Живот сами или во заедница?

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Bube » 01 Dec 2016, 18:34

Сами . Секогаш ќе гласам за сами . Како ќе се снајдам така . Ич не ми е страв . Напротив мислам дека камен ид срце ќе ми падне .
Ние живееме заедно и не дека си имаме караници, не, фини се, не се мешаат во нашите одлуки ама едноставно неможам .
Свекрвата е од тие жени шо сакаат да готват нон стоп е во кујна и нон стоп само ме нуди за јадење ме нуди кафе остај јас ќе исчистам остај јас ќе средам ... знам дека таа си мисли дека добро прави ама јас се осеќам како гостинка :/
За среќа наскоро ќе се иселимееее и конечно ќе ми се оствари и таа желба . Па ќе јадам кога сакам и што сакам (joy)

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Mari G » 09 Dec 2016, 08:34

Ние сега живееме сами. Живеевме во заедница но тоа кратко траеше. Некогаш ми е тешко, нема кој да ми ги загледа децата 5 мин.
Но секако поубаво си е сами, Нема кој да кажува парвила, едноставно си уживаме, како ни е арно така си правиме.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by sunshine_2012 » 03 Jan 2017, 08:11

Нема поубаво да од тоа да си живееш сам отколку во заедница. Во Библијта пишува Мажот ке се одели од родителите и ке се прилепи за својата жена и ке бидат едно, и тој ке биде глава над своето семејство( парафрезирам ). Значи сами сте си и вие си се организирате како ке функционира вашето семејство без никакви притисоци од страна. Често знаат родителите да се мешат во браковите посебно од страната на сопругот ако се живее во нивната кука, да не заборавиме дека и мајките на сопругата имаат голема улога во правење на раздор помегу мажот и жената. затоа треба да си се штитите еден со друг и да го сочувате бракот.
Живеење сами значи сами ке си ги воспитувате децата, сами ке управувате со менито во кујната, сами ке располагате со парите што ги имате итн бесценето е да сте си сами. Ако се спремате аза брак решете го оваа прашање прво една од најважната животна одлука.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Bube » 03 Jan 2017, 20:04

Ете . Околу десетина дена како сме сами во нашиот стан и можам само да кажам дека е едбо голееемо олеснување
Преуморна сум од чистење селење средување ама пресреќна сум .
Секој ден поминуваме кај свекрвата на кафе со ќеркичка оти беа многу тажни дека таа веќе нема да е нон стоп таму па малку од малку да не се чувствуваат напуштени . Полека полека се привикнуваат .

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by SMESKO » 03 Jan 2017, 21:03

Се штo кaжa Сaншaјн пoтврдувaм,сo тoa штo вo мoјaтa ситуaцијa сум излaжaнa нa некoј нaчин(незнaм кaкo пoинaку дa се изрaзaм),ние требaше дa живееме вo зaедницa 2 гoд и дa се преселиме вo куќa кoјa е изгрaденa имa струјa вoдa и е внaтрешнo мaлтерисaнa се другo требa дa се дoпрaвa бaрем тaкa велеше мм a еве се нaпрaвијa 5 гoдини кaкo живееме сите,немaше дa е тoлкaв прoблем тoa кoлку штo луѓетo се прoблемaтични и штo мнoгу се мешaaт и секoјa ситницa јa прaвaт вистински прoблем.
Мм имa убaвa зaмислa дa се нaпрaви куќaтa целa и пoсле дa се преселиме aмa зa целa куќa дa јa нaпрaвиме незнaм уште кoлку гoдини ни де пoтребни сo oглед нa нaшите примaњa кoи се минимaлни и зaвисaт oд земјoделиетo(aкo имa јaбoлки имa пaри aкo немa,немa ни пaри).Нa мм му е пoлеснo вaкa aмa зaтoa јaс скaпo плaќaм зa се.Ми oстaнувa дa се мoлaм деверми дa се жени штo пoскoрo и дa се делиме зш тукa кaј штo живееме немa услoви зa уште еднa фaмилијa.

Одговори

Return to “Семејство”