Важноста на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sandra
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 01 Apr 2010, 16:44

Re: Важноста на доењето

Post by sandra » 22 Dec 2010, 13:58

Стварно девојки се сте кажале.
Апсолутно сум ДА за доење. Првото дете го доев година и три месеци а второто сега наполни годинка и сеусте се доиме.
Единствена маана е нокното будење ама и тоа се издржува кога знаеш дека го правиш најдоброто за своето дете .

Единствено не сум ги доела децата надвор но не ги осудувам тие сто го прават тоа.

поздрав

SILVANA
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 20 Dec 2010, 13:57

Re: Важноста на доењето

Post by SILVANA » 23 Dec 2010, 12:52

svesna sum kolku e doenjeto vazno za bebeto , jas sum sega 34 nedela i me faka nekoja panika okolu taa tema, se si milslam deka nema da znam kako da go dojam pravilno, se iznacitav 300 tekstovi kako pravilno da go dois bebeto ama se toa na hartija napisano izgleda lesno i se mislam celo vreme kako toa sto go citas teoretski mozes i pravilno da go pretvoris vo praktika (unsure)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Важноста на доењето

Post by Petra » 23 Dec 2010, 13:42

SILVANA воопшто не е тешко да се научш правилно да го доиш бебето, ќе видиш. (smile) (a2) Немој де се обесхрабруваш. Бебето се раѓа со инстинкт за цицање, а и ти за кратко време ќе ја совладаш техниката. (a2)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Важноста на доењето

Post by Marina » 06 Apr 2011, 19:06

i jas ke dojam, ne razbiram zasto nekoi zeni sto nemaat zdravstveni problemi ne dojat. i jas i sestra mi sme bile doeni,i dvete sme se odbile na 4 meseci. koga sum se odbila jas majka mi se utepala od placenje,sakala podolgo da me doi,posle so sestra mi ne i bilo tolku tesko,znaela deka ne e nisto strasno.malku po malku se informiram okolu ovaa tema, a i osiguruvanjeto mi plakja tuka kurs za doenje,toa sigurno ke mi pomogne,i ke si razmenuvam iskustva so drugi majki. zdravje do togas (thumbsup)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Важноста на доењето

Post by sunshine_2012 » 18 Dec 2012, 01:36

I jas sum gi doela moite deca, so prvite 2 bebinja sum doela do 16 meseci. prekinuvam koga doznam deka sum bremena. a so 3toto neznam do koga ke terame, ama mislam da go prekinam otkako ke se vratime vo Mk, znaci pak okolu 16 meseci doenje ke mu ispadne.
mislam deka e mnogu vazno za bebeto da cica.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Важноста на доењето

Post by Nadja » 09 Jan 2013, 18:52

Јас го доев малиот додека да направи 3 недели. Уште во болница ми ги разрани брадавиците и ме болеа кога го доев. Постепено почна да ми се намалува количината на млекото и на крај снемав млеко. Почнав да го хранам со вештачко млеко HIPP.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Важноста на доењето

Post by kit-kat » 26 Jul 2013, 17:22

Сега слушав на тел.дека многу важно за доилките било да јадат житарки,посебно овес,за квалитетно и обилно млеко.
Ова само како совет.
Инаку јас сум за доење (thumbsup) барем првите 6 месеци.
Ја с синко го доев 12 месеци,а од 6 јадеше се буквално.Млекото му беше течност.

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Важноста на доењето

Post by Emilija85 » 07 Apr 2016, 09:44

Сакав да отворам тема за стажот во доење, но решив овде да пишам. Јас уште ја дојам, ќерка ми значи сега е 2 години и пет месеци. Целта ми беше две години. Како се наближуваше роденденот ми беше многу тешко дека треба да ставам крај, па некако се одложи работата и трае. И не знам како ќе се одбивама таа не е спремна јас уште помалку. Таа е многу самостојно девојче, во градинка е од 10 полни месеци, прифати од убаво поубаво без проблеми. Нема проблем со друга храна, во градинка си јаде се, дома е малку повеќе прибирлива, но како бебе кое на 10 месеци е оставено во градинка досега нема примено ниту еднаш антибиотик. Најредовна е во групата. Ќе фати некој вирус но тука е секогаш градата на мама да ја утеши и многу брзо и лесно да го надминеме тој проблем. Значи ако ја фати проливче или повраќање, сигурна сум дека нема да дехидрира бидејќи тогаш одбива се но не одбива доење, по цел ден виси на града и за ден два е како нова. Не ми е никаков терет, цица кога ќе се вратам од работа и навечер пред спиење, ноќе се буди пие водичка и заспива. Викенди има некој подој плус во денот. Проблем ми е само што се осеќам како некоја забегана со овој стаж на доење дека околу мене, покрај толку мајки на мали деца и тоа многу помали од ќерка ми само ние се доиме.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Важноста на доењето

Post by SMESKO » 07 Apr 2016, 13:49

Емилија јас мислам,значи ова е мое мислење,и понатака да си ја доеш,и самата си свесна дека ја лекуваш со доењето и е поимуна на вируси за разлика од другите,не би ја одбивала да сум на твое место се додека цица,и не ти е тешко гледам така да....уживајте си и на тоа ќе му дојде крајот (thumbsup)

Одговори

Return to “Доење”