Машина за сушење алишта

Moderator: Модератори

ladybeetle
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 04 Aug 2013, 01:17
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 18 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by ladybeetle » 15 Sep 2013, 23:55

Debora wrote:Мојата има само 400 вртежи, значи дисквалификувана е. (sad1) А не можам да ја сменам, оти не и фали ништо и никогаш не видела ни мајстор.
I na nas vo prodavnica ni rekoa deka mora centrifugata da e nad 800 vrtezi mojata masina e so 400 i kupivme za susenje so taa cel da ja smenime i za perenje ama eve tri godini seuste ne sme ja smenile masinata za susene si susi super za nijansa malku poveke vreme i treb i vodata od kondenzatorot treba da ja isipuvas pocesto slobodno zemi si mnogu prakticna rabota

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by ripcence » 16 Sep 2013, 00:40

Јас имам на Whirlpool за перење и сушење, има дугме за вртежите 550 и 1000 кај мене најчесто е на 550, задоволна сум за сега иако не сушам многу во неа, имам простор каде ги сушам алиштата.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Debora » 16 Sep 2013, 09:50

Јас кога прашував ми препрачаа да не е во едно машината за сушење и за перење. Објаснувањето беше дека колку нешто е покомплицирано полесно се расипува.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by kit-kat » 16 Sep 2013, 09:55

Јас имав и се уште ја имам CANDY за перење и сушење заедно,но не се покажа ефикасно бидејки 5 кг пере,а пола од тоа суши.
Па неа ја слегов долу за работи од дуќанот,постари или за набрзинка кај што правам зимници или помиризливи (rolll) јадења,а си купивме Горење за перење и сушење одделно.
Многу сум задовилна.Од пералната веднаш ги вадиш и ги ставаш да се сушат. (rad)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by ripcence » 16 Sep 2013, 11:56

Па мојава иако ја имам веќе 10год. уште не се расипала (laugh1) инаку да не ги суши сите алишта половина па половина, јас не ја користам многу за сушење, кога беше М бебе бев само со 10 тетра пелени(и ставав по една врз памперсот) па ми се најде за брзо да ги исушам, и така ставам по 1-2 алиштенца за кога ми требаат одма, ги суши за 10мин.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by merlin » 16 Sep 2013, 14:00

И јас имам одделно за перње и сушење. мн е практична за тие што живееме во стан посебно кога се пере постелина и бара мн простор за простирање..исто ја користам за бели алишта но откако ја користам почнав да купувам по еден број поголеми гаќи (smile) цист памук собира а исто се обидов и со вола и џемперите на мм ги стокмив како за 5 годишо дете (w1) ..значи освен бели др незнам да сушам, сум се обидела но ми ги вади полумокри..поискуните можат совет да ми дадат..
во секој случај мн е практична

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by merlin » 16 Sep 2013, 14:02

п.с сушам и во боја алишта но тие што ни е поубави и поскапи не се осмлувам а ги ставам..

ladybeetle
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 04 Aug 2013, 01:17
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 18 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by ladybeetle » 16 Sep 2013, 14:13

merlin wrote:И јас имам одделно за перње и сушење. мн е практична за тие што живееме во стан посебно кога се пере постелина и бара мн простор за простирање..исто ја користам за бели алишта но откако ја користам почнав да купувам по еден број поголеми гаќи (smile) цист памук собира а исто се обидов и со вола и џемперите на мм ги стокмив како за 5 годишо дете (w1) ..значи освен бели др незнам да сушам, сум се обидела но ми ги вади полумокри..поискуните можат совет да ми дадат..
во секој случај мн е практична
Mojata masina ima nekolku programi pa sporet materijalot i programot i ne gi sobira

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by merlin » 16 Sep 2013, 14:36

и кај мене има ама јас ја утнав изгледа и сега став ми е да порбам , а имам еден мој џемпер што го сушам и нема гајле ама не е чист волна, оваа зима морам да се обидам па макимално да ја искористам (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Радост » 18 Sep 2013, 23:48

И ние сме во голема дилема. Живееме во стан, со целосно искористено купатило односно малечко е. За да купам посебно машина за сушење немам каде да ја ставам ама буквално немам зошто и ходникот ми е мал. Имам доволно место само во дневната и трпезаријата. (rolll) Од друга страна ќе ми треба зошто ќе се породам зимото. Тарасата ни е доволно голема но исто имаме проблем, не успеавме да направиме дупки за да имам жици за сушење, не постои бормашина што ќе направи дупки. Значи морам на сушара која побавно ги суши алиштата зошто нема доволно проток на воздух и ветер. Е сега зимото најчесто ги пружав колку да испари водата и после ги внесувам внатре на парното. Ова зимо нема да биде тоа изводливо зошто не смеам дома влага да правам поради бебчето.
Ова беше увертира дека навистина ми треба комбинирана машина иако оваа што ја имам моментално многу убаво ми пере (sad1). Ме плашат коментарите дека премногу гужваат, собираат, се расипуваат ... па ме интересира од која фирма сте задоволни? Хепи дали вие одлучивте и купивте? Што би ме советувале?

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”