Развод

Moderator: Модератори

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: Развод

Post by Tinkerbell » 19 Dec 2011, 09:52

Neverstvo da definitivno kje zavrsi so razvod, a za mesanje na roditelite ne... NIe sme mesan brak jas sum pravoslavna a on e katolik uste dodeka idevme naogavme na sekakvi prepreki i sekakvo truenje na mozokot najiskreno vi kazuvam od tipot na sto majka baras so nego nea nema li od tvoja vera nekoj ko da sme boze gospode od razlicni planeti a ne od razlicni veri a by the way dvete poteknuvaat od hristijanstvoto... Nitu jas nitu on ne podlegna na nitu edno vlijanie od semejstvoto nitu od prijatelite...Kukjata ni e na 2 sprata, svekor mi i svekRiva mi se dole a nie sme gore... uste na pocetokot ser dogovorivme deka site troskovi kje se delat i da ne se pravat po 10 ruckovi vo edna kukja i za toa sme zaedno. 2 zeni vo 1 kujna ne biva... svekrva mi ponekad mi ripka po nerva radi toa ama ajde sto da pravis naviknata e se ona sama da pravi i ja ostavam samo radi mir u kuci taka sto nema prostor da mi se mesa a i da mi se mesa fino lepo kje se spakuvame i pod kirija... ona stiti nejzino jas svoe, jas kje si go stitam brakot i toa so site sili!

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: Развод

Post by siberija » 13 Feb 2012, 11:59

Ne mora da ima neverstvo za da zavrsi nekoj brak. Jas sum socijalen rabotnik i imam videno mnoooogu primeri za neuspesni brakovi. Pricinite se razlicni, mesanje na roditelite, brak bez seks, nevrabotenost i na dvata partneri i mn. drugi da ne gi brojam. No nekogas e podobar izbor razvod odkolku pekolen brak. Sepak teoretski resenie na site problemi e razgovor i samo iskren razgovor megu partnerite. Rekov teoretski, zatoa sto nie lugeto sme site razlicen karakter i temperament, nekoi ke uspeat da gi prebrodat krizite, nekoi ne za zal. Za site samohrani roditeli, vie ste mnogu hrabri licnosti, i pokraj site problemi izdrzuvate i vospituvate dete, a toa e najblagorodnta i najteska obvrska. Gooolema poddrska od mene, ve pozdravuvam. (bu)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Развод

Post by happy cumulus » 17 Feb 2012, 18:38

Причини има многу, а во основата на сите тие причини лежат прво отсуство на љубов и меѓусебно непочитување, а после секојдневни недоразбирања. Јас сум апсолутно против тоа дека бракот треба да се сочува само поради децата. Ако во еден брак нема хармонија и позитивна енергија да се чувтвува во домот, дискутабилно е дали децата ќе бенифицираат или ќе бидат оштетени емоционално од таков брак. Не сваќам зошто некои луѓе поминуваат низ пекол цел живот, само за да не се разведат. Оти нели пак ќе им суди околината!
Верувам дека не е лесно да се израсне како дете на разведени родители (маж ми е еден од многуте), ама уште е потешко да се израсне во семејство без љубов и со секојдневни фрустрации.

baby_girl
Нов член
Нов член
Мислења: 24
Придружен: 28 Feb 2012, 13:28

Re: Развод

Post by baby_girl » 09 Mar 2012, 10:05

Na pocetokot koga se verivme so mm i jas imav golemi problemi od mojata svekrva sekogas bese ljubomorna i sekogas do den denes taa znae najubavo da gi izvrsuva rabotite a jas ne ...samo ok e neka si misli deka e taka...na pocetokot imavme mnogu golemi kavgi od nea....no sednavme so mm i razgovaravme najdovme zaednicko resenie za se sto ne zasega nas , taka da taa moze kolku saka da se mesa nasa e odlukata dali nesto ke bidi ili ne....isto i jas sum podgotvena so site sili da si go stitam brakot...pozz

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Развод

Post by imambebe » 21 Aug 2012, 18:25

Na prvo mesto mislam e neverstvoto i maltretiranjeto(psihicki ili fizicki), a posle i mesanjeto na roditelite, moite se daleku i ne se mesaat tolku kolku ovie od prvi sprat,mislam na svekor i svekrva ,vo ista kuka sme oni dole nie gore, na pocetok bevme zaedno za se samo za spienje si odevme gore, a posle ne delija, rekoa od utre sami, i ok super i nie taka sakavme, ama oni posle vo se da se mesaat na raat da ne si, a be seks raat da ne mozes da imas, i jas mu velev na mm ako nie nekogas se razvedeme toa ke e samo radi niv,posto nie se karavme posle sekoe nivno mesanje, arno ama eden den si velam budalce niedno ti go sakas toj te saka super vi e zaedno , batali gi niv, nie dvajca sme si pogodeni, pa za niv od edno vleglo od dr izleglo, a i veke im gi nauciv karakterite i se e podrugo sega, za nasiot brak si odlucuvame nie i gledame da si go odrzime bez razlika na niv

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Развод

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 12:44

Моја прва братучетка за малку ќе се разведеше заради свекрва и. Таа многу и се мешаше околу детето. Братучетка ми бел ден не виде од неа. А зет ми и велеше - мајка ми како ќе каже. Ама кога братучетка ми сакаше да го остави, зет ми се освести што правел. Оттогаш и нема речено - мајка ми како ќе каже.

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Развод

Post by Dzuli » 29 May 2013, 23:39

Dobrovecer ima li nekoj da mi pomogne ......................mozebi ste citale deka minuvav niz pekolen period zaradi mesanje na domasnite vo brakot no posle dve godini totalno gi bataliv nivnite mislenje i mislev kako da go sredam brakot a da ne mi vlijaat negovite i konecno go pobediv toa , no eve drug problem sega placam i vi pisuvam zosto na krajot na nervite sum. Znaci vaka: Se spremame za svadba i dvete strani imame dovolno za svadba no svekrva mi gi zapna moite do treto koleno da se daruvaat site i moite im kazaa deka kolku sto imaat tolku e sega otkako si otidoa moite mi rekoa mene prasaj gi po kolku planira majka ti za da ne sramime i plus kaj nas adet e na momceto mu kupuvame samo kosula a oni da sme go spremale skros do ves i da mu dadime 700 evra za momce ............sinokja placev .........denes im kazav na moite da najdat pari iako i dvajcata se navraboteni ziveeme samo od zemjodelie , tie me prasaa zosto koga im gi kazav parite sto gi baraat mi rekoa deka oni barat pari a ne srekja za decata ..........plus mm sabajle go skroile planot so majka mu iako ne priznava mi vika Kaj nas kosula se kupuva samo za Mrtovec .........lugje se zapropastiv i mi vika ne sakam samo kosula kje im dadam jas se pari i da mi gi vratat posle svadbata mnoguuuuuuuu mi e tesko pomagajte da biram Razvod ili .......................

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Развод

Post by Debora » 29 May 2013, 23:57

Џули да не зборувам многу, ама ова е страшно. Уште немате ни свадба направено, а ова ти го прават... ами понатаму како ќе биде? Па како твоите да ги ставиш под таков притисок да собираат позајмуваат пари за глупости? (cry) Тм ќе им даде за да му ги дадат на свадбата, а они после да соберат за да му ги дадат повторно? (scared)
Јас на твое место не би барала ништо од твоите, ништо.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Развод

Post by Bobe » 30 May 2013, 01:43

Dzuli mila eve moe mislenje pa ti kako si zanes,mozes i sakas mila.
Svadbata e cin koj treba da pretstavuva individualno za sekoj posebno nacin ili potreba za oznacuvanje na brakot...jas sum so dva braka ovoj mi e vtor i nemam napraveno svadba se uste,nitu prviot pat,se spremame dogodina no toa ke bide kako nie sakame,mislime i mozeme,kaj nas se zamisluva edna zabava od najbliski rodnini i prijateli...ete da se sobereme,iako toa mene licno ne mi igra uloga,mi e bitno da odam vo crkva da se vencam bidejki sum so politicki brak(opstinski) i toa trebase zaradi dokumenti za da ne se razdelime(prestojot mi zavrsi)...nejse...ok svadba razbiram,ama ne razbiram ova okolu daruvanje i kupuvanje.....daruvas ako miluvas i kolku mozes(kakvo 3to koleno kakvi bakraci),vo nieden slucaj ne se soglasuvam da gi izlozuvas tvoite roditeli na takvo nesto zosto svekrvata si tera svoi nekoi si adeti(sekoj na svojata strana),malku cvrst stav milicka 'ribata smrdi od glavata',problemot se sece od koren,pa greota se i tvoite roditeli...ne si vo situacija sega ne mozes da se sprotistavis ok...fati go so arno mm razgovaraj so nego,vidi i on sto ke ti kaze kako misli ama i ti da si kazes svoeto jas taka mislam taka mozam....(kraj kraeva ne se kupuvate vie eden so drug,a i 1000 IZVINI mila a na nego pa sto mu e toa bitno tuka se kocam jas,kosulata i 700e ne se nisto vo sporedba sto ti ke mu stvoris dom,ke drzis kuka, ke go cuvas sakas pocituvas ragas-rastes deca,ke trpis imastija-nemastija ida ne naborjuvam),zosto edno od moe iskustvo ke ti kazam ako ne go osvois nakaj tebe da vlece da gi ceni tvoite postapki i razmisluvanja uste sega polse kasno ke ti bide izvini ako zvucam grubo 100pati izvini,ova ti pisuva patalec ne gatalec(taka bese so prviot pred razvod izvini ama jas veke nema da ja slusam mamicka e sega izvini mi se ti na mene bev na kraj so trpenie i molenja do negova adresa da se osvesti)....aj sega da popustis ....sto ke bide na svadba ke kazuva koja muzika sto ke sviri,ili ke ti kazuva kaj koja masa da odis da se pozdravis...ili nedaj boze da bacuvas race....ova samo primeri razmisluvam.......Svadbata e tvoja mila i na idniot ti soprug treba vie toj den da se raduvate iznauzivate,zabavuvate,se ok,vas e denot a ne ....ednas slavis cel zivot pamtis.....veruvam deka poveketo barem tie sto slavele svadba,veridba...krstevka....imale nervoza okolu organizacija i.t.n toa ne se pricini da se ostavi covek ok se jade....ama mesanje, nametnuvanje,mora ova mora ona NE,znam tesko ti e mila pod pritisok si,nervozna procitav i del od tvoite'problematicni postcinja',ama ke bides malku pocvrsta,odlucna,zosto toa ke ti donese poveke mir vo tebe,vo tvoja polza i se nadevam ponatamu vo tvojot sreken dom koj ti si go zamisluvas so sopatnikot na tvojot zivot(ne na majka mu)
p.s Izvini te molam uste ednas jas taka razmisluvam moze i zvucam grubo(sto se vika nemam perde),imam pominato znam,teski se i posledicite veruvaj no ako moze sto bolje spreciti nego leciti....jas ti posakuvam od se srce sve da se sredi i ti da bides najnajsreknata mlada na ovoj svet,pisi milicka (bu) (bu) (bu) (a2) (a2) (a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Развод

Post by Happy^_^ » 30 May 2013, 02:52

Значи не ми се верува аууууу значи мила свекрвати е луда извини на израз па кааааакоооо може бе? Леле не можам да поверувам какви се луѓе има....Јас те советувам да не ја слушаш, и убаво да разговараш со твојот иден сопруг за можностите. Еве и ние се спремаме за свадба ама никој не ни се меша ни ни соли памет. Дури се договоривме јас да си купам фустан а тој костим сам бидејќи фустанот е посксп. 700евра????? да му давате на момчето? ах какво жениште е свекрвати па твоите нека му побараат 3000 евра за тебе па да види како е. Според мене ако вистински те сака треба да те разбере во каква ситуација си ... Јас дури му реков на идниот мој сопруг дека ако за нешто не му стасаат пари ќе платиме од тие што ќе ги добиеме за свадбата ... Значи мила никако не дозволувај таа вештерка да се меша и објасни му убсво на твојот допруг колку и што можете, на крај краишта па тоа се само адети може и да не се прават. На пример мој братучед од Бт на свадбата невестата ја даруваа со злато а таа им даде само крпи. Не може никој никого да тера што да прави на тој ден... многу се напнав дај запознај ме со свекрвати да и кажам 2-3 збора :)

Одговори

Return to “Брак”