Како се сложувате со неговите родители?

Moderator: Модератори

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Happy^_^ » 29 Sep 2013, 11:38

Леле мене да ми е тој свекооор како ќе си го ладам ( со извинение) со него.... И убаво ти вика беломорка крстете го по свекрвата мада ја да сум за инат на татко ми ќе го крстам! А муабет правиш со свекорот?

katerine
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 25 Sep 2013, 21:44

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by katerine » 29 Sep 2013, 12:43

muabet epten ako mi se obrati toj ako me prasa nesto pa da mu odgovoram ako ne neznam ni so muabet da pravam so nego a da vidite vakak pred mene ili pred lugje kako se ponasa so mene snaske snaske me pee covekot ke pomisli nekoj deka e dusa covek, kakvo krstevanje na tatko mi sakate udar da dobie :) ili da ne izbrka od kukata, toj svadba ko pravevme mu vikam na mazot mi izvesti gi tvoite deka ke si go zadrzam i moeto prezime lelee ko zbesna covek odma enap bara da pie od mene nego pritisokot ke mu se kacuvalo takvo cudo kaj niv vo familija nemalo ako sum si sakala tolku da si go cuvam prezimeto da ne sum se mazela pa duri mi vika daj go telefonot da mu se javam na svatot da mu recam nema sansi da go zacuvas prezimeto i jas mu vikam deka tatko mi nema vrska so ova deka toa si e moja zelba. A varijanta maska od imeto magda???? Jas si sakam Mihail ama neznam kako ke bidi duri i si soniv deka taka mi se vika deteto.

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by tanjic » 29 Sep 2013, 13:34

hahah koga ja vidov temata se potsetiv na edna prikaska....koga vo isto vreme na edna majka i se ozenile i omazile i dvete deca..ja sretnal nekoj na ulica i ja prasal kako snaataa a taa:ayyy mrza sinot pojadokot uste u krevetot i go nose do 12 spie se on rabote...po nekolku dena i rekle a kkako zetot a taa:zet so imam kako a gleda cerkata kaa kralica pojadokot u krevetot i go nose se i pomaga pazaruva ...eeee

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by belomorka » 29 Sep 2013, 16:45

катарине мила ти кога треба да се породиш, дајбоже на св.арангел и михаил да се продиш па да го крстиш детето така. ако не па господ нека прости а ти излажи речи сонував како сме го кретеле детето во црква и ми се појави св,михаил и ми рече убаво што сте го крстиле детето по мене. па да видиш што ке рече свекрвати, него не му кажувај па ако се побожни може ке прашаат во црква. а на свекорти таткому и мајака му како се викаат?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Debora » 29 Sep 2013, 21:50

Катерине пробај да не си ставаш на срце - ако можеш и колку можеш, оти ќе ги загубиш нервите. Зборовите на свекор ти ако влезат во едното уво, веднаш да се излезени низ другото, тој човек нема осет ни за синот. Гледај со маж ти да минеш убаво, а другото колку можеш на игнор мавни го. Знам дека е лесно да е каже, ама мисли на бебенцето во стомакот, радувај му се, гали го - тоа е важното во твојот живот. (love5)

katerine
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 25 Sep 2013, 21:44

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by katerine » 29 Sep 2013, 22:08

eee za kerkata se e dozvoleno i opravdono a snaata koj ja sisa.

se trudam od ednoto uvo da vleguva od drugoto da izleguva taka i svekrva mi mi vika abe ic ne go slusajte so zboruva ama nemozam jas mnogu se zamaram ko ke mi tekni so ima kazano odma na placenje me tera , a za sinot samo go komanda voa napraj toa napraj toj kako serih.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Vesela » 30 Sep 2013, 09:40

Катерине, уште си млада невеста (laugh1) , слушај си ти паталци поискусни. Свекор ми исто многу чурук табиет, и јас се нервирав како тебе на почетокот, арно ама сега веќе НЕ!!! Не вреди, зопто да се нервирам јас, нека се нервира он. Кога се роди синко, тој очекуваше да го крстиме по него, ама јас не попуштив. Јас го носам 9 месеци, јас се мачам да го родам и да го крстам по него НЕМА ШАНСИ!!! Кај мене и ММ сакаше да го крстиме на татко му, ама јас не попуштив.Не дака е лошо името на свекор ми, убаво македноско име, ама јас не сакам крештевање на деца по баби и дедовци, туку сакам детето да си има свое име. И синко се вика како јас реков. Така да, малку биди си своеглава , терај си ја водата на своја воденица.
Инаку гласам за Михаил, многу убаво име.
(kup) (kup) (kup)

katerine
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 25 Sep 2013, 21:44

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by katerine » 30 Sep 2013, 14:04

Vesela neznam dali vie ste bile vo zaednica i bukvalno zavisni od svekorot i svekrvata kako sto sme nie deka samo so edna plata od mazot mi nemozime da se delime i taka sega taa ne ni stasuva a ne pa zdravje so bebeto. A jas osekam deka kaj nas ke ima golema borba za imeto deka i jas sum protiv tie glupi adeti da se krstevat decata na babata i dedoto i toa zosto bas od stranata na mazot zosto ne e adetot na zenata na nejzinite roditeli (thumbup) , a i nie imame mnogu zakani do dusa mene licno ne mi se kazani ama ako ne sme go krstile po nego ke sme videle nie togas kako ke se ponasal (rp)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Debora » 30 Sep 2013, 14:10

Катерине ти пратив ПП, карактеристични имиња на 4 луѓе кажуваш. Ова е јавен форум, секој може да чита, можеби некоја внука или братучедка или не знам кој може да те препознае. Не дај Боже да ти направиме уште повеќе компликации, затоа ти ги избришав имињата. Е сега, откако те предупредив, ако ги пишеш уште еднаш нема да ги бришам. Ти одлучи си.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Vesela » 30 Sep 2013, 14:44

Катерине, тоа што сте финансиски зависни од свекорот и свектвата нема врска. Неможе на возрасни луѓе да им се управува со животот само затоа што финансиски ви помагаат. Јас се сум поминала и кога сме биле без пари и во заедница, ама ќе си ставиш до знаење до каде може да се вмешаат. И јас сум во заедница со свекор ми и тешко е особено што е стар човек, ама ти гледај тм да е на твоја страна. Гледај он да те подржува и да ви биде убаво заедно, а за свекорот ке силегне на брашно. Јас кога се мажев многу сакав да си го задржам презимето и на моето да го додаадам неговато, арно ама исто како кај тебе кога слушнаа никако!!! И мм се запна не доаѓа во предвид. и ај да не правам скандал пред свадба, се сложив со тоа да го земам само неговото презиме. Ама кога се роди синко, тоа ми беше супер џокер во ракав. Ете јас го земав твоето презиме како што вие тогаш сакавте, е сега синко ќе се вика како јас сакам. И ТОЧКА!!! И така бидна.
Се надевам дека брзо ќе го решите тој проблем.

Одговори

Return to “Семејство”