Проблеми при доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Bilence 123 » 02 May 2015, 14:15

Мамички еден совет, збунета сум, на едната града не осекам кога цица таа може си цица, има млекце, на другата бидејки имав како плускавица од почетокот што не фати убаво, осекам како влече. Зошто е различно, на онаа града на која не осекам како влече, многу е помека и ареолота и брадавицата. Незнам што да мислам!

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by marijaz » 05 May 2015, 20:17

Bilence, vidi bebe dali golta koga e na taa grada ili pak stisni kako za izmolzuvanje, za da proveris dali ima mleko.Ne bi trebalo da nema stom kazuvas deka imas mleko Na Dr.Ti kako si,bebus kako e ?pozdrav

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Bilence 123 » 06 May 2015, 14:46

Dobri sme Marija se gleckame so malata, backi do vas i do tvojata lepotica (big-hug)

NininaMama
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 May 2015, 13:10

Re: Проблеми при доењето

Post by NininaMama » 23 May 2015, 13:31

Zdravo mamicki,
jas sum nova na forumot no cesto ve citam i pratam.
Imam problemi so doenjeto na mojata malecka. Za nekolku dena ke napolnime 4 meseci no eve veke podolgo od mesec dena sekoj podoj ni e kosmar. uste pred da ja stavam na grada place, mn tesko ja faka i se nervira, a racinjata i se nonstop vo usta sto znaci gladna e. so sila cicame so setanje niz doma, so niskanje, so peenje i nikako ne pomaga. A uste po tragicno e sto nejke das fati nikakva cucla ni sise :( probav sekoj oblik i tip na cucla za sise i ne uspevam vo namerite. imal li nekoj takvo iskustvo ? Dodeka noke si cicase normalno sega i noke mi pravi isto place i so sila se hranime? ve molamm za sovet bidejki sum sama i nemam koj da mi pomogne epen sum u haos.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Tina9 » 23 May 2015, 14:04

Извини не знам друго што да те советувам освен да одиш на лекар или советувалиште. Да не си има некоја мака малото штом не сака ни да цица и од шише да пие. Не би требало со сила самото да се изгладнува.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by ivvi<3 » 23 May 2015, 14:47

НининаМaма, имав сличен проблем како твојот, и на крај се испостави дека немам млеко, иако имаше некој мал млаз. Заприметив при рачното измолзување, дека околу 3-4 пати има млаз, а после само капе. Исто беше околу четвртиот месец и на крај завршивме со аптамил, а цицање како ужинка. Ова е моето искуство. Јас ти советувам да одиш на педијатар или советувалиште, а во меѓувреме да пробаш со рачно измолзување, има на youtube техники, па провери колку имаш млеко. А за шише, ние сѐ уште сме на калма од медела, ама тоа е доста скапичко, околу 1200-1300 ден. и работи на принцип како доењето со млаз, значи мора бебето да повлече за да се напие. Исто користам на авент стаклено шише и томи типи. Пробај со лажиче давај или чашка со клунче, има за 4+ месеци. Исто можеш во затемнета и тивка просторија да доиш. Јас едно време прво ја заспивав, па ѝ ја ставав градата и така цицаше. И има соба за доење на фб, докторката е Јулија Илиевска, пиши ѝ, моѓе ќе ти помогне. Со лесно и да се надеваме дека е само фаза, или што викам јас бебешки пубертет :)

NininaMama
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 May 2015, 13:10

Re: Проблеми при доењето

Post by NininaMama » 26 May 2015, 11:25

Za mleko imam dovolno, zatoa sto na izmolzuvanje skoro 250 gr solja punam. Ona si napreduva eve veke sme 5700gr a rodeni sme 2020. No makata za da se nacica e golema. Koga se rodi u bolnica mi rekoa deka treba da i se isece kozickata pod jaziceto zatoa sto ke ima problemi. No maticnata ne dava da go mapravime toa sega vika nema potreba, a jas se mislam deka nemoze ubavo da fati. Da ne znaete kade da se obratam?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by ivvi<3 » 26 May 2015, 13:02

Оди на второ мислење. Јас знам дека во државна прават такви интервенции, евентуално распрашај се таму.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Tina9 » 26 May 2015, 14:30

NininaMama сега ми е јасно. Можно е да е од јазичето. И јас го имав истиот проблем на почетокот, ама уште во болница кога бевме ми рекоа дека до 3 месеци мора да се сецне кожичката за да може понатаму да цица. Бевме на уво,нос, грло кога беше 2 месеци и и го сецнаа. Секунда работа е и ништо не боли, а и ни крв не тече. Подобро да си бараш за да продолжи да ти цица. Не може да го движи убаво јазичето горе долу. А, и со зборување понатаму ќе си има мака ако го оставите така. Ако не ти дава матичната упат, појди си приватно и завршена работа.

NininaMama
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 May 2015, 13:10

Re: Проблеми при доењето

Post by NininaMama » 27 May 2015, 12:47

Zakazav na maksilofacijalna hirurgina se nadevam deka konecno ke moze moeto malecko da se narucka ubavo. Stisskajte palci se da bide vo red. Vi blagodaram, ubav den na site

Одговори

Return to “Доење”