Машина за сушење алишта

Moderator: Модератори

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Happy_Mommy » 29 Nov 2011, 18:52

Kikica jas vo mojata susam se pa nema aber od rasipuvanje. Kako sto vikas sekoe parce obleka ima patent ili drugo nesto metalno taka da stavi i ne mu ja misli (thumbup)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Marina » 29 Nov 2011, 19:02

И ние ставаме со патенти,копчиња и слично,ама бебешките работи не ги сушам во машина,не било убаво,најчесто постелнина и пешкири се во машината.и онака сега е греењето пуштено,па тоа го искористувам,за саат време се суви алиштата,во машина два саати ке се вртат и пак на крај не се скроз суви,и не мирисаат така свежо. мислам дека и тие со кондензатор испуштаат влага (confus) еднаш работев во еден хотел и во просторијата за постелнина имаше огромна машина за сушење и прозорот мораше секогаш да биде подотворен,иначе воздухот ке станеше одвратен,претпоставувам поради влагата (unsure)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by kikica » 30 Nov 2011, 10:50

Fala zenski na brziot odgovor, do sega se sto staviv da susam izleze mnogu ubavo, kako podnoveni mi se alistata (smile) Marina a zosto ne cini bebeskite alista da se susat vo nea?

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Pcelka » 04 Dec 2012, 01:40

Nie imame na Gorenje i da vi kazam mnogu sum zadovolna odkako mi se rodi kerka mi ja koristam i nikako do sega ne sum peglala bebeski alista znaci se susam vo nea i posto neli se susat na golema temperatura nema potreba od peglanje a i ne se izguzvani nasi poretko susam vo nea zosto mm se zali mu bile kako iznoseni omeknati (laugh1)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by sunshine_2012 » 05 Dec 2012, 00:20

planirame da si zememe masina za susanje alista, no koga razgleduvav za opcii poveketo masini za susenje alista bea so kondezator. ima li nekoj iskustvo so takvi masini za susenje alista i sto mislete vie za niv?
a inaku od moe iskustvo tuka vo USA se susam vo vo masinata za susenje alista i fintata e da se zdiplat alistata odma dodeka se seuste topli i nema potreba od peglanje.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Mamino_srce » 05 Dec 2012, 12:25

Саншајн, тука во станот ни е машина за сушење што е без кондензатор- проветрувачка, со надворешно црево. Сега повеќето се конзензациски машини. Разлика е што без кондензатор мора да стои во купатило (во наш случај е на тераса) па некаде тоа цревото со вода да има да отекува, а машина со кондензатор може секаде да ја ставиш, и во спална што се вика, само многу грее, испушта доста пареа , па пак е најдобар случај купатило или тераса:)
А изгледа нема разлика во сушењето. Прочитав овие работи бидејќи барав некои информации оти се мене собираат алишта во машина? На мм се собра неговата најомилена маица, а ми беше чудно оти е памучна , само таа се собра, а џемпер на син ми не е (confus) И плус порано кога ги извадим алишта не беа толку изгужвани, а сега се? Или можеби не сум свесна колку време веќе стојат во сушара?
Како и да е, сега најмногу сушам крпите, постелнини и такви работи, а друго на термо печка. Најдобро и најмеко (laugh1) А инаку најде се ептен, посебно во оваа зимно време.
А инаку кога ги проверувам на ознаките на алишта , скоро 80 % од работите имаат тоа знакчето за да не се става во сушара (confus)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by sunshine_2012 » 05 Dec 2012, 19:59

Mamino srce, fala za odgovorot.masinata za susenje planiram da ja stavam vo hodni, pa toj hodnik e ogromenpa mora za nesto da se iskoristi inaku vo kupatiloto ne biva malo e .
Jas poveke ggi sakam tie kakva sto ti imas, podobri mi se na mene ,a ovaa so kondzator mora da se istura vodata, no ete sega pak samo takvi ima, ne e vazno vazno e da susi. a za toa deka gi sobira alistata tocno malku se postesni no ne site.vazno carsavi, krpi i farmerki ke sesusat vo nea i nema da kisnat po soba po dva dena. :)
inaku tuka ima dryer "sheets" sto se stava po edno vo susarata i alistata se pomeki i ubavo mirisat nesto slicno kako omeknuvac.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Nespretna » 05 Dec 2012, 23:01

Машина за перење е многу практична работа, посебно за во зима. И за во лето, ако ве мрзи да спружирате алишта, или ако сакате да го почитувате законот.
Јас немав машина за сушење алишта. Имав празна соба, па ги спружирав на сушара таму, внатре.
Исто, од друга страна, воопшто не се економични. Трошат 3 пати повеќе струја отколку самото перење. А знаеме струјата колку кошта нели?
И, имам слушнато поплаки дека некои алишта се собирале. Макар пто, тоа може да е од неприлагоден температура.

Да не должам, доколку имам можност, би купила! Ама во оваа состојба, можеме и по дома да си сушиме.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by Happy^_^ » 15 Sep 2013, 23:26

Ќе ве молам за совет ако некој сега има купено машина за перење и сушење заедно, дали се практични, некако сум навикната алиштата воздух да ги фати да ги издува малку :) Совет, искуство???

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Машина за сушење алишта

Post by sunshine_2012 » 15 Sep 2013, 23:40

Хепи јас имам посебна машина за сушење алишта, мојата е на кондезатор и ја сметивме во купатилото и супер функционира, не ја користам за сите алишта туку само во недела за бели алишта, за сега не сум имала проблеми со неа не ги гужва алиштата дури ако ги собереш додека се топли исо како пеглани да се.
А јас мислам дека овие што се машини за перење и сушење во едно не се толку добри, кога се вселив во куката каде што живеам имаше таква машина 2 во 1, и газдарицата ми рече дека переча таа и сушила ама не и се допага. и ги гужвале алиштата.
сега ти размисли си (smile)
извини за долгиот пост. (kup)

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”