Препораки за успешно доење

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Препораки за успешно доење

Post by Petra » 11 Oct 2010, 21:12

http://tvoebebe.com/doenje-preporaki
http://tvoebebe.com/pravilna-tehnika-doenje
Најважно е жената да научи за правилната техника на доењето уште во бременоста. Јас во бремноста не знаев како правилно да се дои. Во бременосто веќе во поголемите месеци почнав да ги масирам брадавиците мислам со АД капки. Отпосле многу подоцна дознав дека тоа не е прпорачливо и дека не дај Боже може да доведе до предвремено породување. Во болница пред да се породам не едуцираа дека устата на бебето треба да биде широко отворена, а брадавицата да влезе што е можно подлабоко во устата. Треба да се внимава бебето да не ја цица само брадавицата туку и араолата (темниот круг околу брадавицата). Во почетокот градите ми беа тврди, големи и ме боела, па затоа ја ставав ќерка ми почесто да цица. Вишокот го одмолзував со пумпа или со топла бања. Неправилното доење може да предизвика разранување и пукање на брадавиците, а бебето нема да може да прими доволно млеко. Мене многу малку ми пукаа градите, и ги прскав со млеко.
Еднаш во текот ноќта сум ја налегнала градата и кога се разбудив ме болеше, ми беше топла и црвена едната града. Се јавив на лекар и ми дадоа да ставам облоги и брзо ми помина.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by Lejla7 » 02 Nov 2014, 15:42

Може моите прашања не се за оваа тема, но не знам каде да ги сместам. И рано ми е да се интересирам за ова, но кога имам време би сакала корисно да го исполнам.

Ме интересира каде се информиравте за доењето? Дали само од тоа што ви го кажаа сестрите во болница по породување или читавте некоја дополнителна литература? Може ли да препорачате овде некоја книга за доење доколку сте се едуцирале од таква? Фала многу.

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by Girl » 02 Nov 2014, 15:51

Лејла на фејсбук има група Соба за Доење, мене ми ја препорача другарка и одамна сум член. Групата ја води Д-р Јулија која е ескперт и многу тазе мамични се информираат за се во врска со доењето, можеш и да прашаш, а има и многу интересни видеа и документи за да ги прочиташ. Многу звучи охрабрувачки тоа што го читам и мило ми е што навреме се зачленив за да можам да ги разбирам горе доле работите кога ќе дојде време. Нормално и искусните мамички на форумов можат да помогнат, јас сум само во фаза на читање моментално :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by Lejla7 » 03 Nov 2014, 11:57

А освен Фб страницата, некоја книга да ми препорачате?

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by anabejbi » 03 Nov 2014, 17:02

И мене многу ми помогна Собата за доење, а за книга незнам Лејла неможам да ти помогнам.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by ripcence » 07 Nov 2014, 19:48

Има и доста поучни видеа на you tube, баш убави видеа за поставување на бебето, положби...

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by sunshine_2012 » 20 Nov 2014, 20:19

Leila I Jas sum clen na FB stanicata soba za doenje OK e no ne se soglasuvam Voccost so Dr. Megutoa Jas I mm uste pred da pocneme so planiranje na citavme kniga za edno Growing kids Gods way toe se serii na knigi. Prvata kniga ni bese Baby Wise. Znaci objasnuva za doenjeto I vaznosta na redosledot Vo doenjeto. Niven predlog e da se doe deteto na sekoj 2 ipol do 3 h. Znaci redosledot e: doenje igranje iI spienje, I pak isto . inaku na mlekoto mu e potrebno dobri 2 do 2 ipol h za da se napravi. Pa zatoa ako se doe bebeto na demand to eat koga sakam e gladno. Znaci ne sakam da navleguvam Vo detail ama opsto to kazavako si zainteresirana za knigata, Jas ja imam. na Angliski e.
Samo ke Mora da me pocekas do Januari (smile)
Pozdrav.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by sunshine_2012 » 24 Nov 2014, 15:43

Izvinete za pisuvanjeto ama pisuvam od tablet I nemam kirilica na nego I koga pisuvam na latinica avtomatski mi go smeni zborot na angliski, nekogas primetam pa koregiram nekogas I neprimetam. Sega go procitav tekstot od mene I edvaj Jas go razbrav. Prostete.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by Lejla7 » 24 Nov 2014, 16:51

Јас разбрав се, ич не се секирај (smile) Да знаеш какви нечитливи ракописи дешифрирам на работа, па ова нема да го разберам, таман работа. Благодарам за се.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Препораки за успешно доење

Post by Lejla7 » 20 Oct 2016, 14:48

Еве еден интересен текст зa притисoците врз нoвoпечените мaјки. Имa и зa дoењетo, зaтoa гo стaвaм тукa.

http://www.bebac.com/vesti/kako-ne-odustati-od-dojenja

Одговори

Return to “Доење”