Како се сложувате со неговите родители?

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Како се сложувате со неговите родители?

Post by Peperutka » 31 Oct 2010, 14:11

Ајде девојки! (dve)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Ana.I » 31 Oct 2010, 14:26

Super si se slozuvame,me imaat prifateno kako kerka.Svekrvami e sekogas na moja stana,ne smeam da se pozalam.Ako mi treba nekakva pomos,sekogas se tuka za mene.Toa mi e dovolno

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Debora » 31 Oct 2010, 14:28

Ретко се гледаме и досега немало проблеми. Кога ќе се видиме се однесуваме љубезно и културно.
Ама мислам дека проблемите повеќе ги има ако се живее заедно, додуша некои знаат да се мешаат и од далеку. Е кога се работи за мешање во бракот немам толеранција, фала Му на Бога што мајка му и татко му не го правеле тоа.

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Kjara » 31 Oct 2010, 18:54

Искрено до сега е релативно добро. Неговите родители живеат до нас. Не се мешаат директно , туку она што мене ме вади од кожа а тоа е не третираат како деца , како да не знаеме што правиме и сметаат дека се попаметни. Во последно време ужасно се нервирам што не кочат за некои планови , за начиот заеднички сон а со тоа ни создаваат нервози и караници (sad1) Неможам да верувам дека се случува ова затоа што се било ок , а лугето не се такви (sad1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Peperutka » 31 Oct 2010, 19:21

Јас одлично се сложувам со моите свекор и свекрва бидејќи се навистина со еден збор-прекрасни,ме имаат прифатено како ќерка.Иако живееме во заедница,во ништо не ни се мешаат,тука се секогаш ако ни треба нешто да ни помогнат,прават се за да ни биде убаво.Многу ми е мило што остваривме таков убав однос.

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Trena » 09 Nov 2010, 01:54

Citam i ne veruvam!
Osven edna od nas ,site dobro se slozuvaat so svekorot,a posebno so svekrvata ....ccccccc!!!! (confus)
Dali deka kaj mene ne e takva prikaznata ,ama ....ne veruvam deka nie snaite sme prifateni kako svoi deca..no,no,no......
Na mojata ulica velat : Da vidu ,ne veruju! (laugh1) (laugh1) (laugh1)

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by anja » 09 Nov 2010, 08:36

Свекрва немам, а со свекорот ..... ич ич ич (hair) ама баш ич
Затоа избегнувам комуникација со него (laugh1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Peperutka » 09 Nov 2010, 09:36

Трена,ти само да ги запознаеш моите свекор и свекрва а и деверот ќе видиш дека се луѓе кои секој би посакал да ги има за свекор и свекрва!За да бидат односите добри помеѓу две личности,треба и двете страни да воспостават слога и почитување,ако само едната страна го воспоставува тоа,тогаш ќе има само кавги,се надевам дека добро ти објаснив за да ме разбереш!За тоа дека ме гледаат како ќерка,навистина е така,јас во оваа куќа сум дојдена како ќерка а не како снаа,зошто они виделе јас колку вредам и колку ги почитувам нив, колку си го сакам маж ми а и колку гледам работите да бидат како што треба.Си ја гледам куќата и семејството,рекла-кажала,киснење по комшии и шетање по другарки не ме интересира!Зарем не би сакала ти твојата идна снаа(нели имаш син) да биде ваква,со овие особини?И ти имаш родители,како што треба маж ти да ги почитува нив,така треба и ти да ги почитуваш неговите родители!

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Trena » 09 Nov 2010, 14:27

Draga Peperutka,
Drago mi e sto ti se pogodile svekorot i svekrvata.
Poznato mi e toa : "i dvete strani treba da se tolerantni itd!",medjutoa nekogas so sila ubavina ne biva.
Ke se pogodat dva razlicni sveta,nema "ljubov".
Ti si super snaa ,gledas za doma i si go sakas mazot ,medjutoa toa nekoj za sreka go ceni.
Ima i primeri i koga istoto ne se ceni.
Kolku za ilustracija....nitu "kisnam" po komsii (90% ne gi ni poznavam),nitu setam so drugarki nitu sum ostavila kucata da mi "proseta",sama napraviv kuka i kupiv kola,rodiv prekrasno dete i sama go iscuvav ,ama koga nekoj saka da ti najde mana ke ti ja najde ,pa ti bidi 3 mm do sovrsenstvoto.
Za zal ljubomorata e najgolem "vinovnik" i dvigatel na losi emocii.
Edinstveno sto me odrza vo seta prikazna bese mojata ljubov kon mazot mi i toa samo kon nego.Deteto mi se rodi po 3 godini.
"Kriva" sum sto ne kjutam i ne trpam.Se sto mislam deka treba da se kaze ,kazuvam i toa direktno .Pravam ona sto mislam deka treba i fala mu na Boga ..teram....
A za snaa mi,sto se odnesuva do mene moze da bide kakva saka ,samo bi "barala " edno-da go saka sin mi.
I toa e ... (laugh1)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Trena » 09 Nov 2010, 14:31

A da ,ke zaboravev...majka mi prasuva : "Imate li?",a svekrva mi " Sto pravevte ,kade bevte?"...

Одговори

Return to “Семејство”