учи нешто.
Инаку чита лектири, решава абакус(математика),игра со девојчињата од девер ми. Исто често попладне го носиме Охрид или Битола на шетање или некои збиднувања.
Некако цело лето му е исполнето.
П.С. Не споменати дека помага во дуќанот со мм носат роба и на татко му му е десна рака.
Склопување машини, косилици, и др. работи. Јас викам да не прави мал е но ете сака. Еве моментално од 7 е долу со мм го отвараат дуќанот.

Одговори

Return to “Училишна возраст”