Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Moderator: Модератори

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Vera » 20 May 2012, 00:56

haahha eve interesna tema jas nemozam i ovde da go pofalam mazot mi.Nikogas ne mi pomognal okolu domasnite obvrski ni so cistenje ni so perenje a za gotvenej i da ne zboram edno kafe nema napraveno a kamo li rucek...bidejki jas ne sum vrabotena i po cel den sum doma mi veli toa si e tvoja rabota i vo pravo e do nekade...ama i vo pazaruvanjeto ne mi pomaga sekogas sama si pazaram samo me nosi i me ceka vo kola ni kesite ne gi rastovara koga ke se vratime doma (ner) ,dobra strana mu e sto ne mi naoga mani za nisto kako znam taka pravam i nemu ne mu smeta inaku sami ziveme,toa e dobro..za jadenje ne pravi problem ako mu se bendisa domasnoto go jade ako ne odi kupuva sto mu se jade.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Nadja » 07 Oct 2012, 16:06

Сопругот многу ми помага во домашните обврски. Кога не можам нешто да сработам низ дома, тој ме заменува.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by sunshine_2012 » 03 Dec 2012, 06:12

Jas nemozam da kazam deka mm mi ciste po doma ili se grizi za domasnite obvrski , uste na samiot pocetok na nasata vrska si imame kazeno koi se nasite ocekuvanja vo vrska so ovaa prasanje. ne deka vo opsto nema da me iznenadi so dorucek ili rucek ili pak koga vide deka epten sum zafatena okolu decata mi gi ispruza alistata da se susat i ke gi zdipli( inaku podobro dipli i od mene i toj me nauci kako da mu gi diplam negovite alista)ili pak ke mi go svari mlekoto itn. sekogas koga ke pobaram pomos za nesto toj ke mi pomogne. No ne e sekoj den. a i mislam deka ne e vo red mm da raboti a jas da si sedam taka i taka sum doma pa toa e moja obvrska. Inaku najgolemata pomos i rabota e toa sto toj sekoja vecer si gi bajna decata, site 3 ke gi stave vo kada ( od samiot pocetok dodeka bea bebinja toj si gi bajnase) ke im pee pesni ke, im broi i taka edno po edno ke izbanje i ke mi gi isprate i jas ke gi oblacam, vo toa epten sem organizirani, a i isto taka ke gi proseta, ke gi odnese vo park, ke im cita kniga e toa za mene e mnogu golema pomos, edna od najvaznata rabota, da vospostavi doverba vo niv i da rasnaat so tatko koj se grizi za niv i gi saka bezuslovno.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Herra » 03 Dec 2012, 13:28

Леле саншајн колку убаво, го читав твојот пост и си викам блазе тебе, колку голема помош е тоа таткото да се грижи толку околу дечињата, браво, секоја чест. Инаку и јас на мм неможам да се пожалам, во се, ама баш во се ми помага, чистиме заедно, пегламе, усисуваме по дома, буквално за се ми помага. Во главно тој оди и купува што ни треба за јадење, е сега одиме заедно главното купување кога се прави, т.е. кога го полниме фрижидерот (smile) а вака секојдневно он оди да купи ако треба нешто, доручек обавезно ако не се спрема дома тој оди, често и навечер знае да појде и да купи нешто по пекариве ако незнаеме што ни се јаде или не мрзи да спремаме, абе срце е (smile) Ѓубрето секогаш тој го фрла, во било кое време да го пратам нешто да ми купи одма се спрема и оди, за ручекот нема никакви замерки со оглед дека не сме долго во брак и скоро ништо незнам да готвам (tongue) па често заедно си правиме некои јадења па или си ги фрламе и се смееме или излегуваат одлично (smile) Најголема мана му е што знае да седне на компјутер и да се заигра како мало дете, ама чим му речам оди донеси или купи нешто, или сработи тоа и тоа како пушка е спремен (laugh1) па не му се лутам толку (smile) А и моментално немаме работа ни двајцата, он уште студира, јас сега бремена па си викам нека си седи пред комјутер подобро место да ака негде да незнам каде е (smile) Леле што пишав, смешно ми падна ама ете и тоа му е еден + што си е домашар и така, немам лош збор за мм.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by imambebe » 03 Dec 2012, 19:52

I mm mi pomaga vo se,a sega pak posebno se e na negov grb,gotvenje,pazarenje,mienje sadovi,pruzanje alista,a toa deka nekogas ke zabosoti sepak e retko

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by ani4ka » 03 Dec 2012, 23:03

mm e super maz :) vo se mi pomaga..samo toj frla gjubre, mi pomaga vo cistenjeto, znae da gi spruzi alistata, kafe pocesto toj vari otkolku jas, koga ke mu recam odi kupi ona ova-pravo odi bez pregovori, koga spremavme za imendenot toj i pri pravenjeto na panceroti mi pomagase-dusa moja (lovet) ...edinstveno ne gotvi no ne mu zameruvam i taka toj e na rabota jas sum doma ama pa i uzivam vo gotvenjeto.. takov maz sekoja zena bi posakala doma da ima ... sum imala sreka (thumbsup)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Winit » 16 May 2013, 14:07

Nie dvajcata odime na rabota i gledame kolku mozeme da gi delime obvrskite. No sepak nemozam da kazam deka e se podeleno, mozam samo da kazam deka pomaga. Mnogu mi e cudno sto on nikogas sam nema da zeme da naprabvi nesto, se sto napravbila e zatoa sto jas sum pobarala od nego, cuden fenomen se mazive. Ne saka da gotvi, gotvam jas i toa koga mozam normalno. Ako nema zgotveno ne se buni ke si sprzi jajca :grin: .
Pruzira, sobira alista, pominuva so pravosmukalka, brise prasina, raskreva, pazari komplet se so spisok (dodeka jas cistam najcesto), frla djubre i sl...pokrupni cistenja pravime zaedno a sin mi go ostavame kaj negovite. Toj isto pocesto se zanimava so sin mi ako jas treba nesto da sredam niz doma i sl...Gledame da balansirame nekako.
Me nervira samo sto sekoga gi soblaka corapite i go ostava vo nekoe kose od sobata namesto da gi stavi za perenje ili da gi ispere hehe. E toa me vadi od takt.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by merlin » 16 May 2013, 15:33

interesna tema (smile) bas mi e drago koga citam deka imate pomos..jas sum nekade vo isti kos so Vera..mm doma nisto ne raboti..duri ni maskite raboti..dvajcata odime na rabota, toj ima pr biznis i e nonstop so rabota, na sostanoci, na pat a i koga e doma ili odmara ili za mislen kojznae sto smeta, planira (laugh1) ...mn mi e zal sto nemoze da se opusti.no toa e negov izbor..doma jas sama se, peram cistam peglam, gotvam, tuka i svekrvata mi pomaga cesto znae da mi pusti rucek..toj e bukvalno otvara vratnicka od kujnata i ne ja zatvara..i jas po nego zatvarama, cevli sreduvam ,alista, dosol doma kaj ke go zatece tamu se soblekuva..i ako jas toa ne go sredam...ustvari toa mene me ceka samo nema da se sredi..i mn drugo okolu domakinstvo i domasni obvrski..nekogas koga ke m i se sobere se na kup baska i jas odam na rabota i sum pod stres nonstop, si vikam lele uste dete mi fali i ke doziveam nerven slom..ama ne mi smeta negovata nepomos bidejki mn e dobar so mene toleranten znae deka ne pomaga i nesaka ama ako i jas ne sredam ili go odlozam sreduvanjeto ne prigovara ne naogja maani..koga e sloboden i saka da
izleze ako doma e haos mi vika ostavj taka odime da se odmorime da prosetame ili na kafe...imama potpolna sloboda

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by kit-kat » 16 May 2013, 16:45

Вера и Мерлин во ваша клапа сум.Цел ден мм работи ама во бизнисот,дуќан на пат.
А дома (ner) блазе си ми и мене и на куќата.Дури и машките работи по дома јас ги правам.Менување сијалици,отштрафување,заштрафување,разместување столици на тераса,кревање пакети од елки...да не бројам нема крај.А да не ги заборавиме женските работи,чистење,ручек,перење,пеглање...
Но не е да се лутам од 6 до 22-23 е излезен од дома.Во дуќан или на пат.Само за ручек се качува кога во 2 кога во 6.
Но јас сум навикната вака,па јако беше кога синко учеа за фамилија кој што работи по дома,сите работи и женски и машки имаше заокружено дека мама ги рааботи (tongue)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by kit-kat » 16 May 2013, 16:52

Заборавив да го пофалам мм.
Тој е невидена педантерија.За дуќанот секој кој ќе влези вели дека е како апотека а не железарија.
Кога мм ќе се соблече многу педантно ги дипли алиштата,го става костумот на закачалка,што ми е од помош.
Неговото шкавче е подредено под конец.Козметика,паричник,накит (w1)
Да не го напаѓам само со лошо (smile)

Одговори

Return to “Семејство”