Дали си ја сакате работата/професијата

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Одговори
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Дали си ја сакате работата/професијата

Post by Vesela » 27 Aug 2013, 11:33

Еве една тема која е мошне актуелан особено што поголем ден од денот помнуваме на работа.
Велат дека љубота кон работата те прави половина среќен, а другата половина е љубовта на семејството.
Јас искрено не ја сакам работата. Фала му на Бога што ја имам, ама не е тоа што ме исполнува. Јас сакам работа со луѓе, нон стоп комуникација, но за жал работата 99% ми е пред компјутер без никакви контакти со странки (sad1) (sad1) (sad1)
Мој животен сон е да отворам цвеќара ( иако по професија сум правник), ем креативно , ем има комуникација со луѓе. Арно, ама не се решавам на тој чекор.
Пишете ги вашите искуства во врска со професијата и работата што ја работите.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Дали си ја сакате работата/професијата

Post by merlin » 27 Aug 2013, 12:02

Vesela (cl) za temata...tema koja me maci vo zivotot a nema hrabrost da zbotam za toa..imam prekrsano rabono vreme, odam samo prva smena, praznici vikendi ne rabotam, imam prekrsani gazdi spremni da pomgnat vo sekoj monemt za bilo sto, da kazam nemozam da dojdam ne sum dobra, nema da ima nikakov problem..NO....rabotat sto ja rabotam ni malku ne me ispolnuva dali poradi odgovornosta pa mi e stesna, dali deka pola rabotno vreme gi pominuvam cepkajki po nternet....rabotam i so stranki no poveketo sum vo kancalarija..zemam dobra plata..koga nekoj ke go cite toa ke misli sto sakam poveke..i taka e..zatoa nema hrabrost da zboruvam...no mojot son e da rabotam vo laboratorija..mn sakam mikrobiologija..sekako moeto obrazovanie ne e toa (sad1) ocigledno kasno sozreav i kasno svativ sto sakam vo zivotot...se nadevam vo skoro ke imam (b4) pa rabotata ke mi bide vo vtor plan, vo sprotivno ne bi sakala cel zivot da go rabota toa..

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Дали си ја сакате работата/професијата

Post by merlin » 27 Aug 2013, 12:04

tebe te podrzuvam za cvekara..bogami tamu treba kretivnost....im se divam na lugeto sto aranziraat ...

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Дали си ја сакате работата/професијата

Post by ripcence » 27 Aug 2013, 12:37

Не, не, не и не ич не ја сакам ме исцрпува максимално, мислам дека целата енергија и физички и психички ја трошам на работа, кога си доаѓам дома сум мртва (scared) , ме убива и тоа што се работи и викенди и празници и се', па не се сеќавам кога дома сме имале Велигден како што треба, Божиќ како што треба...родендени тоа е (sonic) ужас... Задутре се враќам а веќе кројам планови за следно боледување...
Весела идејата со цвеќарницата ти е (thumbsup) , јас работев во гифт шоп, можев по цеееел ден да пакувам и аранжирам тоа е тоа, креативноста ме исполнува, ако имаш можности исполни си го сонот, еве јас ти се пријавувам како волонтер (tongue)

NadicaG

Re: Дали си ја сакате работата/професијата

Post by NadicaG » 27 Aug 2013, 12:59

работам 22год,од мојата 18год,кога се запослив мислев неколку години ќе поработам,па ќе си најдам друга работа,во меѓувреме завршив психологија,еве ќемагистрирам уште малку,но сеуште ја работам мојата работа,веќе стана моја,сеуште не ме исполнува како што би сакала да ме исполнува,но сепак ми понудимногу можности овие годин,освен мојата финансиска независност,зошто сум добро платена,имам и многу слободно време зошто работам восмени,ноќнатамеоптеретува последно време со годините,но верувам ќе можам пред пензија да не работам ноќни.Се надевам дека ќе најдам хонорарна работакако професор на некој одприватниве факултети,од кога ќе магистрирам,верувам дека и ќе пишувам книгиеден ден,но сега не сум толку сигурна дека сакам да работам како психолог,зошто низ живототмногу честобев во функција да бидамтоа,нормално бесплатно (smile) ,зошто стварнотаквата едукацијамногу ми помогна и мене и на тие накои бев во можност да им помогам,и стварно можам да кажам дека е многу,многу тешка професијаи и ако си совесен психолог бара многу трошење на себеси,било емоционално,било интелегтуално.....при што редовно титребаи самио ти да поминуваш низ процес на рехабилитација и обнова после секој случај.Па затоасега засегами одговара оваа работа,пред седа можам и семејството да го издржувам пред се,а и веќе сумуходана со разни стресниситуации,па сега е и полесно со искуството што го имам.Во почетокотмислев дека воопштоне ми одговара оваква работа,монотона,канцелариска,со комјутери опкружена,сега мислам дека и ми одговара (smile) ,но сепак сум отворена на разни промени во животот ако ми се пружи прилика ,па дури размислуваме со мм за канада,за таа земја одамна имам желба,ќе видиме дали ќе бива за бебе,па ќе одлучиме,иако знамсе од почеток ќе почниме ,но кога ида размислувамза таа земја,имам радост (smile) .Така да убаво е човекот во разни области да стани експерт,јасво мојава работа го достигнав плафонот,мислам тоа е суштината ,нема штоново нешто да учиш,ноби сакала во психологијата,советувањето,криминолгијата,истражување на убиства,да навлезам подлабого од ова ниво каде сум сега.Секое ново искуство е наше богаства,така ако можиш веселче и да ја одржиш работата и да имаш цвејќара уште подобро,за почеток додека не видиш дали можиш да живееш со цвејќара (smile)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Дали си ја сакате работата/професијата

Post by Mimi Bella » 27 Aug 2013, 14:54

Mene rabotata vsusnost i ne mi e mnogu teska, doagjam, ke si otsedam 8saati koga ima rabota ima koga nema nema, no ponekogas i tie 8saati ne se iseduvaat taka lesno posebno prva smena nema mnogu rabota ponekogas i zdodevno stanuva da sezdrvi covek kn ke sedne na stolica od 8 do 16h a nemas drugo sto da pravis. Vo sustina seto toa nekako se trpi (sneeky)
Amaa sto imam eden gazda bre lugje ako na svetot ima pogolem lazac pogolem licemer i poneodgovoren covekod nego jas glavata ke si ja secam a tie raboti me nerviraat poveke (ner) (ner) (ner)
od se drugwn
Vo prva prilika da mi izleze druga rabota. zaminuvam bez razmisluvanje. (sonic)
Inaku od sekogas sakav da rabuotam so deca vo gradinka ili zabaviste. j

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Дали си ја сакате работата/професијата

Post by mamigabi » 27 Aug 2013, 16:16

Uzivam vo mojata rabota....me ispolnuva,otsekogas toa i go sakav, i znaev od sekogas sto sakam, umetnost, kreacija...jas sum po profesija diplomiran likoven umetnik po slikarstvo, slikam, crtam portreti po naracka, pretezno sega se vo moda baegi, rabotam freski po crkvi, samo sega sum bremena i ne mozam da rabotam, sepak toa e fizicka rabota, koja bara koncentracija, no nikako ne umoruva, isto taka sekakvi proekti so nevladini organizacii, izlozbi, sreduvanje destki gradinki, detski sobi itn. Me nervira toa sto vo ova nase drzavice toa i ne se ceni,nema mnogu pari, no jas znam so kakva klientela treba da si imam rabota :grin: no sigurno da ziveev vo druga drzava. poveke platena bi bila....sekogas i ne e do parite, rabotata treba da se saka, ako se ima moznost, am,a od nesto treba i da se ziveee. Jas ja sakam, imam prijateli od sekade od razlicni Likovni kolonii, site umetnici se malku cudni, limun tabieti, no mnogu drustveni i otkaceni. Planiram i da magistriram i da prodolzam nadvor od drzavava zdravje Boze (smile)
(kup)

Одговори

Return to “Секојдневие”