Леле колку ме нервира .....

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Bube » 21 Mar 2016, 09:13

Мила Смешко знам колку е тешко да се живее во заедница со постари . Ем моите се присебни луѓе се тргаат насѕрана и не се мешаат во ништо неможам да се пожалам ама пак целта ни е да купиме наше станче па макар и со кредит.
Очигледно е дека маж ти е мнооогу под влијание на неговите . (sad1) пробај некако да издејствуваш да се одвоите. Да живеете сами . Разговарај со него . Премногу си добра сма треба да завземеш свој став , да видиш како ќе почитуваат повеќе. Без каранци. Со муабет .

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by sweety » 21 Mar 2016, 10:39

Смешко душо те читав и во другите теми и ми е навистина криво (cry1) , душа си , јас ќе кажам дека,така се задоени и мм има понекогаш некој сфаќања и размислувања што ми сметаат ,како што вели мајка ми така е нучен и воспитуван треба време и многу трпение за да се смени,тука негде сме генерациски што совет би ти дала кога и јас многу работи преќујтувам иако гледам дека не се како што треба а се велам нека ајде од мене нека оди и само има Господ гледа ,фала му за М па другите и не се толку битни имаш и ти дома сонце кое не грее.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Lejla7 » 20 Sep 2016, 16:23

Miki wrote:@Lejla: едвај чекам да си го дочекаш бебушот па да почнеш да збориш и одговараш во прво лице множина :) :) :) Заради тебе, секој пат кога ќе речам...еве растеме или сл...се осеќам како идиот, зошто стварно е глупаво. А го правам. А ужасно ме нервира. Ќе го правиш и ти да знаеш, слушај ми го зборот :) :) :)
Мику, aкo читaш еве дa ти кaжaм декa се уште не збoрувaм вo првo лице мнoжинa и се уште мнoгу се нервирaм кoгa ќе ме прaшaaт "Рaстете ли? Oдите ли? Јaдете ли тoa и тoa?". Пaпoчнaтa врвцa е пресеченa. Мoјoт син е пoсебнa индивидуa, a јaс сум - јaс. Мoжеби тебе прирoднo ти дoaѓaлo тaкa дa збoрувaш зaтoa штo се две (smile)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by SMESKO » 28 Dec 2016, 16:41

Оддамна ме немаше тука ама сепак да си пишам да ми олесни (laugh1)

Денот на роденденот на Д ми беше прав кошмар поарно да поминеше како низ сон отколку да го проживеев.Дури и моб си го заборавив и не сликав ништо.Од сабајлето мм куќата е загнасена не е чисто нема жена да ги зачисти шпорињата нема кој да смети алишта насекаде (а алиштатата сите нивни на мм,девер ми и на свекор ми ништо не беше мое или на Д),ај видов не видов зедов да ја чистам цела ќука чупето го оставив само за да ја исчистам нели ќукава тој фино лепо си замина на паковање јаболка се врате во 16 часот јас за тоа време зедов се што имав за носење во Игротеката да ставам в кола.Си јаде господинот и си влезе в кола ме заднесе ги извадивме сите работи што ги имавме а тој си седи в кола нормално.Се вративме дома се облековме и отидовме,таму одма почна да ми гризи заби зш било ладно воопшто не било загреано гости почнаа да идат а тој ме гледа како некој непријател,си слегов долу кај децата тука седнав и не станав зш знаев што ме чека.Слегува едно време девер ми ми вели овие почнаа да ги креваат панчињата а сатот 18 (ner) тортата ја носат за дување слегоја сите освен мм,Д ја дува свеќата него го нема,ај како било.Па на крај на сите му дадов од благите кои ги имав направено и последно остана мојата другарка и мм и девер ми ги земаат работите вратата ја оставија отворена а јас и ги давав благите на другарка ми и кога ќе се свртам штоќе видам Д ја префрлува улицата тргнала по мм(а Игротеката е на главна улица),мене срцето в петици го гледам мм од таму пцуе али пцуе....Влегувам в кола и девер ми му вели како можеше да не ја видите Д,и мм му вели ОВАА МОЈАВА Е ОДНЕСЕНА НЕ Е НАПРАЕНА МУАБЕТ толку тешко ми паднало што ме вреѓа пред други.Си дојдовме дома сакаш што побрзо да си легнам и што повеќе да спијам.Другиот ден се спрема да замини на пат и требаше да ручаме и свекор ми седнат каде што секогаш седи и го извавам оризот скока од маса како да јас сум толку неспособна како некоја луда жена што ќе го изгори чоеков (ner) и му реков НЕ СУМ ДО ТОЛКУ ЈАС БОГ ДА ЧУВА....и како и обично мм дојде се расправа со мене нема од што не ме одбра јас сум била за психијатриска болница сум била целаоднесена сите работи сум ги сфаќала погрешно,платил 2500 ден во Игротеката за да замрзи да се допоболи не сум била способна за ништо итн итн.
Многу ми е тешко,немам мир,немам спокој наве4ер ќе се разбудам и стојам така со саати и размислувам што толку сум згрешила во животот за да ова мене ми се случува.Многу ми е криво што сум тука во оваа куќа а најлошо е што незнам дали треба да останам,како да заминам а да ја оставам Д без татко како да и го скратам правото да има татко,како Господе.Оф многу ми е тешко бев денес и в манастир запалив свеќа и си поплаќав зш неможам повеќе.......Извинете за долгиот пост,за негативноста но морав да се истушам и да кажам како си го поминав 2 роденден на мојата мила керќа....

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by sweety » 29 Dec 2016, 14:01

смешко многу ми е жал низ тоа што поминуваш, разговарај со мт како се осеќаш може ќе се сменат некој работи, те (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Lejla7 » 29 Dec 2016, 14:43

Ти ништo не си згрешилa Смешкo зa дa се случувaaт тaкви рaбoти и немoј тoa никoгaш дa си гo пoмислилa. Брaкoт е слoженa рaбoтa, мешaвинa oд дoбри и лoши рaбoти кoи зaеднo ги минувaaт сoпружниците oти тaкa се нaфaтиле и се зaветувaле пред Бoгa. Никoму не му е идеaлнo, сите си имaме прoблеми нa oвoј или oнoј плaн.
Е сегa, нoрмaлнo, aкo стaне непoднoсливo решениетo е рaзделбa зaтoa штo жaлнo е мaјкaтa дa биде цел живoт жртвa зaрaди децaтa. Нo вие сте дaлеку oд тoa, милa, јaс знaм и се сеќaвaм сo кaквa љубoв пишувaше зa твoјoт сoпруг. Кaј вaс е мoментaлнo недoрaзбирaње и јaс, кoлку штo те читaм, ќе те пoсoветувaм сaмo еднo - местo дa сoбирaш вo себе и дa се трудиш дa им угoдиш нa сите, не премoлчувaј рaбoти кoи не се зa премoлчувaње. Сaмo се јaдеш oд внaтре и си ги трoшиш нервите беспoтребнo. Искaжи се, пa не си безглaснa буквa. И ти си чoвек. И стaрци гледaш, и девер, и мaж, и дете, нaскoрo и две, е пa тoa е гoлем тoвaр зa тoлку млaдa личнoст.

Сегa зaрaди бременoстa си и пooсетливa, знaм oти истo и јaс се чувствувaм, мнoгу нештa штo мм невинo и не рaзмислувaјќи ќе ми ги кaже, ме бoлaт oти пo стo пaти ги премoтувaм вo глaвa. Дa сум нa рaбoтa, aмa бaш сo негoвите збoрoви ќе се зaмaрaм. Мaжите се интересни суштествa, некoгaш знaaт дa излaaт нештo без дa рaзмислaт зa пoследиците, a и вo нивнaтa глaвa нa друг нaчин звучи. Уживaј, мисли си нa Д и нa бебетo, гушкaј ги и ич дa не те бoли глaвa зa другите. Те гушкaм (big-hug)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by sunshine_2012 » 03 Jan 2017, 07:52

Ако можете да излезете под кирија ке ви биде најдобро. Можеби тогаш твојот сопруг ке свати колку е убаво да си е сам со своето семејство што го создава. Разговарајте во врска со проблемите, Здраво е да сте сами и тс да ја води фамилијата, а не татко му и мајка му. Незнам какви се ви можностите ама размислете си добро двајцата. (big-hug)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by kit-kat » 03 Jan 2017, 08:12

Смешко (kup) (kup) (kup)
Млада си многу издржуваш сега се со толкав товар. Но совет од мене да почнеш да се цениш повеќе себе си бидејќи им требаш а уште повеќе ќе им требаш на твоите деца и тоа здрава, смирена и спремна.
А оваа ситуација ти ја зема енергијата силата и здравјето. (a2)
Разговарајте за ова со тм. Дај му до знаење дека не си крива и дека го знаеш тоа. Секое молчење и повлекување му признаваш дека можеби тој е во право што во никој случај не е.
Правиш работи по дома и цениш што ни одблизу никоја друга 20 год. постара од тебе не го прави а камоли твоја врсничка.
Те (big-hug)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Maceto » 03 Jan 2017, 11:06

Смешко најпрво сакам да те гушнам бидејќи солзи ми надојдоа на очите кога ти го читав постот (big-hug) Само еден Бог ти дава сила тоа да го издржиш, леле да се грижиш за цела куќа, за сите во неа, за детето за друго дете на пат, а почит од никој катастрофа (cry1) Тм најпрво да се засрами самиот од себе, да беше некоја друга очите ќе му ги извадеше. Седи разговарај најдобро би било под кирија да одите, ако треба врши и притисок, бидејќи како што сум те читала тм изгледа нема да сака никогаш од таму да се исели, а и самиот тој очекува ти за сите да се грижиш. Па ти прво си премлада, ти треба мир, да бидеш силна најпрво за твоите деца, а после и заради тебе, па и ние сме луѓе, па и ние заслужуваме да шетаме, да одиме на работа, да се дотераме, лакираме и по цел ден да не се прибереме. Јас знам дека секој има кавги, ама од кавга до кавга има разлика и то каква, а башка на него и не му е прв пат такви навреди,а ти,ти си Богиња, секоја ти чест (big-hug) Почни да му збориш секој ден, ама по цел ден, биди лута ( ако има потреба) биди строга, прецизна и принципиелна дека сакаш да се смени, дека веќе е доста со се, и дека сакаш да одите по кирија ( за тоа може ќе треба време) ама биди упорна, не оставај така, не премолчувај, не трпи сите имаме по еден живот и вреди да си го преживееме убаво секој на различен начин, па никој мајка не раѓала, да некој го нервира и непоштува (big-hug) (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by SMESKO » 04 Jan 2017, 09:10

Сите ве (grupna-gushka) фала за советите и поддршката (bu) (bu) (bu)

Животот треба да се смени и да тргни кон подобро само треба време е сега јас ќе настојувам што повеќе и повеќе задасе преселиме во куќата што ни е 100 метри подалеку од оваа каде што живееме.Едно бинго би ми завршило работа (rolll) .

Девојки уште еднаш Ви Благодарам што постоите dance dance dance

Одговори

Return to “Секојдневие”