Училишно насилство

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Училишно насилство

Post by Peperutka » 11 Apr 2011, 08:33

За жал овие денови е актуелна оваа тема (unsure) Кој е вашиот став,дали (недај Боже) вашето дете имало вакво искуство и дали во училиштето каде што учи вашето дете е присутно насилството?Дали големо влијание има домашното воспитување или децата сето тоа го учат од другите деца?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Училишно насилство

Post by Marina » 11 Apr 2011, 09:25

ne sum seuste majka za da komentiram za novive temi peperutce,ama pak ke si go kazam mislenjeto.ucev 4 godini vo toa skolo kade sto se sluci ubistvoto i krvta mi se smrzna koga vidov.
1.mislam deka decata vo denesno vreme se premnogu izlozeni na vesti i na losi raboti sto se slucuvaat vo svetot.doma ako tv e uklucen celo vreme,deteto ke vidi (i da ne saka) i ke slusne za nekoe ubistvo,nekoja tepacka ili slicno.ke otide na skolo i ke kaze na celo oddelenie,tie deca doma ke pocnat da prasuvaat,ke pocnat da se interesiraat, da gi prasuvaat roditelite 2.kako i za se drugo vo zivotot,mnogu e vazno semejstvoto i domasnoto vospituvanje,doma ako ima nasilstvo,tenzija,nervoza,i ako seto ova se ispusta na deteto,toa ke stane agresivno i ke se tepa so drugi deca,site sme imale takvi soucenici 3. edno dete NE SMEE da ima celosen pristap do internetot,ne samo poradi pedofilija ,tuku i poradi agresivni video igri!ova ne smee da se potcenuva,imase eden slucai tuka,koga srednoskolec ukral pistol od doma,ubil 15 soucenici,2 profesori,i sam sebe na krajot. deteto bilo zavisno od nekoja video igra,neznam kako se vikase,site psiholozi sto se zanimavaa so temata kazaa deka do 90% e od izoliranosta poradi igrata.mirno dete bilo.
mislam deka ne treba da se zapostavuva ako deteto ima takov problemi(bilo da e nasilnik ili zrtva),treba na vreme da se razgovara i deteto da nauci poinaku da se odnesuva so soucenicite,tie naviki ke mu ostanat za cel zivot i ako ne gi smeni ke mu gi oteznat megjucoveckite odnosi

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Училишно насилство

Post by Petra » 14 May 2011, 23:22

(agr)
Го делам мислењето дека како причини за насилство во училиштата можатда бидат домашното воспитување, големата изложеност на лоши вести, целосниот пристап на интернет, агресивните видео игри..Бројот на насилствата во училиштата и училишните дворови е многу зголемен. Од некоја глупа да речам причина се има случено насилство со фатален случај.
Тука влијаат и лошите услови за живеење, дојдоа тешки времеиња, слабее родителската контрола, гледаат да обезбедат пари за издржување на семејството и најчесто се нема време за децата. Училиштата мислам дека дејствуваат повеќе откога веќе има инцидент. Се трудат да се зголеми безбедноста во училиштето, меѓутоа мислам дека треба многу повеќе да се обрне внимание на воспитувањетото.
Насилните видео игри можат да го зголемат агресивното однесување кај децата. Тие се опасни, играчот треба да се идентификуваат со агресорот, а децата учат според модели на однесување. Тие гледаат и копираат одредено однесување. Притоа се зголемува негативнато, непријателско однесување спрема околината, има неконтролирана агресивност.
Дрогата и алкохолот се исто фактори за насилства во училиштата.
Домашното воспитување, каква е домашната атмосфера. Расте ли детето среќно опкружено со љубов. Дали е охрабрувано од родителите дека е машки и храбро ако истепа некое другарче? Дали е жртва на семејно насилство.
„Матеј 6:22 и 23-Библијата
22 ”Светилото на телото е окото. И така, ако твоето око е бистро, целото твое тело ќе биде осветлено;
23 но ако твоето око е лукаво, целото твое тело ќе биде темно.“

Ова е Вистина. Ако се храни некоја личност со насилство, тепачки, грубо агресивно однесување, непријателство... не е чудно ако и така се однесува.
Многу голема одговорност е подигањето на едно дете во здрава и нормална личност. Детето не смее да се остави што сака да прави. Потребно е правилно поставување на ограничувања и правила.

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Училишно насилство

Post by konstantina 6 » 09 Jul 2012, 13:49

Iako Koki seuste ne e trgnat na uciliste (sega ke odi zdravje Boze naesen), da znaete deka i vo gradinka ima deca sto celo vreme im go zagorcuvaat zivotot na drugite! Sin mi sekoj den idese istepan od edna grupa na deca barabista, iako mali ama bezobrazni v kraj, duri i kaj direktorot se zalev ama dzabe..loso od celata taa tortura bese sto sin mi pocna doma da ja iskazuva agresijata od samoto maltretiranje v gradinka i duri imase histerichni napadi ako mu se skaravme ili ako mu zzabranevme nesto... (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Училишно насилство

Post by Debora » 09 Jul 2012, 14:41

Мене не ми е јасно како може да се жали човек и да биде џабе, па зар не можат да воспостават ред уште во градинка... страшно. (ner) Не си ја работат работата тие што се задолжени за тоа, башка што и родителите дома не превземаат мерки, ама можеби и дома има домашно насилство па учат.
Ами што ќе биде со истите деца кога ќе бидат повозрасни и ќе тргнат на училиште.
Мора да се скрши тој круг, мора воспитувачите да разговараат и со децата и со нивните родители, да им обратат внимание на сериозноста на однесувањето на нивние деца.

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Училишно насилство

Post by konstantina 6 » 09 Jul 2012, 14:59

jAS Debora ko se pozaliv na ucitelkite tie mi rekoa, ama ne smeeme da im se skarame, uste tolku se razlutuvaat, takvi si se decata..i tvojot ne e poaren..a sekoj den istepan idese..cesen zbor..totalna apatija vladee po gradinkive..barem kaj nas vo provincija..uzas..stari izvetveni slabo plateni i ogorceni ucitelki, sto veke gi odminale denovite za penzioniranje, si igraat majtap so nasite najranlivi zlatca..ne se ni svesni deka od tamu im se postavuvaat temelite vo glavcinjata za toa sto e dobro a sto loso..ne znae covek vo cii race ke ti bide deteto od 8:00 do 15:30..uzaaas!! (ner)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Училишно насилство

Post by carina » 19 Sep 2012, 17:53

ponekogas sum vo dilema dali pravilno postapuvam vo vospituvanjeto na moeto dete,mojata poraka do kerka mi sekogas bila da ne pocnuva prva,a ako nekoj ja udri da i kaze na ucitelkata ili mene,da ne vraka ,ama prad nekoj den mm me iskara deka pogresno ja ucam ,deka vo denesno vreme treba da vraka,da se celici.ova go pisuvam zatoa sto navistina se podrazmisliv i svativ deka sum pograsila,deka treba da vraka,a proizleze od red novonastanati situacii koi mi gi kazuva kerka mi koi se slucuvaat vo skolo.na primer nekoe dete ja izbrkalo od stolceto kade sto si sednala da jade,a taa poucena da nne se kara stanala,e sega ja ucam da bide cvrsta i da vraka,posle mi kazuva nekoe ja butnalo,pa ne ja pustale na cesmata da mie race,pa pogolemite dofrlale na prvacinjata i sega na ovie im e strav da stanat na rucek da si pobaraat uste......sega pocnav da ja poucuvam da ne pocnuva prva,normalno,ama pa da vraka verbalno,a fizicki seuste se mislam sto da i kazam,dali da vrati ili ne ako nekoj ja udri.me interesira vaseto mislenje,kako gi ucite ili bi gi ucele vasite deca,da vrakaat ili ne?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Училишно насилство

Post by Petra » 20 Sep 2012, 17:32

Nie sme nemale problem na uciliste. No sekogas ja sovetuvam da ne se kara so drugarcinjata, da ne dofrla, ako nekoj ja nvredi da ne vrati ili ako nekoj ja udri da ne vozvrati. Ja poucuvam maksimalno da gi izbegnuva takvite situacii i sekoj oblik na nasilstvo. Ne daj Boze da ima poseriozen probem i vikam da kaze na nastavnickata i ako ne sekako ke reagiram jas. Nikogas ne sum i rekla da vrati so udar i mislam deka e ispravno. Vrakanjeto verbalno ili so udar moe mislenje e deka moze da napravi da bide zrtva na nasilstvo. E sega ne daj Boze ako nekoj zapocne tepacka i ne saka da sopre sekako ke se brani. Vo praksa ne znam kolku se pocituvaat moite soveti da bideme iskreni. (smile) Kerka mi ima buntovna priroda i mnogu polesno i e da vrati otkolku da premolci. Cesto razgovarame na ovaa tema i i gi ukazuvam moznite posledici.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Училишно насилство

Post by carina » 20 Sep 2012, 20:44

ti blagodaram petra na odgovorot,jas sum bila vospituvana vo stilot da odbegnuvam sekakvi verbalni i fizicki raspravii i do deneska sum takva ,se povlekuvam koga ke se vzesti situacijata,smetam deka ne se boram dovolno koga ke se najdam vo konflikt so nekogo,a toa proizleguva od minatoto,od vospituvanjeto na moite roditeli.eve od moe iskustvo ne sakam i kerka da ja izgradam vo takva licnost,sakam da se bori za svoite prava,da ne premolcuva pred nepravdata i da se povlekuva,zatoa i me interesiraa vasite mislenja.pozdrav

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Училишно насилство

Post by Petra » 21 Sep 2012, 01:03

Carina i jas sakam kerka mi da bide borbena i uspesna licnost, ambiciozna da odi vo prosperitet, da bide smela i da ne se povlekuva koga treba da odi napred. No nikako da ne gi zapostavi pocitta i ljubovta sprema lugjeto i onie sto ja opkruzuvaat. Ako nema nasilstvo ne znaci malodusnost. Jas nemam maka ako nekoj ja navredi ili ako nekoj kaze za nejze neubav zbor. Ne deka bi mi bilo seedno, ama mojata maka ke bide mnooogu pogolema ako ona navreduva ili vozvraka so navreda ili bilo kakov oblik na nasilstvo. Ona ke mora vo takvi situacii da nauci da se odnesuva mudro i zrelo a ne na pr. vo stilot ti li ma mene... Ovoj svet e poln so nepravda i posakuvam da ne trosi sila, vreme, nervi na bezvredni suetni raboti. A ona da zivee pravedno i ispravno e toa e veke doblest. (love5) Sakam da bide promenata sto sakam da ja ima. Da dava blag vkus vo ovj svet. Ima tereni kade sto treba da se bori i neka bide kako lavica tamu polna so ljubov, ljubeznost, pocit, krotkost, mudrost. (bu)

Одговори

Return to “Училишна возраст”