Старо или ново кумство

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by Nadja » 30 Sep 2012, 20:53

Ние имавме ново кумство. Кума ни беше моја другарка. Од страна на маж ми сите не одбија за кум. Старо кумство не сакавме. А и маж ми не контактира со старите кумови. Не ни знае како изгледаат. Последен пат го виделе маж ми за неговиот прв роденден, односно пред 25 години. Оттогаш ги снемало.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by Nespretna » 01 Oct 2012, 21:59

Ние имаме нови кумови. Другар на мм, со кој уште во средно се ветиле дека ќе бидат кум и кумашин. Си го направивме редот со старите кумови, ги поканивме фино, а тие фино не одбија. И на радоста и немаше крај (joy)

Истата ситуација е и со нашите кумашини, таму каде што сме ние кумови. Ептен си живееме и со кумовите и со кумашините. Не сакам кум само ради реда!

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by Fiona » 01 Oct 2012, 22:53

ние имаме ново кумство, и се најбољи кумови во свет.. многу си ги сакам (cl) (thumbsup) (laugh1)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by imambebe » 06 Dec 2012, 10:45

Nie imame staro kumstvo nekolku generacii,vsusnost nivniot sin ni e kum,so godini sme tuka negde,si imame i kuma i malo kumce,se slusame i gledame cesto,si ziveeme super i milo mi e za toa

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by saska075 » 18 Aug 2013, 18:23

Девојки во голема дилема сум (sad1) Нашиот најдобар другар ( на ММ) 21 Септември прави свадба, и кумот што требаше да му биде му откажа поради смртен случај (sad1) Денес дојдоа кај нас да не поканат за кумови (cry1) Ние многу убаво си живееме и со него и со вереницата. А јас од утре би требало да почнам со Супрефакт и отприлика трансфер би требало да биде околу 15-20 Септември значи неколку дена пред свадбата (cry1) Лелеее кај сега ова. Многу сакаме да бидеме кумови кај нив и многу се израдувавме што не поканија но како јас ќе бидам кума 2-3 дена после ЕТ?? (cry1) Значи ќе морам да лежам или помалку да се напрегам, а вака кума ќе си имам обврски. А тие пак ќе прават голема свадба со сите адети (sad1)
Дај ве молам кажете што ќе ме посоветувате што да правиме. (sad1) И ММ во двоумица е треба во Среда да им дадеме одговор. Уффффф

Мишелле
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Aug 2013, 15:37

Re: Старо или ново кумство

Post by Мишелле » 18 Aug 2013, 18:41

Кумството е нешто свето за оние кој веруваат и кој се од православна веро исповест. Често во денешно време се наметнува прашањето старо или ново. Кумството по каноните е нешто најсвето, кумот (нунко) кога е поканает и ѕој се согласи да биди КУМ тој презема одговорност за младите и нивните поколенија пред БОГ, за се што се случува во тоа кумство пред Бог одговара кумот, од тука не трба да се има дилеме за кумството, значи треба старото кумство да се зачува, затоа и се и многу долги кумствата генерациски. Кум другар, најчесто бираат младите, другарството можи да се круниса со светост (побратимство) Како старосват или девер и тн. Доколку се одлучат младите за ново кумство секогаш треба да се побара БЛАГОСЛОВ од стариот КУМ, тогаш новото кумство е прифатено од Бога. Затоа дилемата треба да е секогаш да е добро осмислена

Мишелле (ttc)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by Debora » 18 Aug 2013, 20:42

Сашка075 јас мислам дека нема дилема, еднставно 2-3 дена после трансфер не е време за свадби. Жал ми е што така испаднало, ама ова сега е голема работа за вас, се работи за вашето потомство. (bu)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Старо или ново кумство

Post by ripcence » 18 Aug 2013, 22:13

Ние по адет првин го прашавме стариот кум, тој одби и си имаме ново кумство-братучедка на мм која ја обожаваам, си живееме многу.
Старосватовите ни се стари односно тие сто им биле на свекор ми и свекрва ми, се гледаме од роденден на роденден.
Сашка075, јас мислам дека треба да се одбие ова кумство или пак ако толку ви е кеф тм да оди сам, ти ќе учествуваш во младенци, крштевки, родендени...

Одговори

Return to “Свадба”